15.6.2024 | Svátek má Vít


ČLOVĚČINY: Krásný podzimní den

10.10.2008

 
Po příjezdu sice ještě mlhavo bylo, ale už prosvěcovalo sluníčko. Některé stromy na zahradě nabraly překvapivé barvy.
1. intermezzo: Kuba s Kačkou si oblékli staré šusťákovky a mikiny. Kuba mi vysvětlil, že do svých botasek se nevejde, a sebral mi moje. Vylítli ven z chalupy na dvůr a vydolovali z mé maminky buchty.Matylda - podzimní den - 1
Po kávě vypité v příjemném podzimním dopoledni jsme sbírali ořechy. Můj táta vzal dlouhou tyč a orážel ty, co ještě na stromech zbyly. Měli jsme hnědé prsty a táta říkal, že u své babičky taky mívali ořešák, kam museli chodit sbírat a ve škole je pak obviňovali, že kouřili. Sluníčko už teple hřálo a pod stromy jsem našla pár spadaných jablek.
2. intermezzo: Kačka s Kubou zajásali, že bude štrúdl, a pohádali se, kdo ho posledně snědl víc. Vyčerpání usilovným sbíráním ořechů mou maminku přesvědčili, že padají hlady a dokonce se nabídli, že budou ohřívané jídlo míchat, aby měli jistotu, že se s tím ohříváním nebudeme loudat.
Po obědě jsme začali připravovat záhony na zimu. Hlína voněla a ze skalky mizely odkvetlé kytky i plevel. Táta okopával rybíz, aby příští rok kvetl a měl hodně ovoce. Zahrada vypadala upravená, jako by se vážně chystala k spánku.
3. intermezzo: Při umývání nádobí Kuba simuloval hluchotu. Po splnění neoblíbeného úkolu vypadl s Kačkou zase ven na zahradu. Vytáhli žonglérské míčky, co si vyrobili na Noci vědců, a podle návodu, který jsem ještě ráno stihla vytisknout z internetu, začali trénovat. Když se párkrát skoro trefili do dědečka, byli odesláni o kus dál (zahrada má jen 1500 m2).
Po skončení zahradnických prací měli odnést travnici s trávou a větvičkami. U toho se handrkovali tak, že půlku cestou poztráceli a museli to mírně načučeně sbírat znovu.
Nabrala jsem si trochu rozkvetlých chryzantém, jablka a velkou dýni. Kuba objevil jeden sešit Rychlých šípů, který se na chalupě ocitl neznámo odkud, a Kačka se urazila, že si s ní cestou nebude povídat. (Druhý sešit už nalezen nebyl).
U převlékání z naprosto špinavého oblečení se zhruba pošesté za ten den servali a v tu chvíli zavolal můj muž, který trávil už třetí den na zavírání modelářské sezóny v Jeseníkách. Říkal, že je moc hezký den. Děti cestou k autu natrhly krabici s ořechy a výjimečně se nehádaly, kdo za to může. Musela jsem s ním souhlasit.
Matylda - podzimní den - 2
MatyldaKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !