15.6.2024 | Svátek má Vít


ČLOVĚČINY: Jazyková chuť Zvířetníku

16.2.2008

Scéna: třeba Augec či Slovaňák či Central Park tady na Southern Hangs - no já vím; tak třeba Letná, to můžu klidně uznat, my máme tady Letnou taky, a pak stadion Letná, a ten je na druhém konci města, heč! Tak. To sem j i m to zas dal.

Sněžíš, paničko, nezodpovědně sněžíš - lze zaslechnout, jak Rpuť překládá do srozumitelštiny žalný pohled svého pejska. Ale to už bokem, úplně bokem, někde na těch nejvedlejších cestách zahlédneš samotnou paní Dede, a Hanča jí líčí vášnivě svůj pokrm: Mňamózní, laskominózní! Haló, bude dedektývka, volá jiný Honza. Tak to díky jak hrom a slon! - volá Baty podle své dcery. Týna zrovna na promenádě přikázala zoufale svému psisku: Nečum na mně tak hlasitě! - jenže její rotační psoid už je mimo. Odjinud přichází jiný psočlověk, KláraS, a Kačer jí na trávě vedle cesty rovnou předvádí partyzánskou techniku plihu toho svého lumena - no a doma ji pak nechám do té postele natéct, a von ten magor Major hned zase steče dolů - ! A ještě za-slechneš zoufalá slova: - no a je to slintací sfinga!

A na lavičce samozřejmě oba Jovísci, jak jinak, že, líčí každému kolemjdoucímu, kterého od-chytí, jak připravují a fotí erteplovníky; jenže RenataE si dá ruce vbok a: A co tak slanoví? No - ? Cukroví, jó to každej - ale tohle, no? A najednou si to sem hasí celé pejřimovské mraveniště a Myška hned: Ale na tohle já mám brmblavé ručičky, lity lity lity... a z dálky si přisadí Rad-ka: Nechte to na zejtra - já jsem maňanista! a u Stalina se objeví Fallowa: Holky, Vave už bacila bacila! A Vave sama už spěchá, ohnivá žíznivá čára, a hned: Hele, já vám vylíčím, jaké dávám do těch svých chuťovin inkredence - to uvidíte! A LenkaS, gestikulujíc, přichází a letar-gicky líčí smířeně s osudem svou dvoupsí anabázi v jejich díře po granátu... No, doma se zkusím zvodorovnit - ...

A na další lavičce Terrovi a Terra-san praví každému: no aspoň jsem si sedla, když nemůžu jako doma provozovat gaučing - ! Ale to už se k ní žene fenečka jedna báseň a za ní EvaŽ: Bóže ta naše érotománička!! Ále dyť je to kouzelný štěkátko, no - namítá Leona Roh. Milosti-vá paní doktorová X. jen nepřítomně přihlíží přes svého drobečka obrovského a šeptá si: Žere jak kyselina - no co z toho dneška zase páníček vywebí, to teda... Od bufetu slyšet najednou hla-sité mňoukání, a je to Zdena b.p., předvádí totiž svou mňaudámu, a upřesňuje Štetince: týká se vňoučka č. 2, podle pořadí na svět přichození! A ten náš recyklátor, Mr Zrzavý, to je číslo - a od vedlejšího stolu slyšet právě ukončení dramatu nějakého, líčeného Olčavou: - a stůl i děti mám dodnes. Zana se zamyšleně podívá na přicházejícího Ramba a: Copak tohle je srandapes - mě čeká doma páření ponožek, eště že už jsem v Bohnicích... A pí X. se snivě podívá do dálky a šeptne: Jó - taková procházka ranní svítací lesní, achchch...

A přichází pošťačka Pája a: Haló, nové pesemesky! - Jó, pro tu naši hrůzu - takhle mňamkoidní kostička kdyby byla - pronese nepřítomně ze svého úplně jiného současného stavu Vakandi. No a co moji povenkovní kocouři, ptám se - ? pronese zněle jak obžalobu v soudní síni samotná doctor Hana W. Dnes se zneviditelnili, jenom proto jsem tady, lidičky! A RenataE vstane a zavolá: Holky, to je sedmismějný svět - ! PetraK vedle dostane náhlý záchvat náhodné tynteli-gence a Baty spokojeně upozorní: Už to mám nasyslené na disku! Od Hanavského pavilonu zaslechneš jakoby svištění větru - to Terra předvádí své orkánoidní dcery, a jak je všecky jejich zvěř pacifikuje packama. Ále dyť nakonec láska skříně přenáší, uzavře Štětinka. A pí X. zavře svůj noutbůček a řekne: Tak a jedu do Tróje podívat se na ty pruhovaný antény ocáskoidní!

Za chvíli tu zůstanou pouze Honza, Terra, z křoví se vynořivší Medvídek a opatrně přišedší Jakub. Podívají se na sebe, na slunko, na restauraci, zase na sebe, usmějou se spokojeně - - a vykročí k ní. Za chvíli zazní cinknutí sklenic a sborové: Hoj Savoy!

Amen. Vivat circulus hominum animalium.

 

Jakub S.KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !