15.6.2024 | Svátek má Vít


ČLOVĚČINY: O mláďatech v kuchyni

26.2.2009

Neznám dítě, které by odmítalo vstoupit do kuchyně. Tohle prostředí mnohé děti sají už s mateřským mlékem, jsouce zavěšeny v šátku, omotaném kolem maminky. Jsou kolébány rytmickým krájením zeleniny a zase probouzeny vůněmi, které stoupají ze sporáku.

Kuchyň je plná barev, zvuků, vůní a tvarů. Je to nejlepší herna na světě, nejenže si hrajete, ale pak ty hračky ještě můžete sníst!

Vypadá to, jako bych to okopírovala z nějakého dámského časopisu. Ale opravdu to funguje.. Když jsou maličké, hrajte si. Vykrajujte kytičky z vařené mrkve a válejte šneky z libovolného těsta.

Když jsou větší, přidejte zodpovědnost. Odměřujte mouku v hrnečku, míchejte kvásek a vymazat pekáč? To je moc důležité, nesmíš ani kousek vynechat! A hned se to pozná, když ten pekáč vysypeme moukou.

S první třídou ve škole přidejte ostrý nožík a zodpovědnost za výzdobu chlebíčků. Ve druhé třídě nastupuje zubatý nůž a krájení bagetek na kostičky, protože přijela francouzská kamarádka a bude sýrové fondue. Jo, a zapomněla jsem na odpolední svačinu? Co je v lednici? Jogurt? Tak si do něj nasyp cornflakes a je to. Dvě lžíce.

Třetí třída: "Mami, já udělám v sobotu snídani, jo?" "A co bude na jídelníčku?" "Nooo, vajíčka ... a topinky... a překvapení" Servíruje se vaječná omeleta typu trhnanec, topinky (toaster nikdy nezklame) a mandarinkový kompot z konzervy. No kdy jste naposled dostali takovou luxusní snídani do postele?

Čtvrtá třída: "Hele, kde je ta osmdesátka čokoláda?" "Tu už jsme snědli, na co to potřebuješ" "Eeehmmmm, já chci udělat čokoládové lanýže podle Jamieho. Pro jednu... takovou....spolužačku! K Vánocům!" Zakoupíte čokoládu požadovaného kalibru, poskytnete drobnou technologickou asistenci a reprezentativní krabičku a čekáte. Nic. Furt nic. "Tak jak?" "Co jak?" "No chutnaly jí ty lanýže?" "Jo jo, dobrý, Honza jí dal náramek, co se rozpad, když ho navlíkala na ruku!"

Pátá třída - pozvete si na chalupu rodinu a přátele v počtu 12 osob. Doufáte, že nebude pršet, protože je naplánované grilování venku. Dítě rozvěsí lampiony, rozmístí ostatní svítící objekty, zkontroluje, jestli to všechno funguje a před příjezdem hostů popadne mísy s naloženým masem a odkráčí k ohništi. Přes rameno utrousí něco v tom smyslu "Mami, a teď je to na mně, jo?" V tom okamžiku spolkněte cokoliv máte na jazyku a dál krájejte zeleninu. Vaše dítě už se toho naučilo dost a ať už z grilu bude servírovat cokoliv, sklidí zasloužený potlesk. A jen tak mezi námi, ten potlesk bude i váš.

P.S. A víte, proč jsem si vzala svého muže? Protože nejenže uměl vařit, ale taky uměl žehlit košile. Pravda, měla jsem i pár jiných důvodů.

RenataEKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !