23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


USA: Guvernér a senátor

26.8.2011

Bez většího zájmu českých médií proběhla koncem června ve Spojených státech událost, která by si alespoň trochu pozornosti zasloužila. Před chicagským federálním soudem vyslechl rozhodnutí poroty bývalý guvernér státu Illinois Rod Blagojevich.

V sedmnácti z dvaceti bodů obžaloby byl tento významný reprezentant Demokratické strany uznán vinným. Nutno poznamenat, že tento proces je již v pořadí druhým, neboť v prvním z nich nebyla porota schopna dojít k rozhodnutí ve 23 z 24 bodů obžaloby, proto státní zastupitelství vypracovalo obžalobu novou, zúženou, pro nové řízení. V současnosti se nacházíme v jistém mezidobí, neboť Blagojevich čeká na rozhodnutí o výši trestu, které by si měl vyslechnout v říjnu.

Proč vlastně bývalý guvernér nejspíš skončí za mřížemi? Obžaloba představuje celou plejádu činů a zločinů, spadajících do vcelku obecné představy politického mafiána. Jde o korupci a úplatkářství v nejrůznějších podobách, včetně prodeje různých míst ve správě státu Illinois. Asi nejzajímavější z nich je příběh uvolněného křesla prezidenta Obamy v americkém Senátu. Obžaloba tvrdí, že Blagojevich, kterému příslušela pravomoc vybrat nástupce na prázdné místo, se pokoušel prodat i toto křeslo. Je otázkou, zda se mu to nakonec povedlo, protože byl už v prosinci 2008 zatčen. Faktem ovšem je, že jím jmenovaný Roland Burris se nakonec i přes velký odpor v lednu 2009 mandátu ujal a vykonával ho až do voleb v roce 2010, kdy znovu nekandidoval.

Proti Blagojevichovi se pochopitelně zvedla vlna odporu hned poté, co tato obvinění vyšla najevo. Celá aféra se dala do pohybu. Jedním z prvních, kdo guvernéra srbského původu vyzval k rezignaci, byl ‚ještě-nikoli-prezident‘ Barack Obama. Zde se ale zastavme. Rod Blagojevich byl obviněn z kšeftování s funkcemi v širším měřítku. Nyní čtenáři hádej – proč právě on vybíral Obamova nástupce? Správně, protože Obama zastupoval stát Illinois, a to od 3. ledna 2005. Již dva roky byl tehdy illinoiským guvernérem Blagojevich.

Nechce se mi věřit tomu, že by se Blagojevichovo zlé já probudilo až poté, co senátor se zářnou budoucností odešel důkladně vybaven sny od svého otce na Capitol Hill. Pověst demokratické mašinerie v Illinois byla stejně mizerná už léta. Mám jisté pochybnosti o tom, jakým způsobem senátor Obama získal své křeslo v takových podmínkách. Odpověď na tuto otázku ovšem vyšetřování FBI nedalo.

Pochopitelně, celá právní bitva ještě nekončí. 25. července podal tým Blagojevichových právníků u soudu rozsáhlý soubor námitek procesního charakteru, které mají vést ke zvratu v procesu. Zejména je namítáno porušení práva na spravedlivý proces, soud je označován za podjatý, důkazy jsou podle obhajoby zoufale nedostatečné. Zda se ale povede rozhodnutí poroty zvrátit, není vůbec jisté a snad ani moc pravděpodobné.

Rod Blagojevich si pravděpodobně zaslouží shnít v kriminále a vzhledem k tomu, že mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až 300 let, nejspíš i shnije. Všechny pochybnosti ale odstraněny nebudou, protože exguvernér sám může být spíš jen symbolem celé té nepěkné věci, kterou poněkud zapáchá i prezident Obama.