Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VÁLKA : Kdy a kam Ukrajinci zaútočí?

diskuse (51)

Poslední týdny připomíná část ukrajinského bojiště výjevy ze statické opotřebovávací války. I když zdání může klamat. Zatímco na jihu v chersonské oblasti panuje relativní klid vyjma dělostřeleckého ostřelování, ve zbývajících dvou směrech, na Donbasu a na severovýchodu Ukrajiny pozorujeme silné střety obou armád.

Opotřebovávací válka neznamená méně intenzivní

Na severovýchodě v oblasti kolem Svatove nebo Kreminny se jedná o trvalý tlak ukrajinské armády prolomit frontu, jde o tvrdé boje, které dobře dokumentuje video zobrazující dobytí vesnice Novoselivske (severovýchod-Luhansko) speciální jednotkou KRAKEN:

https://www.youtube.com/watch?v=AZOf6WV9sLc

K nejtvrdším střetům dochází na Donbasu, hlavním těžišti opotřebovávací války na Ukrajině. Boje kolem Bachmutu nebo Avdijivky se stovkami rozesetých těl připomínají obrázky apokalypsy z první světové války. Opotřebovávací neznamená méně intenzivní, ale naopak jde o krutou a vyčerpávající válku pro vojáky na obou stranách s obřími ztrátami padlých a vojenské techniky. Ruské velení Wagnerových jednotek vrhá denně stovky vojáků proti dobře bráněným ukrajinským pozicím. Porovnáme-li potenciál k provedení možné ofenzívy na ukrajinské nebo ruské straně, jednoznačně se musíme přiklonit k ukrajinské variantě.

Rusko na podzim mobilizovalo obří množství mužů (kolem 300 tisíc), kteří jsou nedostatečně vycvičení s nedostatkem kvalitních zbraní. Videí ze špatně zvládnuté mobilizace bylo dost, ale i přes problémy se zvládnutím mobilizace se ruské armádě podařilo zacelit díry na frontě a hlavně na severovýchodě výrazně posílit obranu bez nutnosti kvalitního výcviku. Navíc Rusku ubývá dělostřelecká munice (nutný dovoz z KLDR), v dnešní době ruská armáda vystřelí kolem 20 tisíc granátů denně, zatímco ještě v červnu to bylo 50 až 60 tisíc denně. A právě kvalita dělostřelectva a její kapacitní možnosti hrají v konfliktu na Ukrajině zásadní roli. Podle posledních zpráv se ruské zásoby munice nezadržitelně tenčí. Pokud Rusko nenalezne velkého dodavatele, jeho ofenzivní i obranné schopnosti budou výrazně slábnout.

Naproti tomu ukrajinská armáda má dnes kvalitněji vycvičené jednotky. Zásadní otázkou je, kam povede případná zimní ofenzíva v nadcházejících týdnech a ty nejdůležitější faktor(y) ovlivňující spuštění takové ofenzívy.

Pravděpodobný scénář: Severovýchod v zimě, jihovýchod na jaře.

Důvod? Počasí. Počasí bude určovat směry těch nejbližších (zimních) ofenzív. Jestliže máte rozblácené cesty s těžkým lepícím blátem, tzv. rasputicu, můžete si o efektivním postupu nechat jen zdát a ofenzíva může skončit nepěknou blamáží.

Podíváme-li se na nejbližší výhled počasí v Melitopolu (často zvažovaný jihovýchodní směr) mají být teploty v nejbližších dnech pod nulou, ale od poloviny ledna již mají zase jít výrazně nad nulu.

Mnohem příznivější je výhled počasí na severovýchodě, konkrétně ve město Svatove, kde teploty v příštích dnech mají jít i pod -10°C a co je nejpodstatnější, nemají během dne přejít nulu.

Co znamenají tyto teploty pro uvažovanou ofenzivní operaci?

Je nutné, aby půda dostatečně zmrzla, k tomu jsou potřeba minimálně dva, nejlépe tři dny, pak je možné použít i těžkou kolovou techniku.

V případě jihovýchodního směru se mají přes den objevovat teploty nad nad nulou, což povede k roztávání půdy a dotyčná kolová technika může mít velké problémy. Pokud budeme uvažovat maximalisticky ofenzivu na Melitopol, je pravděpodobné, že půjde o dlouhodobější boje než jen na 1-2 týdny. V tom případě jihovýchodní směr z hlediska jízdních podmínek v sobě zahrnuje hodně velké riziko.

Naproti tomu severovýchodní směr (Svatove, Kremina a další) bude mít v příštích týdnech ideální podmínky pro zimní ofenzívu (alespoň z hlediska počasí).

Dalším faktorem ovlivňujícím spuštění větší ofenzívy (popř. několika menších) ukrajinskými silami je dostatek samohybného těžkého dělostřelectva a raketometů na pásech. Ať už jde o těžkou techniku z dob bývalého Sovětského svazu, např. samohybné houfnice Akacije, Giacint(y) nebo houfnice západní provenience (PzK 2000 raketomety 270MLRS), těch na pásech má Ukrajina relativně málo. Nemluvě o tom, že ukrajinská armáda si těžkou techniku ze Západu snaží chránit a nevystavovat ji nebezpečí zničení na frontové linii.

Pro uvažovanou ofenzivu připadá v úvahu samozřejmě mnohem více proměnných. Hustota obrany, kvalita jednotek a jejich rozmístění včetně těžké techniky, jejich kapacitní možnosti, součinnost a mohli bychom pokračovat dále.

Přesto, pokud budeme uvažovat počasí jako zásadní faktor, je pravděpodobnost spuštění ofenzívy v zimě na severovýchodě hodně vysoká, zatímco na jihovýchodě minimální.

Jaro: Protiofenzíva na jih nebo jihovýchod

Na jaře po vyschnutí cest zase naopak vzrůstá pravděpodobnost jihovýchodního směru. A nemusí se jen jednat o tolik diskutované směry na Melitopol nebo Berďansk, popř. Mariupol. Ukrajinské armádě by na jaře stačilo ruskou armádu odříznout výpadem na jih od Melitopolu od všech zásobovacích tras vedoucích z Krymu a Donbasu na celý jihovýchod. Tím by znemožnili zásobování okupované části chersonské a záporožské oblasti. A dál již postupovat klasickými obchvaty měst a vytlačovat tak nejméně bolestným způsobem ruskou armádu.

Jenže ukrajinské velení dokáže překvapit. Proto všechno může být jinak, ukrajinská armáda má zpravodajské informace a pokud zjistí slabé místo ruské obrany na jihovýchodě, může se rozhodnout spustit ofenzívu v zimě i tímto směrem. K provedení překvapivé protiofenzívy má ukrajinská armáda připraveno relativně velké množství tanků a obrněných vozidel na pásech. Polsko Ukrajině dodalo modernizované tanky PT-91 Twardy nebo T-72 , od nás i dalších východoevropských zemí přijali nejrůznější varianty T-72 a konečně ukrajinská armáda disponuje i vlastními tanky T64, které jsou sice zastaralé, ale mají také svou hodnotu při ofenzivních operacích. Oproti houfnicím nebo raketometům je v případě tanků a obrněných transportérů příznivější situace.

V příštích týdnech uvidíme.

Robert Troška, autor společenského románu Mračna nad Evropou

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz