15.6.2024 | Svátek má Vít


ČLOVĚČINY: Hrnky

13.2.2009

Asi každý má svůj oblíbený hrnek. Většinou je to hrneček s příběhem. "Ten jsem přeci dostala od mámy k narozeninám!" a nebo "Ten je tak strašně ošklivej, až je krásnej!" Příběhů je nespočet.

Dárek od první (druhé, poslední) lásky. Poslední kousek z parádního servisu po tchýni - to bývají spíš šálky, v parádních servisech se hrnky jaksi nevyskytovaly. Nenadálá náklonnost k reklamnímu předmětu. Eremiášová - hrnky

Můj syn miluje reklamní hrnky Nescafé. Kávu vzhledem ke svému věku nepije, ale do toho červeného hrnku si nalije cokoliv. Čaj, mléko, kakao. Nikdy jsem to nepochopila, já z něj nedokážu pít nic jiného než kafe. Nescafé. Když se červené hrnky změnily z kulatých na hranaté, tak jsem sice ocenila nápaditější grafiku, ale stejně mě něčím popuzovaly. Přišla jsem na to rychle, ty hranáče mají menší objem. Sice jen o trošku, ale stačí to k tomu, abych z nich nepila.

Jsou i hrnky takzvaně "zbylé". Koupila jsem kdysi soupravu dvou velkých čajových šálků s podšálky, jeden modrý, jeden zelený. Jen tak, líbil se mi dekor. Když měla moje kamarádka narozeniny, řekla jsem si, že by ten hrnek byl docela hezký dárek. A protože kamarádka má ráda modrou barvu a zelenou zrovna nemusí, dostala ten modrý. Mně zbyl zelený a obě ho už skoro deset let máme každý den na pracovním stole.

A tvary! Tvary jsou moc důležité! Někdo rád bucláčky, vyklenuté bříško je stažené opaskem a chrání obsah. Puristi - jako já - milují strohé tvary. Žádná bříška. Kolmé nebo aspoň rovné stěny, v nejhorším případě šálek miskovitého typu.

A taky jsou šálky s pamětí. To jsou ty servisy po babičkách, které trůní ve skleníku a používají se jednou za tři roky. Ale když už ten porcelán vytáhnu, tak to je dokonalá anglická svačina. Servis má konvici na čaj, konvičku na mléko, cukřenku, šálky a podšálky. K tomu patří malinké okurkové sendviče s okrojenou kůrkou, které známe jen z románů. Mezi námi, není to nic moc, ale patří se to - a vždycky to má úspěch. To kouzlo románových časů funguje.

Taky máte takové hrnky?

P.S. Hrnky na fotce vyrobila keramická dílna kousek od nás podle mého návrhu. Rpuť určitě výrobce identifikuje 8)))

RenataEKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !