25.6.2024 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

VÁLKA: Putin s jihem Ukrajiny už nepočítá?

Sledujeme-li vývoj na ukrajinské frontě v posledních měsících, situace na jihu Ukrajiny (nepočítaje Krym) začíná připomínat západní břeh řeky Dněpru na podzim minulého roku, kdy se ruská vojska po postupném stahování nakonec rozhodla Cherson a s ním celý západní břeh Dněpru vyklidit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kratochvíl 27.3.2023 12:07

Putinovy hlavní bitvy se neodehrávají na ukrajinském bojišti, ale u diplomatických stolů, a při tajných jednáních. Ne na bojišti, ale v mezinárodní politice se Putin rozhodl, že válku vyhraje. A už se mu to takřka povedlo.

Síla nového spojenectví Rusko-Čína je obrovská. Jakmile se k němu, ale přidá stále rostoucí počet zemí BRIC, jsou USA a EU vystaveny ekonomické síle, které je velmi těžké vzdorovat. Ukázaly to jak sankce, tak současné potíže západních bank. Síla dolaru a EURA taje jako jarní sníh. Hrozí krize, inflace, masivní protestní akce a nezaměstnanost. Putin možná nevyhrává tak okázale na bojišti, ale na diplomatickém a ekonomickém poli jasně vítězí. Češi budou mít zase smůlu. Zatímco předsedové vlád západních zemí EU si v Pekingu dojednají spoustu pracovních příležitostí, kšeftů a investic, a napraví své vztahy s Ruskem, výprava Pekarové – Adamové na Tchaj-wan vyvolá pravý opak.

P. Brich 27.3.2023 12:36

Ale zas to byl hezký výlet na Taiwan na náklady daňových poplatníkůR^V

V. Církva 27.3.2023 21:04

Tak každá akce která pomůže odkrýt čínskou bolševickou tvář se počítá. Čím dřív, tím líp.

P. Brich 27.3.2023 22:28

Takže agitace - souhlasím. Jako agitace trochu drahé pro daňové poplatníky;-O

P. Diviš 27.3.2023 12:42

Tu sílu Číny pocítí hlavně Rusko. Už dnes je v podřízeném postavení.

Jo, v Pekingu dojednával Zeman, plazil se před čínskými komouši. Poradce mu zavřeli a pracovní příležitosti, kšefty a investice - hoνno, hoνno slavný soude!

Investice přišly. Z Tchajwanu.

A. Renjascu 27.3.2023 13:21

Stav čínských investic v České republice v mld. Kč dle ČNB: Konec roku 2014: 0 mld Kč

Konec roku 2015: 6,661 mld. Kč

Konec roku 2016: 17,049 mld. Kč

Konec roku 2017: 14,718 mld Kč

Konec roku 2018: 15, 440 mld. Kč

Stav tchajwanských investic v České republice v mld. Kč dle ČNB: Konec roku 2014: 0,868 mld. Kč

Konec roku 2015: 0,119 mld. Kč

Konec roku 2016: 5,495 mld. Kč

Konec roku 2017: 5,937 mld. Kč

Konec roku 2018: 1, 694 mld. Kč

J. Ganaur 27.3.2023 13:24

Zdroj?Nebo palec u levé nohy?;-D

A. Renjascu 27.3.2023 14:07

https://www.denik.cz/ekonomika/cina-nebo-taiwan-v-cesku-masivne-investuji-obe-zeme-20200630.html

https://demagog.cz/vyrok/19651

V. Církva 27.3.2023 21:22

Tak především děkuji za odkazy. Bohužel potvrzují moje chmurné předpoklady. TajWan k nám přináší know-how a zaměstnává lidi, a Čína skupuje co se dá.

Všechno možné, kromě Slavie (dobrá) a Mounfieldu (tak nakonec potřebují prodat víc čínského zboží) především nemovitosti. Z těchto "investic" teda rozhodně radost nemám. A ten kdo ví jak chodí dnešní svět, a jak skvělá věc je nákup řeckých přístavů nebo švédských automobilek nebo firmy KUKA, musí chrochtat blahem - nad tím jak jsme Evropu prodali čínským bolševikům.

