27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ČLOVĚČINY: Dvakrát Velkou zahradou

1.12.2022

Großer Garten je nejen velký park, ale i zahrada velice pestrá a zajímavá. Chodí se sem na procházky, za sportem, za poučením i kulturou. Dnes vás do zahrady zvu na 3D výstavu.

Mít čas a více vlastních fotek s GPS tagem, z tématu Großer Garten Dresden bych mohla udělat několik článků. Nemajíc ani jedno ani druhé, beru vás jen na kratší informativní výlet s dvěma zastávkami.

Großer Garten - ona je to v překladu Velká zahrada, ale mně to nějak neleze přes klávesnici - hledejte na mapě kilometr od centra Drážďan směrem jihovýchodním. Velký zelený obdélník je ve skutečnosti dlouhý 1900 m a široký 950 m. S plány a výstavbou zahrady se začalo za saského kurfiřta Jana Jiřího třetího Saského v roce 1676. Zahrada byla během 350 let pochopitelně několikrát přeorganizována, přestavěna i pozapomenuta.

V dnešní Großer Garten najdete: zoologickou a botanickou zahradu, tzv. Skleněnou manufakturu, letní koncertní scénu Junge Garde, drážďanskou parkovou železnici známou jako Pioniereisenbahn, několik vodních ploch a kanálů, spoustu zajímavých soch, kilometry stezek, velké plochy volně přístupných trávníků, stovky velkých vzrostlých stromů, mnoho zahradních dekorací, něco obdělaných zahradních záhonků - naše první zastavení a jeden palác v centru zahrady - naše číslo dvě. Komu je Großer Garten málo, může cestou zpět do centra navštívit fotbalový stadión, jít se vysaunovat do opravených Georg-Arnhold-Bad nebo si vybrat jednu z výstav v Deutsches Hygiene-Museum.

Stromy už zlátnou • Dahliengarten - Zahrada jiřinek ve Velké zahradě v Drážďanech.

Na podzim se chodí do Großer Garten obdivovat rozkvetlé jiřiny snad všech možných druhů a barev. Na mapě Großer Garten najdete záhonky pod pojmem Dahliengarten. To byl cíl mé cesty, když jsem na začátku října vyrazila o jednom ze sluncem zalitých víkendů do Großer Garten nafotit pro Zvířetník něco barevných podzimních fotek.

Zahrada jiřinek začala vznikat po válce, otevřena byla v roce 1951. V roce 2010 prošla tato část Großer Garten sanací, k záhonkům přibyly lavičky a mezi ně se vrátila kopie kdysi ukradené fontány. Na jaře zahradníci každoročně vysadí kolem šedesáti různých druhů jiřin. V jak převeliké kráse se kytičky v září a říjnu předvedou, závisí na vícero faktorech. V roce 2013 mnoho jiřin kvůli přemokřelé popovodňové půdě nevykvetlo, letos některé díky dlouhotrvajícímu suchu ani nevzešly. Přesto to byla opět přehlídka barev, tvaru a velikosti. Dahliengarten je volně přístupná, omezeni budete jen počasím, množstvím lidí a zbývající volnou kapacitou ve foťáku.

Barokní palác • Großer Garten - Velká zahrada v Drážďanech

V geometrickém středu Großer Garten byl v roce 1783 otevřen barokní palác. V třípatrové budově se konaly večírky vyšší společnosti, za druhé světové války palác po náletech vyhořel, dnes je částečně opraven a zpřístupněn veřejnosti. V přízemí jsou v lapidáriu vystaveny originály soch parkové výzdoby, v prostorách druhého patra se konají koncerty a výstavy. Na jaře jste mohli navštívit například výstavu kytek a kytiček - pozvánka na tu příští: Odkaz, v září byly k vidění kostýmy navržené studenty vysoké umělecké školy a nyní je v prostorách paláce putovní 3D výstava o Notre Dámu.

Na výstavu jsem chtěla vzít celou rodinu, nakonec jsme vyrazili jen ve dvou - já a můj osmdesátidevítiletý tchán. Já nalehko s mobilním telefonem, tchán s chodítkem a naslouchátky. Než jsme přešli od autobusové zastávky na okraji parku k paláci, stačila jsem vyfotit námrazu na trávě a zkoušela zachytit padající podzimní listí a smutek zmrzlých, ještě včera krásně kvetoucích jiřinek. Byla sobota ráno a předešlý den odpoledne začala padat až to té doby přívětivá babě podzimní teplota strmě dolů, večer sněžilo, v noci pak poprvé mrzlo. Procházeli jsme sluncem zalitou alejí a na nás se ze stromů snášely zlatavé zbytky listí.

Pošta! • Zdi barokního paláce jsou ponechané v neopraveném stavu. Drážďany, Velká zahrada.

