21.2.2024 | Svátek má Lenka


BTW: Povídej

24.2.2014

Chcete zažít opravdu zajímavé chvíle plné objevů, o kterých jste neměli tušení, ale které se vás svým způsobem týkají? Zajděte za svými rodiči nebo prarodiči, přineste s sebou něco dobrého k jídlu a pití a jednoduše se ptejte. A poslouchejte! To je moc důležité.

                 

Na první pohled byste si mohli myslet, že jdete hlavně vaše milé potěšit – každý je rád, když se o něj někdo jiný zajímá. A pokud navíc naslouchá, tak to už dnes pomalu hraničí se zázrakem:))

Nakonec to ale budete vy, kdo vytáhne králíka z klobouku. Protože se můžete dozvědět věci, které by vás třeba nikdy v souvislosti s vašimi staršími příbuznými ani nenapadly. Co já se už toho takhle dozvěděla! Pravda, většinu si toho nechám pro sebe.

Ale něco vám přece prozradím. Tak například můj dědeček mečový, tedy otec mého otce, patřil mezi ty, kdo jako první v Čechách, vyráběli na pile ve Štěpanicích lyže nebo spíš tehdy – ski. Vyráběli je pro hraběte Harracha, aby se jeho lesníci ve službě v zimě nebořili.

Kdyby vám náhodou neseděla data, tak upozorňuju, že můj děda byl ročník 1866 a po smrti své první ženy se podruhé oženil, což vysvětluje, proč mi teď nemusí být tak nějak o třicet let víc, než mi je. Bylo to fascinující povídání a já si uvědomila, že bych se měla stydět – lyže jsou pro mě jen běžky a navíc je snáším jen tehdy, pokud nejedou příliš rychle:))

Ale vlastně to vůbec nevadí. Budu se ptát dál. A dolovat cenný kov – tedy data o životě mých předků. Je to svým způsobem lepší, než číst román, protože k těmto příběhům se můžu natáhnout a dotknout se jich. Leccos tu po nich zbylo, patří do mé současnosti a přitom mě bezpečně kotví k minulosti. Čím jsem starší, tím mi ten řetězec připadá důležitější. 

A mám jedno velké štěstí, že se při tom bádání opravdu nenudím. Mezi mými předky byli totiž opravdu temperamentní jedinci, kteří si uměli se světem poradit. Tak jen doufám, že jim nedělám ostudu:))

 

PS: Tak co, koho z váš dokázali vaši předci opravdu překvapit – a čím?:))

PPS: Pozor, čas strašně běží! A některé věci jsou opravdu nenahraditelné...      

 

Napsáno pro Český rozhlas Hradec Králové, 2014

Další články: http://naszviretnik.net/