21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: Dědečkovo bláznovství

Páteční odpoledne, jako obvykle, jedeme si pro Kubulína. V ruce třímá pěkně vymalovaný papírový rytířský štít a pouzdro na meč, slepené z papíru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
tojefuk 20.6.2006 12:30

Malí rytíři.

Nějak se ta vnoučata sešla! Na mne přišel náš mladej s tím samám před týdnem. A koňa a meč a nejradši hned, na nůž že si rád počká, ale tohle hrozně spěchá! Tak jsem vzal dvě lajsny, z jedné byl meč za chvíli, kůň z druhé trval o chvilku dýl - hlava z papundeklu, hříva a ocas ze špagátků, šprušlík napříč místo uzdy, dostal novinovou čepici se střapcem a vyrazil posekat pampališky. Srstnaté - ty jdou špatně i srpem. Vrátil se za dvacet minut, kůň neměl půl hlavy, čepice chyběla úplně, mladej měl odřený kolena. Takže mně kromě kudly čeká koňská hlava z něčeho trvanlivějšího!

JoVo 20.6.2006 10:19

PRO T O J E F U K A !

Pěkné počteníčko.Je to skoro jako ze života. Hodnotím známkou 1! K „hadopsům“ mám vřelý vztah, protože jsem tam našel parabolu. Její konstrukci jsem nepochopil, ale poznal jsem jak se dá použít v nákresech buku. Po přečtení článku jsem došel k názoru, že se jedná o životopis TOJEFUKA !!

Nyní k té zahradě. Na prvním snímku bych zatím typnul, že je v popředí Salix integra „Hakuro Nashiki“ /Vrba celolistá/. Na druhém snímku, v pozadí to červenohnědé,  vypadá na Berberis vulgaris „Atropurpure“ /Dřišťál obecný/, nebo Berberis thunbergii „Atropurpurea Nana“. Na třetím snímku v pozadí, ta řada modřínů je buď Larix decidua „Pendula“ /Modřín opadavý převislý, anebo jsou to Larix decidua /Modřín opadavý/ zakrácený řezem „ á la Tojefukii “. Na čtvrtém snímku v popředí to vypadá na umírající cukety.;-D

:-/Z ostatních dřevin to budou cypřišky hrachonosné (některé z typů „Aurea“,„Aureovariegata“. Dále vidím jalovce, zeravy, smrčky, skalníky, ale jaké jsou to druhy, tak to nepoznám. Jsem takový malý zahradníček a moje znalosti nejsou zase tak velké, abych mohl být za chytrýho. Pro dnešek bych řekl: „S chutí do toho a půl je hotovo“;-P.

Larix

decidua /Modřín opadavý/

JoVo 20.6.2006 10:21

Re: PRO T O J E F U K A !

Jak se tam dostal až dolů ten Larix, to nevím. Asi chyba PC.

tojefuk 20.6.2006 12:18

Re: PRO T O J E F U K A !

Pokud počteníčkem míníš fotografování parabol,  tak to ze života je. Do písmene! Životopis zčásti, životní zásady taky jen část. Otočil sis parabolu?

Rostliny: oceňuji snahu, můžeš hádat pro sebe, správnost nejsem zčásti schopen potvrdit - už si to nepamatuju, jsou to zbytky z jedné z mých živnostenských aktivit. Vlevo je vrba, kultivar nevěděl ani majitel matečné.  B. vulg. atropurpurea, nana to néní určitě, modříny vzadu jsou bývalé podnože, rouby se nechytily, tak je z nich plot střihu ala tojefuk a náš mladej!  Ostatní taky pasuje, minibuk a minismrk jsou vidět na dalších obrázcích, jedle bělok. a grandiska taky příště. Až já pošlu tosce a až bude mít tosca čas cpát na Hadopasy. Kdybys poznal víc, vyrazil bys mně dech, rozlišovací schopnosti digitálu za klasikou ani nedokřiknou! Kolik je tam druhů a kultivarů nevím, nechce se mně to počítat! To byl jen takový rejp!

