27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


AUSTRÁLIE: Řidičské oprávnění pro seniory v Klokánii.

12.12.2023

Řidičské oprávnění má v Klokánii různé skupiny, podobně jako v Kotlince. Tedy

  • 1 A – Motocykly.
  • 2 B – Osobní automobily.
  • 3 C – Nákladní automobily.
  • 4 D – Autobusy.
  • 5 T – Traktory a jiné pracovní stroje.

Jen ta písmena znamenají něco jiného a průkaz je nutno každý rok obnovovat příslušným poplatkem. Dá se ale také předplatit na 5 let. Penzisté po 65 letech věku mají tento průkaz zdarma, ale zato od stáří 75 let musí prokázat, že jsou zdravotně schopní dané vozidlo řídit. To znamená dobrý zrak a nebo brýle, a prohlídka u doktora. A třešnička na dortu je, když jedinec dosáhne věku 85 let. Dostane na výběr. Buď prodělat regulérní teoretické a praktické zkoušky a průkaz si tak obnovit, a nebo žádné zkoušky nedělat a ponechat si existující oprávnění avšak s restrikcemi, na příklad ne dále než 30 km od místa bydliště.

Když si milý geriatrik zvolí první z možných dvou a přistoupí ke zkouškám, tak mu v případě, kdy zkoušky nezvládne, hrozí okamžité odebrání oprávnění a tak musí mít zorganizovaný odvoz z místa zkoušky, co kdyby, že ano. Druhá volba ve zdejších poměrech nestačí ani k nákupu ve středisku dle jedincova výběru. Zde je všude daleko, třeba metropolitní, tedy velká Sydney i s předměstími měří od východu na západ 120 km a od jihu na sever 140 km.

Takže už 7 let chodíme každý rok k optikovi ke zjištění, kterak slepneme, a když ještě vidíme, tak následuje prohlídka u doktora, jestli jsme ještě způsobilí vozidlo ovládat. Optik i lékař dnes zašle výsledky elektronicky na příslušná místa, dříve jsme vyplňovali formulář, který se zasílal poštou.

A tak se stalo, že jsem byl včera u optika ke zjištění, kterak slepnu. Tedy vážení, tak důkladnou prohlídku zraku jsem zde u optika zažil poprvé. Nejprve průzkum sítnice a zvláště žluté skvrny tedy maculy lutei na několika optických udělátkách a potom ještě zjištění tlaku tekutiny v oční bulvě. Pak následoval test ostrosti vidění, v mém případu s brýlemi a následným periferním viděním. Zde byla optička z Vietnamu překvapená, že i když zírám přímo před sebe, tak vidím, co se děje 90 °doprava i doleva, takže dohromady 180 °. Dala mně vědět, že v mém věku to je docela úspěch.

Ovšem proti loňskému roku ostrost mého zraku nepatrně poklesla a tak mně předepsala nová skla. Tato už asi 40 let mám multifokální, tedy horní část na dívání do dálky, aby pozvolna přecházela k části na čtení, která je v dolní části skla. Také jsou fotochromatická, tedy na sluníčku postupně tmavnou a v tmavé místnosti jsou čirá, mají antireflexní vrstvu ke snížení nechtěných reflexů světla zvláště v noci na silnici a ještě filtr modrého spektra, které zvlášť na zdejším sluníčku ničí sítnici, nota bene s extra větší vehemencí modrookým, mezi něž také patřím.

Po 45 minutách všeho toho zkoumání jsem byl i s novým předpisem předán asi šedesátiletému pánovi, který pro mě začal vybírat brýle, tedy obroučky. Díky multifokálním čočkám preferuji velká skla, aby přechod dioptrií nebyl příliš náhlý. Po chvíli hledání přinesl pán 8 druhů obrouček, ze kterých jsem si vybral ty, co mně vyhovovaly. Jak tvarově tak i cenově. Ceny se pohybovaly od 100 do 800 AUD, moje stály 138. S čočkami to bylo podobné, jen cenově trochu jiné. Skla jsou dnes polykarbonát, který je daleko lehčí a bezpečnější než sklo. Podle optických kvalit a tvaru „broušení“ multifokálních čoček se ceny pohybovaly od 350 do 900 AUD za jednu čočku. Bylo jich 6 druhů a já si vybral ty, co bratru stojí 510 AUD za kus. Tedy cena za brýle komplet je 1158 AUD, což v přepočtu činí 16800 Kč. Teď už jsem jen zvědav, kolik nám uhradí naše soukromá pojišťovna, ale velké peníze to jistě nebudou. Brýle budou hotovy do 14 dnů a tak se snad ještě zavčas dovím, kolik mě budou stát z mojí vlastní kapsy, než bude toto povídání publikováno.

Psáno 12/07/2023

P.S. Z vlastní kapsy jsem zaplatil 933 AUD. Tak tomu se říká spoluúčast....