16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

OSTRAVA: Muzeum citer

Hudební nástroj citeru si většina spojí s představou něčeho archaického, co patří nenávratně minulosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 30.10.2023 20:47

Maričko, pustila jsem si - je to kouzelné, díky!

T. Zana 30.10.2023 18:18

Máš pravdu, taky mi to dělá problém...

M. Crossette 30.10.2023 17:33

Děkuji za zajímavý článek, o spojení A. Dv. s citerou jsem vůbec nevěděla, při příštím poslechu krásného Larga v Novosvětské se vice soustředím na citarové tóny.

Před řadou let, jsme bydleli asi měsíc v Saltzburgu. Jeden večer, když jsme hledali restauraci, z přízemních oken jedné, jsme zaslechli právě hru na citeru. Tak jsem tam zašli a pak tam byli ještě několikrát, vždy, když jsme si přečetli, že dotyční pán tam stolující doprovázel svojí hrou . Citerista seděla v rohu restaurace a jeho hudba byla opravdu moc přijemné dokreslení typicky raskouského lidového vybavení rest. (a navíc tam i skvěle vařili).

Chtěla jsem si hned hudbu připomenout a tady jedna známá melodie (měla jsem ji moc ráda a stále mám).

https://www.youtube.com/watch?v=sMOt05cG_mc

E. Zvolánková 30.10.2023 15:48

Možná, jestli to nemáš jako já....Já si totiž dlouho pletla citeru a niněru. Niněra je taky strunný nástroj, opravdu středověký, ale hrálo se na něj úplně jinak než jako na citeru. Ty struny rozeznívalo takové kolečko, kterým se otáčelo rukou.

T. Zana 30.10.2023 13:41

Na citeru občas vídám někoho hrát na různých akcích - upřímně řečeno jsem nevěděla, že to je citera, tu jsem si vždycky představovala na středověkých královských dvorech :-P.

Takže děkuji za zajímavý článek, snad si to už budu pamatovat.

Teda těch citer, co v muzeu mají 8-o.

Z. Matylda 30.10.2023 11:03

Zajímavé muzeum. Myslím, že citeru používají skupiny, co hrají folk šmrncnutý historií.

A. Lex 30.10.2023 10:30

Díky za zajímavý článek!!! Citeru mám spojenou s představou alpských velikánů a pasoucích se stád skotu. Černobílého, ne fialového.

L. Lika 30.10.2023 10:21

Moc zajímavé téma; nevím proč, ale mám citeru spojenou se středověkem. A různé muzikantské spolky - citerníků, zvoníků, pištců - dodávají životu další tóny. A nadšence, kteří takové zvláštnosti uchovávají, obdivuji a vážím si jich. Děkuji panu Uhlířovi za další zajímavost R^

Z. Jenny 30.10.2023 8:50

Dobré ráno všem! Díky za zajímavé téma a pozvání do muzea. Mám takový dojem,že citera byla dokonce i vnesena do známé písničky"Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země..... a jak se na ni hraje?Pak následovalo no,přece brnky,brnky a něco jako trnky,hrnky, už si bohužel nepamatuji ,bylo to umně propojeno. :-)R^

Z. Yga 30.10.2023 8:46

NO vida, co všechno se dá najít v černé Ostravě. Navíc citera je hezký nástroj, co ladí i oku.

Nemám moc ráda muzea či expozice "po telefonu". Mám vždycky dojem, že vyrušuju a sama bych se neodvážila si zavolat o prohlídku. Tak jsem přišla o prohlídku expozice křížových cest v Bohuticích - no přece se kvůli nám dvou nebude někdo čtverat na zámek, nota bene když jsme zjistili, že se musíme nahlásit až na místě samém. Ale uznávám, že aby tam někdo trčel celý den, když návštěva přijede v deset a ve čtvrtek je blbost. To je jenom moje malé povzdechnutí ;-D

Z. Xerxová 30.10.2023 5:57

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

dík za pozvánku do zajímavého muzea.