JoVo 20.6.2006 13:03

Re: Re: PRO T O J E F U K A !

:-)Já nechci bejt za rejpala, ale na tom čvrtým snímku v popředí, to si myslím, že jsou cukety a za nimi vpravo jsou jahody. Jo a je tam taky plot z pletiva.8-o

tojefuk 20.6.2006 13:29

Re: Re: Re: PRO T O J E F U K A !

Čtvrtý obrázek, zprava: pískoviště (hnědá bedna), jahody, konifery. Trojúhelník od spodního okraje - plevel, stříknutý roundupem. Kde proboha vidíš cukety?

JoVo 20.6.2006 13:46

Re: Re: Re: Re: PRO T O J E F U K A !

:-/ No, už asi špatně vidím. Bude to věkem? Nebo, už ve všem a na všem vidím cukety.;-(

tosca 20.6.2006 9:52

:-))

Kubulín má prima dědu a děda umí krásně vyprávět. :-)

Je skvělé, když děda nerozlišuje vnoučata "vlastní" a "nevlastní". Už se těším, co bude za pár let vyrábět pro Michalku. Zda to bude prak nebo panenka ;-)

Xerxová 20.6.2006 12:18

Re: :-))

Prosím Tosco, v sobotu jsme posílali na Hadopasi fotky Aronky a Xerína - dorazily? Nechci tě honit, jen když se včera někteří těšili na fotky dogátek, že by  se mohli kouknout alespoň na ty historické. Jinak doma včera odešel modem, ani nám nezamával....takže komunikace odpolední nebude...

tosca 20.6.2006 12:31

Re: Re: :-))

Dorazily, budou tam dneska večer.

Xerxová 20.6.2006 12:34

Re: Re: Re: :-))

děkuji mnohokrát, nedej se námi všemi honit.;-D

tojefuk 20.6.2006 13:05

Re: Re: Re: :-))

Když se nic nezvrzne, dostaneš zítra další irisek. Taky pěknej!

tojefuk 20.6.2006 13:17

Re: Re: Re: Re: :-))

Irisy jsou na cestě, drž jim palce, ať se trefí na HelaS!

tosca 20.6.2006 15:16

Re: Re: Re: Re: Re: :-))

Trefily a jsou nááááááádhernééééé ;-D

LENKA S. 20.6.2006 12:33

PANE KADLUSI, JKSTE STEJN Ě SKVĚLÝ DĚDA, JAKO BYL TEN MŮJ-

BYL TO TÁTŮV NEVLASTNÍ OTEC A BYLA S NÍM VŽDYCKY HROZNÁ LRGRACE. MĚL  RÁD HUMOR A BYL VELICE ZRUČNÝ,  DĚLNÝ A TRPĚLIVÝ,  STEJNĚ JAKO VY. BYL TO VYUČENÝ KOLÁŘ A ŠIROKODALEKO  VYHLÁŠEN TRUHLÁŘ.ÝJEN JSEM SI HI JAKO MALÁ  HOLKA MOC NEUŽILA. TEHDY BÍTEŠ, KDE ON ŽIL, BYLA REZERVOVANÁ  KAŽDÉ LÉTO PRO MÉ DVA BRATRANCE+ JEDNU SESTŘENKU A JEJICH MAMINKU, NAŠI TETU, O NÍŽ JSEM PAALA VE VASČINĚ PŘÍBĚHU. DOMEČEK BYL MALIČKÝ A VÍC BY SE NÁS TAM NEVEŠLO.  PRO MNE TUHLE FUNKCI V DĚTSTVÍ ,ALE TAKY VÝBORNĚ ,SUPLOVAL  PEKELSKÝ "STREJDA.

trávníček 20.6.2006 22:52

Re: PANE KADLUSI, JKSTE STEJN Ě SKVĚLÝ DĚDA, JAKO BYL TEN MŮJ-

Oprava: děda byl vyučený tesař, rezervace žádná, několik let k dědovi jezdila i jeho neteř,  byť byl domeček maličký, vešel se do něj každý host.