Z odkazů: "Platí to především pro ty čínské ("investice"), které často nejsou investicemi v pravém smyslu, ale spíše skupováním majetku a různými akvizicemi"

"Zatímco třeba podle agentury CzechInvest, která zprostředkovává hlavně průmyslové investice, neinvestovala Čína v minulých letech v Pardubickém kraji ani korunu."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zpracovatelsk%C3%BD_pr%C5%AFmysl

A. Renjascu 28.3.2023 7:00

Tak z článku to co píšete úplně tak nevyplývá, protože se tam píše, že čínské investice masivně rostou a překonaly investice Německa, Japonska...To co se uvádí jako větší investice Taiwanu jsou investice ve zpracovatelském průmyslu. Jinak se tam uvádí, že získat přesné data není jednoduché a že nejkomplexnější má asi ČNB. ČLR je pro ČR samozřejmě z hlediska obchodu významnější partner než Čínská republika. Jinak Evropu jsme zas tak moc Číňanům neprodali (i když to Volvo byl průšvih a Číňané se na něm naučili vyrábět automobily), ale spíše jsme jim zcela přenechali výrobu mnoha segmentů průmyslu tím, že jsme z nich vycouvali či tím, že mezinárodní kapitál chce neustále generovat zisky i za cenu, že zničí průmysl na celém kontinentu. To co je rozprodané je ČR, která se tím dostala do naprosto podřízeného postavení vůči dominantním ekonomikám EU a světa obecně. Dříve se takovému postavení říkalo kolonie a třetí svět, ale v new speaku se tomu říká závislá ekonomika. To je výsledek budování demokracie pomocí mezinárodního i národního uplácení (zpočátku možná i naivity) všech představitelů ČR, kteří ze soběstačné země vyrobili toto dominium...

V. Novak 27.3.2023 16:13

Nesuď každého podle sebe, gaunere.

V. Církva 27.3.2023 21:25

Tvoje IQ diagnostikováno. Argumentačně skvěle vybalancované.

P. Molík 27.3.2023 13:06

Nyní je třetí největší ekonomikou na světě Indie, jejíž ekonomika bouřlivě roste a je větší než součet ekonomik na čtvrtém a pátém místě (Japonska a Německa). A tady v Evropě jakožto v lénu eurohujerských mimoňů jsou dál prosazovány uhlíkově neutrální a podobné hlouposti a navíc způsobem, který nutí milióny Evropanů k autodestruktivním aktivitám. Máme se obětovat k větší slávě šílených zelených inkvizitorů typu Timmermanse ?!?

O. Kaucký 27.3.2023 15:21

Když byl svět ještě normální, tak takové Timmermanse chovali odděleně od zdravých lidí v ústavech, které se jmenovaly různě, ale obecně se jim říkalo „blázinec”.

A. Renjascu 27.3.2023 16:17

R^R^R^ :-). Asi nejlepší postřeh za posledních pár let...

V. Církva 27.3.2023 21:34

Tak je snad naprosto správné aby se země se stamiliony obyvatel a velkou chudobou a přitom i mnoha sympatickými a inteligentními lidmi dostala nahoru. Indii to přeju.

Přál bych to i Číně kdyby nebyli bolševici co kradou a skupují a zneužívají benevolenci liberálů.

V. Církva 27.3.2023 21:40

Jo to je skvělá bitva, válčit proti prohnilému Západu co kupuje při slušných výdělcích plyn a ropu a nechat se skoupit rozpínající se Čínou co má zálusk na svoje bývalá území a kupuje si i ta nebývalá.

Jen se tomu správně říká idiocie. Největší pravdou tohoto článku je že nejlíp se z toho má Čína. Teda pokud Západ nepochopí o co tu jde a nepomůže mu to vzpamatovat se.

Ale to nehrozí. Západ si teď sype popel na hlavu, žije demonstracemi a zákazy CO2. Jinými slovy blbci jsou všichni ti co mají kus země v Evropě, a USA.

Číňané ale nemusí být tak bystří a podnikaví aby takové magory porazili, ať už jde o Rusko nebo EU.

