25.6.2024 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

VÁLKA: Putin s jihem Ukrajiny už nepočítá?

Sledujeme-li vývoj na ukrajinské frontě v posledních měsících, situace na jihu Ukrajiny (nepočítaje Krym) začíná připomínat západní břeh řeky Dněpru na podzim minulého roku, kdy se ruská vojska po postupném stahování nakonec rozhodla Cherson a s ním celý západní břeh Dněpru vyklidit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Prečuch 27.3.2023 20:23

K smíchu je celá lidská civilizace, akorát Mužík je z jiného důvodu než frantik či amík.

V. Pokorný 27.3.2023 9:52

Tohle všechno, o čem píše pan generál Troška, by se mělo probrat a prohovořit s okresním hejtmanem. I s přizváním nějakého poručíka Duba, moderněji vzato,,,přizvat jenerála PePa.[UA]

J. Ptáček 27.3.2023 9:32

Normální svět se Putina bojí (jaderné zbraně), ale mnohým začíná už být k smíchu. Teď ještě, aby začal být k smíchu také normálním Rusům.

J. Vintr 27.3.2023 10:42

Normální svět s Ruskem čile obchoduje. Jen Američani a státy, které jim lezou do zadele, s Ruskem válčí....

O. Kaucký 27.3.2023 16:41

Nejvíce k smíchu je Francouzům, z té veselosti skoro podpálili Paříž.

P. Pepax 27.3.2023 9:15

:-) brouk pytlík se projevil.

P. Neubauer 27.3.2023 8:59

No nazdar!

R. Dubravský 27.3.2023 8:52

Přání otcem myšlenky. Kadet Biegler.

V. Mokrý 27.3.2023 10:52

:-);-D

M. Hoblík 27.3.2023 8:36

Ti hloupější zaměňují zbožné přání za skutečnost. Například autor...

J. Bárta 27.3.2023 8:30

Přání a objektivita nějak nejde dohromady.

V. Novak 27.3.2023 11:58

Však o objektivitu taky nešlo.

P. Vychodil 27.3.2023 8:21

bývaly časy, kdy příspěvky na NP měly jistou kvalitu....

autorovi vřele doporučuji přihlásit se jako hlavní poradce Pentagonu. Tamější čučkaři se na takovou analýzu, jakou předvedl neodborník, nevoják, neznalec Troška, zdaleka netroufají. Ale Troška není žádný troškař...

F. Navrátil 27.3.2023 7:37

Autor upozornil, že není vojenský stratég. Ve svém fantazírování se proto neměl zastavit na Krymu, ale pokračovat až do Moskvy. Co do Moskvy? Až do Vladivostoku!

P. Hák 27.3.2023 6:45

To je hezké, že si pan autor nechce hrát na vojenského experta. Kdyby si hrál, jistě by napsal článek podobný tomuto.

Zbývá tedy otázka, kdo jej napsal, když ne autor.

R. Langer 27.3.2023 5:25

Á, další vojenský stratég. ;-D

I. Pávek 27.3.2023 6:44

Jo, idiot - jako fridrich, mach, lnovak, havelka - z gauče.;-D

V. Mokrý 27.3.2023 7:44

:-)

J. Kostelanský 27.3.2023 4:50

Pěkný guláš na ukrajinský způsob. Vezměte velký kus ukrajinské propagandy, přidejte k tomu "vlastní uměleckou tvořivost", nasypte hodně "bulharské konstanty" , osolte a okořeňte to kusem naivity, blbosti, neznalosti a domýšlivosti, vše důkladně promíchejte a máte navařeno.

Základním problémem je, že Západ a jeho "experti" neposlouchají, co Rusové, a zejména Putin říkají. Na Západě je totiž zcela běžné a normální, že to, co říkají politici, je jedná věc, co si myslí, věc druhá, a co dělají, je opět něco zcela jiného. Když se pak touto optikou někdo dívá na Putina a Rusko, tak pořád něco za něčím hledá. Přitom stačí jen na malou chvíli pozorně poslouchat, co říká Rusko od počátku války - a taky před ní, a z toho lze jednoduše odvodit, co, proč a jak na ukrajinské frontě.

Co tedy Putin říká více než rok? Cílem této války/vojenské operace je 1. demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. 2. chránit ruskojazyčné obyvatele východní Ukrajiny. Když tohle vezmeme jako bernou minci a základ pro strategii ruské armády, tak cíle Ruska se "vystříbří" jaksi samy.

Cílem tedy je donutit ukrajinské vedení, aby takovým nebo makovým způsobem garantovalo bezpečnost , kulturní a jazykovou autonomii rusky mluvících občanů Ukrajiny - zejména v její východní části. Alespoň na úrovni, jaká je běžná v zemích Západu, a jaká byla na Ukrajině zcela samozřejmá ještě do Majdanu v roce 2014.

Prostředkem k tomu je porazit ukrajinskou armádu nebo alespoň přinutit ukrajinské vedení k jednání o podmínkách uvedených výše. K porážce Ukrajiny si Rusové zvolili snad tu nejlepší taktiku - z jejich pohledu. V situaci, kdy se ze Západu valí obrovské množství zbraní, by bylo nesmyslem vrhnout do ukrajinského konfliktu vše, co Rusko má. Protože to je původní smysl a cíl Amíků v této válce - co nejvíce oslabit Rusko a ruskou armádu - a pak se uvidí. Rusové tedy musí myslet i na zadní kolečka. Na Ukrajině zařadili nejnižší převodový stupeň a vsadili na opotřebovávací válku, kterou nemohou prohrát. Ukrajina teď není schopna sama

J. Kostelanský 27.3.2023 4:51

... Ukrajina teď není schopna sama vyrábět téměř žádné zbraně, protože Rusové cokoli okamžitě vybombardují. Naproti tomu ruská válečná ekonomika je zatím zcela v bezpečí a šlape čím dál tím rychleji. Tak rychle, že jí nestačí ani souhrnná výrobní kapacita všech zemí Západu.

