22.2.2024 | Svátek má Petr


Diskuse k článku

BTW: Maastricht

Každý ví, že v Nizozemí mají Holanďané větrné mlýny, tulipány a placatou zemi, po které všichni jezdí na kole. Na kole tu ovšem jezdí i všichni Limburčané, byť jejich země je podstatně méně placatá...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Olčava 15.11.2017 19:47

Re: Konečně jsem tu

Mně se stalo na Šumavě, tenkrát ještě s maminkou, že jsme šly po úzké pěšince, a najednou těsně za námi se ozvalo "Nelekejte se, jsem za vámi." Pán na kole. No jasně, že jsme se lekly, málem jsem se svalila.

O. Joklová 15.11.2017 11:45

Re: Konečně jsem tu

Liko, napadlo mě přesně to samé - uhnula bych na tu stranu, která by za mnou zazněla

Z. Lika 15.11.2017 9:09

Re: Konečně jsem tu

To zdvořilé varování je roztomilé, akorát u mně by se určitě neosvědčilo - jakmile bych slyšela "vlevo", skočila bych vlevo. Jsem mnohem primitivnější, funguje na mě zvonek - ocením tiché zacinkání z trochu větší dálky. Pokud zní mně těsně za zadkem, klepá mě pepka.

Kamarádka ráda chodí pěšky i jezdí na kole. A říká, že ji rozčilují kolisti stejně jako chodci - podle toho, jestli je zrovna opěšalá nebo na kole :D

D. Ruščáková 14.11.2017 22:01

Re: Cyklomóda

:D Četla jsem to na mobilu a prostě nevěřila vlastním očím.)))

M. Crossette 14.11.2017 21:41

Re: Dede, moc hezká sada votek

Liko, díky, žes to našla. Dívala jsem se na wikipedii a je tam i tahle fotka husy v letu - krasavice (tedy je krásná i "na zemi").

1url.cz/LtSYl

D. Ruščáková 14.11.2017 21:40

Re: Konečně jsem tu

No možná tam nebylo "to" ale "on". Já si to už nepamatuju a gramaticky si to nevysvětlím:))

D. Ruščáková 14.11.2017 21:39

Re: Konečně jsem tu

Tišší jezdci... :) Máš pravdu. Vynález zvonku se k těmto lidem nedostane čistě proto, že na těch sportovně prudce elegantních (na mysl se mi vkrádá slovo sleek:)) kolech přece nesmí nic překážet nebo trčet. I světla se na taková kola dělají miniaturní!

V Kalifornii mě nejdřív překvapilo a pak bavilo, že jede-li za tebou jezdec na kole, tak zavolá "to your left" nebo "to your right", čímž ti dává zdvořile najevo, že které strany tě hodlá předjet:)) Taky řešení. Jen dělá hluk, když je jezdců víc:))

D. Ruščáková 14.11.2017 21:36

Re: Dede, moc hezká sada votek

Já si myslím, že vyčesání ani nemohlo být možné - pokud na to nemají nějakou vychytávku. Já bych to viděla na stříhání...

Ono stačí, když se nechá na pastvině pár míst s bodláky a kůň se vyválí...

D. Ruščáková 14.11.2017 21:34

Re: kdysi,

Eh, Olčavo, a všimla sis těch kolovozíků? Na děti i na náklady? To je teprve paráda! :)

O. Joklová 14.11.2017 19:54

Re: Cyklomóda

a já se nožkám chechtám až teď večer :-DDDDDDDDDD

M. Crossette 14.11.2017 19:06

Re: Dede, moc hezká sada votek

Alex, děkuju za vysvětlení. To je tedy dost smutné, to bych pak skoro radši četla že jde opravdu o nějaké kudrnaté plemeno.