LENKA S. 21.6.2006 22:05

TEDA, TAK TO JE GÓL!

BRATRÁNKU PETŘE NEBO VÍTKU, NESCHOVÁVEJ  SE ZA NICK A ZEPTEJ SE RADĚJI  SESTRY JANY. JÁ MÁM PRAVDU.  DĚDA BYL KOLÁŘ, ALE JEHO PŘÍJMNENÍ BYLO TESAŘ. ONO SE TO PLETE. BYLO BY DOBŘE, KDYBYCHOM SI MOHLI NAPSATN RADĚJI SOUKROMĚ A NE PŘES ZVÍŘETNÍK, POKUD O KONTAKT STOJÍŠ. CELÉ DLOHÉ ROKY JSME SE NEVIDĚLI A NIC O SOBĚ NEVÍME. A TO JSME VLASTNÍ PŘÍBUZENSTVO. JÁ BSE PODEPISUJU CELÝM JMÉNEM, NIKOLIV NICKEM. TAK SE PŘIDEJ A OZVI SE MI. MAIL NAJDEŠ UŽ ASI 2X V DISKUZÍCH KE ČLÁNKŮM. ZVÍŘETNÍK OPRAVDU NENÍ JEN PRO NÁS ČTYŘI. DÍKY ZA POCHOPENÍ. 

zana 20.6.2006 8:36

je to moc krásné povídání

Předpokládám, že meč už byl odevzdán - líbil se?

Oběma vnoučatům moc přeju príma dědu. Kubovi navíc ještě trochu trpělivosti, bude teď dědu víc potřebovat, na chvíli se všechno soustředí na mimino. Mám o pět let mladšího bratra, takže to znám docela dobře - malý človíček potřebuje někoho, kdo na něj má čas a nervy vždycky.

Iva 20.6.2006 8:33

Hezké

taky jsme velmi rozvětven rodina všemi možnými i nemožnými sňatky a rozvody. A na jednou děti jsou, tak jsou a basta, žádné rozdíly.

Lída Š. 20.6.2006 7:57

Koníček:-)

Mě dědeček vyrobil dřevěného koně;-) Byla jsem malá, už si vůbec nepamatuju jak vypadal, ale bylo na něm pravé jezdecké sedlo, měl ohlávku, otěže a záviděli mi ho všichni kluci z okolí;-)

Děkuji za krásné povídaní při kterém se mi vybavila tato vzpomínkaVV

Mirka - Houston 20.6.2006 2:19

Pane Kadlus, nejste blaznivy dedecek....

hodny a kouzelny dedecek. Urcite v ocich maleho Kubika. Jsem rada, ze jste zase tady na Zviretniku, jiz jsem Vas postradala...! Preji Vam mnoho a mnoho peknych zazitku s malym rytirem!! To je to dulezite, mit pro deti trpelivost a umet se priblizit jejich veku. Jen pokracujte a zase napiste !!

autor 20.6.2006 2:57

Re: Pane Kadlus, nejste blaznivy dedecek....

Co by řek mi Houston ?. Zdravím do Emeriky, co počasí ?

Kdepak, Kubulínovi přibyla v pátek sestřička, Michalka, tak má jiné radosti. On se fakt moc těšil, zatím asi nedomyslel i ty jiné stránky. Asi jsem hodný děda, Kubulínova maminka má jiného partnera, mladí se rozešli- podotýkám, v dobrém, nám hned Michalku zvěstovala- jak jinak, moderně, SMSkou.Kuba volal, chlubil se. Druhý den přišla od novopečené maminky druhá SMSka: Doufám,psala, že když jste dědeček a babička pro Kubíka, budete jimi i pro Michalku. Dědek s babkou byli oba naměko. Tak budu " vymejšlet" pohádky pro oba.Kruci, já snad nebudu mít čas ani umřít.

