19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VÝROČÍ VÁLKY: Rusko Ukrajinu napadlo, ale …

Půlroční trvání války na Ukrajině jsem si připomněl tím nejkomornějším způsobem. Ve svém nitru. Hrdý sám na sebe, že opět stojím na správné straně – agrese z 24. 2. 2022 je pro mě od prvního dne agresí, Ukrajina obětí. Není to tak samozřejmé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 26.8.2022 22:25

V tom Kremlu jasně vládli Ukrajinci. V dvanáctičlenném politbyru KSSS měli Ukrajinci mimo Brežněva ještě sest zástupců. Rus tam byl pouze jeden a při hlasování o provedení akce 21.8.1968 byl jako jediný proti! Šlo tedy o ukrajinskou akci!!!!!

L. Novák 26.8.2022 22:57

Jsi blb, který nemá v pořádku mozek a plácá idiotské žvásty o tom, že WTC si 11. 9. 2001 odstřelili Američané sami. Takže si ty tvoje bláboly nacpi do nejtemnějšího místa. :-P

J. Lukavsky 27.8.2022 7:46

"ÚV KSSS v čele s Brežněvem" no kdesi jsem četl, že při tom hlasování Brežněv hlasoval proti Internacionální pomoci. No ale pak sklapl kufry.... a "Éto váše dělo" si vyložil jako že jich máme málo a tak by se jich pár ještě hodilo. J.L. end

V. Církva 26.8.2022 21:50

Neber slovo Boží nadarmo "do klávesnice"!

M. Vaněk 26.8.2022 21:07

Vrahům se už stavějí pomníky jako v USA? Také tak dopadneme, pokud tuhle svoloč nezastavíme... :-(

L. Novák 26.8.2022 21:52

Vaňku, na komouše jako ty nic jiného neplatí. ;-) [UA] [>-]

M. Vaněk 27.8.2022 6:18

Váš pomatený příspěvek jasně deklaruje váš poněkud problematický duševní i mentální stav, který je možné nazvat kritickým.

V. Kolman 28.8.2022 19:02

Ono není pane L. Nováku vůbec jisté, že ti rusští trolové jsou bytosti z masa a krve.

Umělá inteligence dokáže před časem jen těžko uvěřitelné věci. ;-D;-D;-D

F. De Winter 26.8.2022 18:07

V 2019 si Pentagon zadal studii u RAND Corporation. Na Američanech je pěkné to, že pokud chtějí někomu Obamovsky zkroutit ruce za zády, tak se tím veřejně i pochlubí. Možná se inspirovali u Mein Kampf. Jako velmi důležitá se tam probírá nějaká pěkná proxy válka a s velkým potenciálem se doporučuje plně vytěžit konflikt na Donbase. Což se o 3 roky konečně podařilo. Snad ještě krátce kde udělali američtí soudruzi chybu, tedy více chyb.

– nepočítali se zpětnými dopady sankcí

– nedokázali odhadnout situaci na trhu s energiemi

– neuvědomili si, že Rusko je podstatným exportérem potravin na planetě

– tu poslední chybu asi v době vzniku kuchařky nemohli tušit, i když kdo ví, tedy míru rozvratu západního finančního světa úspěšně korunovanou skrz pseudopandemií covidu.

Jsou tam i další už menší chybky, to nemá cenu rozebírat, snad jen, že nedržet zásoby a výroba munice je něco jako just in time v automobilce je fakt blbost, vojenské záležitosti svěřím do rukou lidí ze soft tituly vojenských politruků a zbytek budou tací, kteří si myslí, že těžké dělostřelecké kusy patří do muzea kanonády u Verdunu, protože je přece v Afgu, ani v Mali protivník neměl, když mám problém tak zalehnu a zavolám si letectvo a ono to vyřeší.

V. Čermák 26.8.2022 18:33

No a hlavní chyba byla to, že si neuvědomili, že Rusko je Impérium, které vrací Údery. Možná počítali s tím, že Budou Sankcionovat a Buzerovat a Nic. Inu, jsou to silní, ale primitivní kovbojové střílející bezmyšlenkovitě od boku, zatímco Rusové jsou i schopní diplomati šachysti....;-DRv

K. Křivan 26.8.2022 19:41

Ti šachysti, to bolí ! Stávají se ale horší věci v lepších rodinách. Třeba ve famíliji Windsor.

V. Církva 26.8.2022 22:18

Takže Rusáci jsou imperium a v diplomacii šachisti. Ano může to tak i být. Jen do češtiny se to překládá zaostalý středověk co si neváží života a podlost.

Jasně že Západ reaguje na Ruskou invazi chaoticky a asi i kontraproduktivně. Evidentně totiž na takové Rusko není přpraven. Vzorec jednání Západu je především appeassement. Snaha zbavit se válek i za cenu ústupků. I křečovitá snaha zastavovat konflikty nešťastnými zásahy i vojenskými.

Fobie jak USA chtějí zničit Rusko? Pro šílence zajímavé téma.

A. Teply 27.8.2022 0:16

Nemohu si pomoci, ale zní mi to jako protimluv:

- snaha zbavit se válek i za cenu ústupků

- zastavovat konflikty vojenskými zásahy

V. Kolman 28.8.2022 19:47

Již v roce 1856!! napsal Karel Marx v článku "Severka ruské politiky", uveřejněném v New York Daily Tribune o politice Ruska, že konečným cílem ruské politiky je touha po světovládě!!!!!!

V tomto bodě s Karlem Marxem bezvýhradně souhlasím.

A. Teply 27.8.2022 0:21

Uvedené "chyby" jsou chybami z pohledu Evropanů. Jsou to ale chyby z pohledu Američanů?