D. Ruščáková 14.11.2017 18:52

Re: Dede, moc hezká sada votek

Díky Alex, tvé odpovědi jsou jako obvykle přesné! :)

D. Ruščáková 14.11.2017 18:51

Omlouvám se,

byla jsem v Praze a teď mám zkoušku divadla - ráda odpovím na případné otázky, ale asi až později večer. Děkuji všem za milé komentáře!:))

A. Lex 14.11.2017 18:26

Re: Dede, moc hezká sada votek

Maričko, ty koně nemají dredy, ale jsou na velice špatné pastvině, pokud se to pastvinou dá vůbec nazvat. Je zabodlákovaná (bodláky jsou vidět v pozadí fotky) a ti chudáci mají takhle zacuchané hřívy a ocasy kudlibabkami. Pokud jde o plemeno, snad fjord, nebo nějaké plemeno ponyho pocházejícího z něj, podle toho zebrování na nohou.

Z. Lika 14.11.2017 18:11

Re: kdysi,

Připomněla jsi mi Čapkovy Obrázky z Holandska, měl stejné dojmy :-)

Z. Lika 14.11.2017 17:27

Re: Dede, moc hezká sada votek

Maričko, na ty husy jsem taky koukala, a zřejmě to budou husy (nebo husice) egyptské (Alopochen aegyptiagus)

Z. Olčava 14.11.2017 17:10

kdysi,

před zhruba pětadvaceti lety jsem byla na pár dní v Holandsku a ohromilo mě to obrovské množství kol v ulicích. Úplně paf jsem byla z jedné mladé maminky, která jednu ruku měla na řídítkách a v druhé třímala zabalené mimino a uháněla, no moc bych za to nedala, že jela rovnou z porodnice. A i to mimino mělo asi zabalené v povijanu maličké kolo. Tam snad i kočičky a pejskové jezdí na kole.

M. Crossette 14.11.2017 17:05

Dede, moc hezká sada votek

A Maastrich je krásné a zdá se, že i velice čisté, město. Také žasnu nad spoustou kol, tedy nejvíc u toho nádraží!!! Jak se dotyčný majitel ke svému kolu dostane, když ho má zrovna zaparkované uprostře té zápalvy dalších. A chce to navíc um to svoje poznat:)Zřejmě se kola nekradou, nebo ano? Nevím, jak moc Holanďané holdují alkoholu, ale přestavuji si, jak si to skupinka rozjařených kamarádů v dobré náladě cestou z hospody šňěruje domů a závistiví(střízliví) řidiči aut jim přesto musí dát přednost :)

Prosím, co je to za koně na fotce? Ten s těmi "dredy" v ocase a na hřívě? Mají je všichni, takže ten přední jediněc není jen tak někým nakadeřený :) Jak může tenhle kůň ocasem odhánět třeba mouchy, vždyť by se sám mlátil. A take jsem kulila oči na ty obrovské, zvláštně zbarvené husy (na fotce před zakrytou lodí)- ty take neznám, co jsou zač?

V našem okolí jsem cyklostezky neviděla, ale u nás není zase takový provoz na silnici, takže kolaři jezdí prostě u kraje silnice (a já se jim pro jistotu snažím vždy obloukem vyhnout). Tedy já bych na to tedy nervy neměla, vědět, že staří třeba mohutně kychnout a skončím pod autem(já cuknu i volantem auta, když kýchnu, natož řidítky). Na Floridě jsou cyklost. všude, protože tam je to ještě větší rovina, než u nás. Ty podél silnic jsou oddělené travnatým pruhem a když bývají dost plné (tedy asi se srovnáním u vás prázdné)

Z. Lika 14.11.2017 16:11

Re: Cyklomóda

Ygo, připravila jsi mi pernou chvilku, ale uvěřila jsem ti to - řekla jsem si "nějaký místní zvyk prostě"... :D

Z. Lika 14.11.2017 16:10

Konečně jsem tu

a asi jako jiní zírám na ta množství zaparkovaných kol. A to fialové půjčené kolo - no velmi elegantní :-)

U nás mě štve prolnutí chodníku s cyklostezkami. Nemůžu si se spoluchodcem tolik povídat -totiž při řeči ráda rozkládám rukama. No když si představím, že takhle sejmu "tichého jezdce"... ne že by mi to vadilo, ale patrně bych byla osočena, že jsem měla dávat pozor. Aspoň že už omezili ta pojízdná panoptika, i když ta byla aspoň legrační na pohled (myslím tím segwaye :-)

R. Menšíková 14.11.2017 16:05

Tak to dneska pěkně děkuju

za článek, velkou radost mi udělal, Holandsko miluju i z dálky. Moc hezky jsi to popsala a naprosto přesně. Vždycky žasnu nad tou disciplinovaností.