PS, Pro všechny- aby se nedivili. Dal jsem paní D.R-, aby si vybrala z mého bloggu. Nevěděl jsem, co vybere.Proto jsem na tenhle text nevědomky včera dal v diskuzi link. Omlouvám se.

Mirka - Houston 20.6.2006 5:03

Re: Re: Pane Kadlus - Michalka

Rozvod, to je bohuzel jizva pro mnohe.... Vetsinou deti trpi.  Nemou nic ovlivnit. Je to dobre, ze to berete, jak to berete. Prevazne s humorem a slzy - koho by nedojala nova dusicka, nova sestricka VV Pocasi pane Kadlus tady je hrozne, hrozne, hrozne. Jak jsem dnes psala pod clankem Lenky S. Chladneji nez v CR. Tri dny lijak a mnoho mist je pod vodu, nebo vyplaveno. Nas se to nastesti netyka. A to bydlime sto metru od more. Je to vsak zaliv a toto vyvysene misto, nebylo od roku 1920 vyplaveno. I vetsina domu, z teto doby zde stoji. Dalo nam to dost prace, najit v knihovnach bezpecne misto, ale namaha se zatim vyplatila. Zatim .....:-/

Fallowa 20.6.2006 7:58

Re: Re: Re: Pane Kadlus - Michalka

Mirko,držím palce,aby jste nebyli vyplaveni ani letos,ani v letech následujícíchR^!

zana 20.6.2006 8:38

Re: Re: Re: Pane Kadlus - Michalka

Mirko, držím palce, ať se počasí umoudříR^ 

jiný Honza 20.6.2006 8:44

Re: Re: Re: Pane Kadlus - Michalka

Mirko, držím palce. Já si toho čekání užil svého času taky. Uvidíte, bude líp. A někdy díky tomu člověk pozná lidi i z jiné strany.

Rpuť 20.6.2006 6:33

Je zjevné, že jedná se o "tchyni+tchána" : "snachu".

Tedy klobouk dolů, pane KadlusiR^:-)

Kadlus 20.6.2006 6:55

Re: Je zjevné, že jedná se o "tchyni+tchána" : "snachu".

Kdepak, vážená, slovíčko tchýně,nebo tchán není u nás vůbec ve slovníku.Proč ? Měl jsem- bohužel,už jenom měl, báječnou " panímámu". Měla svoje mouchy, jako každá, slovíčko panímáma moc neznala- do smrti neuměla pořádně česky a starší vnoučata to měla rozdělené. Babičky a stará babička= panímáma. Používá se dodnes- babička K, nebo babička M- podle rodiny. Ono je to jedno, jen úctu si musí člověk opravdu zasloužit. Třeba jsem měl víc štěstí, než rozumu. Něco zůstalo.

Jo, a Kubulín se prý ve školce vytahoval, že má víc prarodičů, než celá školka a přilehlé vesnice dohromady, vejtaha jeden.

Rpuť 20.6.2006 8:05

Kadlusi, to už myslím říkal Werich, že: "na světě je 2x tolik dědečků

než normálních lidí".:-D

Fallowa 20.6.2006 8:10

Re: Re: Pane Kadlus, nejste blaznivy dedecek....

Nějak jste mi připomněl mojí známou,která měla tři děti - všechny se bohužel rozvedly a vzaly si partnery s vlastními dětmi.Takže ona např.na Mikuláše a Štědrý den naložila do auta nadílku celkem pro devět vnoučat - říkala,že když přiveze nadílku svým vnoučatům,tak přece ta vyženěná a vyvdaná vnoučata nebudou jen smutně koukat:-).A v hlídání a vyprávění pohádek taky nedělala mezi nimi rozdílyV.