- zpětnými dopady sankcí trpí EU a nakupuje předražený plyn z USA

- pokud nedostatek potravin postihne Afriku - přistěhovalci zamíří především do EU. A USA jsou velkým exportérem potravin (konkurent Ukrajiny a Ruska)

J. Rejzek 26.8.2022 17:22

A když pan Stejskal večer ulehl do postele a pak tichounce jen tak pro sebe si řekl- spíše pomyslel: to jsem byl zase dneska ve svém nitru sám na sebe hrdý. A s myšlenkou, že opět stojí na té správné straně vrněl blahem až do doby, nežli ho bůh spánku Hypnos z této mizérie vysvobodil. Pan Stejskal má také štěstí na to datum, protože to může oslavovat jako vánoce a stejně tak prožívat ty slastné chvíle své hrdosti.

J. Prikner 26.8.2022 17:43

Má vánoce a ještě k tomu je docela teplo, bez svetru .

V. Čermák 26.8.2022 18:41

Hřeje ho, že splnil svoji občanskou povinnost. Podobně jako pp. Vodvářka a Ziegler...;-D

J. Jurax 26.8.2022 17:11

Aniž bych chtěl zpochybňovat pomoc Ukrajině, musím napsat, ze Vaše úvaha o paralele s pomocí západních Spojenců má závažnou chybu.

Totiž tu, že pomáhající západní Spojenci byli též ve válce s Německem - z nich Velká Británie po pádu Francie až do 22. června sama - a měli eminentní zájem na tom, aby co nejvíc sil Německa bylo vázáno na východní frontě. Její zhroucení a konec významného ozbrojeného odporu na východě by znamenal uvolnění podstatné části německých ozbrojených sil a výrazně snížil možnost vylodění Spojenců v Evropě. Dějiny se mohly odvíjet dost jinak.

Pro pomoc SSSR výrazně plédoval puncovaný antikomunista Churchill, neboť v tom viděl možnost ulehčení tehdy celkem nezáviděníhodné situace Velké Británie; dokonce musel vyvracet námitky tehdy pochopitelné, že dodávky zbraní a materiálu po z tehdejšího pohledu očekávaném zhroucení SSSR padnou do rukou Němcům.

Kdežto dnes spojenci podporující Ukrajinu nejenže ve válce s Ruskem nejsou, ale ti evropští jsou někteří vic, jiní méně na Rusku surovinově závislí nejen s naftou a plynem.

K. Křivan 26.8.2022 17:22

"Dějiny se mohly odvíjet dost jinak." Ale jen do srpna 1945. Do atomové bomby.

J. Jurax 26.8.2022 18:52

Těžko říct ... zde lze spekulovat na opravdu široké frontě coby kdyby ... :-)

K. Křivan 26.8.2022 17:28

Kdo mému nepříteli dodává zbraně a munici je i můj nepřítel. Takže jsme ve válce s Ruskem.

P. Han 26.8.2022 17:48

Ano, logické. Nebo přesněji Rusko je ve válce se západním světem.

J. Jurax 26.8.2022 19:07

Nepřítel jistě, nicméně nepřátelství má mnoho stupňů. Až tím posledním je válka nikoliv jen studená, nýbrž horká. A v té zatím nejsme a doufám, že nebudeme. O otevřený horký konflikt Rusko versus NATO vzhledem k atomovým zbraním na obou stranách opravdu není co stát.

Mimoto jsme dost závislí na (nejen) energetických surovinách od nepřítele - a on nám je (zatím) dodává, byť řekněme klopýtavě. Sankce nesankce - a inkasuje za to naše peníze.

Svět je komplikovaný.

D. Laurencikova 26.8.2022 20:47

Jestli se nenajdou politici, kteri se penisovemu hraci na piano, Zelenskemu, trochu postavi, tak to az do te horke valky Rusko versus NATO urcite dotahneme. Kde jsou dnes ti Schrödrove a Fischerove, kteri by toho Zelenskeho trochu krotili? Kteri by rekli: "Sorry, but i am not convinced?" Jakkoliv Zelenskeho chapeme (ja s vyhradou), zajmy Ukrajiny nejsou nase zajmy. Eskalace teto valky neni v nasem zajmu!

D. Laurencikova 26.8.2022 20:38

Cesko si dokonce tu valku s Ruskem zacalo. Habeck dnes opet pritvrdil a pripravuje Nemce na odrikani a na zle casy. Na te zebrave pouti svetem o plyn ani on ani Scholz zatim neuspeli, pres vsechny pokusy to nejak zakamuflovat. Plynu neni a hned tak nebude. Az Putin v zime priskrti kohoutek uplne, bude neveselo. Jestli se nekdo v Cesku tesi, ze se Nemci o svuj plyn rozdeli, jak jsem videla na jednom smesnem klipu rict ministra Sikelu, tak predem upozornuji, ze nebude o co!

J. Lukavsky 26.8.2022 18:29

"dnes spojenci podporující Ukrajinu nejenže ve válce s Ruskem nejsou" nicméně jsou spolupodpisovateli Budapešťské dohody, kde se zaručili Ukrajině za územní svrchovanost a nedotknutelnost. Takže ta materiální pomoc je zcela na místě. J.L. end

J. Jurax 26.8.2022 19:20

Jistě.

Ale můj příspěvek není primárně o pomoci, nýbrž o paralele užité autorem článku.

O. Kaucký 26.8.2022 19:24

Oni toho někteří spojenci podepsali víc. Např. Minské dohody. A co toho naslibovali.

J. Lukavsky 27.8.2022 7:31

Minské dohody Rusko nepodepisovalo, Budapešťskou ano. Takže závěr je, že Rusko si dělalo a bude dělat to na co si myslí že má a nějaké dohody mu neleží ani u zadele. Poučení pro příště. J.L. end