V diskusi jsem zaznamenala, že fenka se zlepšila, to jsem moc ráda!

T. Zana 14.11.2017 12:42

Re: hezký den

Tak sand dobrý :-)) Přeju (vám oběma) pevné zdraví a pevné nervy!

T. Zana 14.11.2017 12:39

Re: Kopce

Souhlasím. Já to v Holandsku zažila, člověk na to není zvyklý a to kolo ti fakt neuhne.

T. Zana 14.11.2017 12:36

Re: Cyklomóda

K těm cyklostezkám - jak píšeš, někdy se prostě zúží silnice (píšu o tom dole), někde chodník. U nás na sídlišti jsou místa, nedá se říct park - prostě pruh trávy, nějaké stromy, široký chodník a pár laviček. Z pochopitelných důvodů se tomu mezi domorodci říká Psí stezka. Kromě pejskařů tam chodí matky s kočárky a malými dětmi.

V rámci boje za ekologickou dopravu půlku toho chodníku přetvořili na cyklostezku. Myslím, že ty cyklisty jsem na ní viděla za ty dva, tři roky nejvýš pětkrát. Ale co ty ženské, co byly zvyklé jet ve dvou s kočárem vedle sebe, případně další dítě se motalo okolo? Tak ty už se tam nevejdou, pokud by šly "po panském" a jak na potvoru tam ten cyklista jel, tak pokud jim přejede dítě, můžou si za to samy...

Z. Yga 14.11.2017 12:32

Re: Cyklomóda

Ježiš - né nožkama, ale noškama (malé nůše) - blbec automatický opravovatel (:o)))), si to tu představuju a řehtám se jak kobyla.

Z. Yga 14.11.2017 12:30

Re: Cyklomóda

Správně to říkal tatínek - sukně nebo-li šoráně. Na Vrbici se nejezdilo (furt do kopca), ale už v sousedních dědinách - Kobylí, Bořetice a Bílovice, tam tak tetičky jezdili, aj s motykama a nožkama na zádech. Bylo to takové ... malebné (:o))

A. Lex 14.11.2017 12:23

Re: Malé OT s dotazem.

Děkuji za držení palců a rady.

A. Lex 14.11.2017 12:21

Re: Cyklomóda

YGO, já si ještě pamatuji z mládí, když jsme se jezdili s rodiči koupat na Apolo, že bylo plno tetiček-cyklistek ještě v těch tradičních sukních. Tatínek myslím říkával - v šoráňách :-).

Z. Maw 14.11.2017 12:19

same dobre zpravy :)

Z. Maw 14.11.2017 11:23

krasne podzimni fotky. ziram, kolik tam je cyklistu. funguje tam hromadna doprava?

ja uz z rad cyklistu presla radsi do rad chodcu, parkrat me i auto uz srazilo - bud vytlacilo do prikopy nebo nedalo prednost na hlavni a sejmulo ne v krizovatce. obdivuju napr pana co kolem nej rano jezdime autobusem jak trta zrejme do prace do brna a castecne me prudi, ze na nadi silnici uzke a bez krajnice v rannim provozu bez moznosti predjizdet brzdi autobus klidne 20minut... takze do prace abych vstavala o autobus driv vzdycky :D

jo, infrastruktura je casto pro cyklisty mizerna, na druhou stranu v lesich se asfaltuji tur. znacky prave pro cyklisty... chybi tomu hlava a pata v tom systemu...