Na výstavu nás pustili východem, páč já tchána do schodů neunesu, zato instalovaný výtah ano. U kasy jsme každý dostali do ruky tablet HistoPad a instrukce, jak s ním zacházet. Výstavní paní přidala poučení, že přístroj je blbu- i nárazuvzdorný a s povzdechem nás odmávla dál. Tchán totiž odmítnul nabízená sluchátka s tím, že si s tabletem nějak poradí. Posadil se na chodítko, já vedle něj a spolu jsme se pustili do seznamování s technikou.

Teda lidi... takto já si představuji moderní výstavu! Přijdete k očíslované zastávce, oskenujete z panelu symbol, na displeji se přetočí chronometr z roku 2022 na například 1804 a vy se octnete v katedrále při právě probíhající Napoleonově korunovaci. Na displeji uvidíte pár modrých bodů. Když klepnete například na puntík na samotném Napoleonovi, dostanete se k informacím o jeho osobě, o koruně, žezlu a vavřínovém věnci, po návratu ke korunovaci bod na Napoleonovi zezelená jakožto již navštívený a vy se můžete stejným způsobem seznámit s císařovou ženou.

Vyprávění první - o požáru katedrály Notre Dam v dubnu 2019. 3D výstava o Notre Damu ve Velké zahradě v Drážďanech

V části věnované výstavbě katedrály se můžete tabletem rozhlédnout kolem sebe. Na časové ose si přepnete na rok 1163 a octnete se v Paříži na náměstí před křesťanskou bazilikou, kurzor posunete na rok 2021 a jste na staveništi před katedrálou Notre Dame. Tablet vás podrobně provede i nocí požáru katedrály 15. dubna 2019. Uvidíte hasičskou techniku, záběry z kamer na přilbách hasičů, možná i ucítíte žár ohně a zoufalství zasahujících hasičů. Zcela určitě pak pochopíte odhodlání požár uhasit a katedrálu znovu postavit.

Výstava je rozdělena do 22 zastavení. Pokud jako my nebudete spěchat a budete číst a rozhlížet se poctivě, strávíte s katedrálou čtyři hodiny. aniž byste koukli na hodinky, měli žízeň nebo hlad. Informace lze vstřebávat vsedě na koberci na zemi nebo na lehkých skládacích židličkách, které si můžete postavit, kam chcete, a sedět na nich, jak dlouho chcete. Ještě váháte? Že neumíte německy i anglicky? Francouzsky jen trošku? Nechte si v tabletu nastavit češtinu. Nebo jakýkoliv jiný z třinácti jazyků. Ovládání tabletu se nebojte, je opravdu intuitivní, témata lze přeskakovat nebo se k nim a jednotlivým bodům vracet. Výstava potrvá do 8. ledna 2023. Ukázka na tomto odkazu.

Zelený bod = tam už jsem byla • 3D výstava o Notre Damu ve Velké Zahradě v Drážďanech

Pro úplnost přihodím pár slov k několika bodům z druhého odstavce článku. V zoologické zahradě jsem už pár let nebyla. Musím to napravit a kouknout, jak vypadá nová expozice s koalou. Botanickou zahradu jsem navštívila kdysi v rámci noční akce „Dlouhá noc vědy“. Ve skleníku vyřvávaly k poslechu a poučení malinké žáby. S Junge Garde mám spojenou vzpomínku na koncert Rosenstolz. Děsně mě bolela záda a seděla jsem tam uprostřed zpívajícího davu novomanželovi na botách.

Vyjížďka vláčkem Pioniereisenbahn patřila k oblíbeným nezimním atrakcím, když byly děti malé. Na malé nádraží přijede malinká lokomotivka, ve které sedí velký chlap, vy nastoupíte do kabrioletních vagónků, volno odpíská tak dvanáctiletý klučina v modré uniformě a červené čepici a huhúúúúú už se vezete parkem. Cesta trvá půl hodiny a na okruhu dlouhém 5,6 km uvidíte snad všechno, co Großer Garten nabízí. Hlavní stanice hledejte na začátku parku vedle Gläserne Manufaktur, skleněné manufaktury. Ve velké prosklené budově se montují aktuálně elektroauta ID.3. Díly do skládačky sem dopravují nikoliv náklaďáky, ale speciálně upravené modré zásobovací tramvaje.

Pořád málo? Sportovně založení přibalí tenisky, inline brusle nebo sednou na kolo a zahradou prosviští několikrát, ti lehce akční si půjdou do zahrady zacvičit třeba jógu, najít pár kešek nebo se projet na lodičce, ostatní se přijdou jen pokochat nebo udělat si piknik na dece. Že už je zima? Tak... holt na tu výstavu, do zoo, do manufaktury, jen tak na procházku. Ale při návštěvě Drážďan určitě nevynechat.

Více informací na: wikipedii (zde) a stránkách jednotlivých atrakcí - ZOO, montovna aut, botanická zahrada, vláček, Großer Garten. Mapa převzata z mapy.cz.

Foto: Eva Schlittermann. Další obrázky najdete níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Eva Schlittermann Neviditelný pes