Z. Velínský 27.3.2023 10:50

Putin už s jihem Ukrajiny nepočítá, asi ano. Rusko vždycky nakonec uzná realitu, jenom to v případě Ruska vždycky strááášněě dloouuuhooo trvá, než k tomu dojdou. Viz Donbas, Rusko by mělo přestat počítat i s Donbasem. Realita je po nějaké době vždycky dožene a přesvědčí. Je to přímo definice ruského - sovětského režimu. Tento režim vždy, po celou dobu své existence, celých 100 let, podceňuje udržitelnost dosáhnutého. Vítězstvím a porážkou nepřítele Rusko vždy končí, tím se liší snad od všech ostatních demokracií a diktatur. Není to o komunistické ideologii. Čína je jasný příklad státu, který udržitelnost dosaženého nepodceňuje, přestože je to komunistický stát. I tady, v Čechách, s podceňováním údržby a zajištěním dosáhnutého stavu máme dlouholeté zkušenosti. To nám sovětský režim nainfikoval, stejně jako ostatním státům, které byly v područí Sovětského svazu. Tak se stalo, že Rusko bylo před rokem a něco schopné spustit imperialistickou válku proti Ukrajině, ale nikdy nikoho v Rusku nenapadlo řešit, jak dosažené území zabezpečit, a jestli jsou toho vůbec schopní. Vyčerpali se na útoku. Měli by se vzdát i snahy o ukradení Donbasu. Dnes už to nevypadá, že by se jim ho mohlo podařit získat. A i kdyby nějakým zázrakem nebo ještě vygradovanější brutalitou ano, stejně nebudou schopni Donbas pro sebe ubránit.

J. Vintr 27.3.2023 11:38

Je legrační, jak všichni pořád vidí Rusy jako primitivní mužiky, kteří jsou jen k smíchu. Realita tomu ale dávno neodpovídá. K smíchu je naopak západ, který vedou výhradně blbci. Počínaje dementním Bidenem, že přes hloupou Uršulu a její komisi, až po politiky jednotlivých zemí, pochopitelně včetně těch našich. A k tomuto stavu nás dovedla takzvaná demokracie, na kterou je západ tak pyšný. Putin inteligencí převyšuje všechny západní politiky o několik tříd a jeho autokratický režim je mnohem efektivnější než celý západ, který se teď topí v problémech, do kterých ho dostalo idiotské vedení "demokraticky" zvolenými politiky.

J. Bárta 27.3.2023 12:21

R^R^R^

P. Brich 27.3.2023 12:38

Ale zase grýndýlem zachráníme planetuR^!!;-D

P. Diviš 27.3.2023 12:44

Stran té inteligence, i Göring byl velmi inteligentní. Občas to prostě nestačí.

Efektivita ruského režimu je jasně viditelná. Ani tu Ukrajinu nedokáží porazit iránskými drony.

J. Vintr 27.3.2023 16:08

A jak můžete vědět, že tu Ukrajinu chtějí (rychle) porazit? Třeba jim vyhovuje, jak se Západ podporou té války vyčerpává a dostává čím dál víc do fekálií....

P. Vychodil 27.3.2023 17:57

to co říkáte, vidí každý, kromě tupců, kteří zarputile tvrdí cosi o neschopnosti ruska...

O. Kaucký 27.3.2023 15:24

Předsedkyně estonské vlády Kaja Kallasová: “Schvalování každého balíku sankcí proti Rusku je složitý proces, do kterého jsou zapojeni všichni členové EU. Schvalování nových sankcí trvá týdny, měsíce. Přesto si Rusové dovolují na internetu vtipkovat o každém novém balíčku sankcí a otevřeně se vysmívají naší práci. Vyzývám je, aby to brali vážně a projevili alespoň trochu respektu.“;-D

A. Teply 27.3.2023 15:49

Někdy (ne moc často) lze i u západních politiků sledovat záblesk reality.

Např. když sám Fiala uznal, že značnou část ze slíbených 1 mil. kusů munice bude muset EU koupit v zahraničí...

O. Kaucký 27.3.2023 16:39

On při své genialitě myslel tím zahraničím EU. ;-D

A. Teply 27.3.2023 22:01

Vzhledem k tomu, že to definoval jako "mimo EU" - tak určitě ne.

O. Kaucký 27.3.2023 22:21

Ti mu na tenhle nápad asi hodí „bobek”.

A. Teply 27.3.2023 23:20

Nevím, kdo hodí bobek. Není navíc zřejmé, že to bylo jen z Fialové hlavy.

EU takové množství munice vyrobit nezvládne - minimálně ne rychle - a Zelenský ji chce na jarní protiofenzívu (letošní...). Taky EU chybí suroviny - a žadonit u Ruska nebo Číny...

Takže munici nejspíš EU koupí od Číny. Číňané jsou především obchodníci - takže dodají (pokud se s Putinem nedohodli jinak). Ale vzhledem k tomu, že Rusko v zásadě nebrání dodávkám západních zbraní Ukrajině (to mi přijde hodně zvláštní...), tak munici dodá Čína a zaplatí EU (tedy daňový poplatník).