USA: Současnost původních majitelů 4
Přitažlivost hazardu
Účastnit se hazardních her se anglicky řekne gambling (to gamble = hazardovat, riskovat, vsadit si), ale v tomto druhu mohutně kypícího průmyslu se užívá výrazu gaming, značícím hravé počínání bez přídechu jeho případné nepočestnosti. Však tu jsme v zemi s důkladnou puritánskou tradicí, kde se hrozívá „morální většinou“. Připomeňme si břitkého publicistu H.L. Menckena a jeho definici puritána jako člověka, který se obává, že se někde někdo jiný dobře baví. V tomto případě je to právě většina, která projevuje sklony k takovému hřešení.
Není tomu tak dávno, co provoz hazardních her legalizovala pouze pouštní Nevada a stát New Jersey v přímořském městě Atlantic City. Avšak koncem 20. století už jen dva státy (Utah pobožných mormonů a lahodná Havaj, kde si patrně dosud vystačí s jinými druhy radovánek) odolávají tak výnosnému pokušení. Loterie ve 37 státech obohacuje ročně veřejnou pokladnu 12 miliardami, výnos z kasina ve 21 státech vzrostl z 10 miliard v roce 1982 na 50 miliard v roce 1997. Media obdařila zaslouženou publicitou okres Tunica, tuto nejchudší končinu nejchudšího státu Mississippi. Zbavili se tam baptistických zábran, otevřeli kasina, rozjel se velký byznys zásluhou zájemců sjíždějících se z okolí, kde takovým potěšením nebylo přáno. A Tunica, tato včerejší „americká Habeš“, slovy černošského kazatele Jesse Jacksona, teď kvete.
Úspěch netrpívá nedostatkem imitátorů. Po řece Mississippi teď plují kasina s licencí států Mississippi, Missouri, Illinois, Indiana a Iowa. Marné jsou kampaně zatvrzelých odpůrců v čele s reverendem Thomasem Greyem, hrozícím představou mravního rozkladu. Studijní středisko (Center for Addiction Studies) Harvardovy univerzity dochází k závěru, že až 5 procent dospělých osob vystavených hazardním hrám jim propadne a stanou se z nich pathological gamblers. Plán státu Florida na zřízení 47 kasin byl zamítnut s tvrzením, že předpokládaný daňový příjem 470 milionů je daleko menší než neméně předpokládané 2,1 miliardy dolarů, které by stát musel hradit jako důsledek zvýšené kriminality a přidružených nepříjemností. Jenže jiná studie (National Gambling Impact Study Commission, zřízená v době prezidenství Clintona), zkoumala deset měst v blízkosti (50 mil) kasin v provozu a nezjistila žádný nárůst bankrotů, zločinnosti, sociálních či zdravotních problémů.
Tak či onak, veřejní činitelé se s vervou pustili do značně slibných iniciativ. Rovněž si toho povšimli činitelé z Bureau of Indian Affairs - s představou, že tohle by mohla být ta správná cesta zbavit se bídy jakkoliv štědře podporovaného původního obyvatelstva kontinentu. Vize jménem NEW BUFFALO - buvol s rohy hojnosti, razantně vpřed! V roce 1988 vešel v platnost zákon Indian Gaming Regulatory Act, mizerně formulovaný, ideální k zneužití. Na jeho dodržování má bdít výbor National Indian Gambling Commission s právem pokuty udělovat, ale nikoliv je vybírat.
Bude pokračováno.