Ukrajině již také dochází kanonenfutr - tedy živá síla. Vojáci, co něco uměli, jsou již po smrti, nebo invalidi, a na pořádný výcvik čas není. Rusové si ovšem mohli dovolit luxus více než 3-měsíčního výcviku. Přitom v Rusku nikdy nebyla zrušená povinná vojenská služba, na Ukrajině ovšem dlouhá léta zrušena byla. Z toho tak nějak vyplývá, že zkušenosti se zbraněmi mají téměř všichni ruští mužové, což se o mladších ročnících ukrajinských mužů říct nedá.

Co je tedy strategii ruské armády? Postupovat pomalu, ale s dostatečným zázemím. A ničit válečnou techniku, která na bojiště přichází ze Západu. Kdyby Ukrajina byla odkázána jen na ty zbraně, co měla před rokem, už by téměř neměla s čím bojovat. První bod si Rusové tedy mohou zaškrtnou jako splněný. Bohužel si seznam cílů museli doplnit o bod číslo 3. částečná demilitarizace Západu. Demilitarizace Západu do té míry, že nebude schopen Ukrajinu zásobovat (zejména) takým množstvím střeliva, aby byla její armáda schopna bojovat. Ovšem vypadá to tak, že i tento cíl se Rusku pomalu daří plnit. Stačí si vzpomenout na různá vyjádření západních politiků a generálů a udělat si na kalkulačce triviální přepočty, kolik granátů na vystřelení bude denně mít Ukrajina, a kolik Rusko.

Když to shrnu, primárním cílem Ruska není obsazení celé Ukrajiny - na to ani zdaleka nemá dostatečný počet vojáků na frontě. Primárním cílem Ruska je postupná "eroze" ukrajinské armády tak, aby se jednoho dne doslovně rozpadla. A pak si Rusko bude moct diktovat své podmínky. Má to však jeden háček nebo spíš veliký otazník. Západ by mohl mít nutkání nahradit ukrajinské vojáky na ukrajinské frontě vojáky NATO. Ale to by již byl zcela jiný příběh.

M. Kanda 27.3.2023 6:25

Bla bla bla ... už jen těmi ruskými cíli jste pobavil.

Co je to ta denacifikace Ukrajiny? Nikdo pořádně neví o co jde, ani Putin ne. Ale ruským posluchačům to zní hezky úderně a jiný smysl toto prohlášení nemá.

A co ta ochrana ruskojazyčné menšiny? Chrání je tím, že je vyhánějí z jejich domovů a rozstříleli jejich domy? Posílají je do bojů bez nejmenší šance na přežití? Bez takové "ochrany" by jich přežilo mnohem, mnohem více.

J. Kostelanský 27.3.2023 7:29

Obávám se, že denacifikace Ukrajiny stačit nebude. Bude třeba udělat i na západně od Ukrajiny. Zde je to nacistické myšlení, přesněji jeho základné schéma, prolezlé společností skrz-naskrz. Zejména ve slovanských státech EU. Stačí se podívat do diskusí, jak a o čem diskutující mluví tam, kde jsou diskuse cenzurovány. O zničení nebo vyhlazení ruského národa, o rozparcelování Ruska na alespoň 15-20 částí, bývalý slovenský premiér Dzurinda se vyjádřil, že by nejraději na Moskvu shodil atomovku. A poměrně často se objevují "perly ducha", že nevadí, když jsou vojáci AZOV-u nacisté, vše omlouvá skutečnost, že bojují proti Rusku. 😀I v diskusích na NP se občas najde nějaká "šťavnatější" příspěvek na toto téma.

Samozřejmě nikdo si nepřizná, že jeho myšlení má něco společného s myšlením nácků. Podobně jako si alkoholik nepřizná, že má problém s alkoholem, kuřák s kouřením atd.

M. Kanda 27.3.2023 8:58

Bla bla bla ... blábolíte stále stejně. A vysvětlení pojmu denacifikace z vás asi stejně nevypadne. Jste stejně pošahaný jako ten Putin,

J. Kostelanský 27.3.2023 21:41

Za 12 let školní dochádzky jste se naučil jen bla bla bla? 8-o 8-o 8-o ? ? ?

J. Ptáček 27.3.2023 9:45

Ve svých 80+ si nevzpomínám na odpornější nacizmus, s výjimkou nacistického Německa, než je ten Putinův. Až bude dokonale denacifikováno Rusko, může začít denacifikace napadené Ukrajiny. Nikoli naopak!

V. Novak 27.3.2023 12:16

A na co si vzpomínáte?

Pokud to není příliš náročná otázka...

J. Kostelanský 27.3.2023 21:39

;-D;-D;-D R^R^R^

P. Vychodil 27.3.2023 6:41

R^

D. Rajninec 27.3.2023 8:23

Tovarišč , a čo názory Lahváče Medvedeva , tie neberite do úvahy ? Kedy začnete metať atomovky na Ukrajinu . Hlavne kam? Ako poznám Putina , vyberie si nejaké pekné , zachovalé mesto zo 100-150000 obyvateľmi !

V. Mokrý 27.3.2023 7:46

A hodně velký kus -

lezprdelismu !