9.2.2023 | Svátek má Apolena


USA: Chameleon v Bílém domě

17.9.2010

aneb Památník landsmanšaftu v Osvětimi?

Přiznám se, že mě před časem zpráva o zvolení prvního černošského prezidenta USA potěšila. Bral jsem to jako určitou aklimatizací bílé rasy před tím, než lidstvo změní definitivně svoji barvu ve snědou a ještě snědší. Teď už se mi Barack Hussein Obama jeví jako další prezidentský chameleon sedící na dvou židlích v Bílém domě.

Jednou si nasadí kipu a pozve k sobě Židy, aby s nimi oslavil seder Pesachu, jindy chlácholivě přizvukuje muslimům během ramadánu. Možná to tak má být, aby se lidstvo orientovalo, že vládcem světa je člověk, který nesnáší xenofobii, antisemitismus či islámské extrémy. Je otázkou, kdy si pozve imámy, Talibánce nebo členy Hizballáhu… Nicméně na mě zapůsobil. Ovšem ve chvíli, kdy dal v podstatě svůj vnitřní souhlas se stavbou mešity vedle neuralgického bodu piety piet, jímž je od 11. září 2001 místo, kde stávala dvojčata Obchodního centra, moje sympatie k němu rapidně poklesly.

„Američané nebyli a nikdy nebudou ve válce s islámem. Nebylo to náboženství, které na nás tento zářijový den zaútočilo. Byla to Al-Káida, bohužel skupina těch, kteří náboženství zneužívají,“ uvedl Obama v den, v němž si Američané připomínali na tři tisíce obětí atenttáů na USA. Asi zapomněl, že protiteroristický boj vedou Spojené státy proti statisícovým armádám v Afghánistánu, Iráku či Pákistánu. Talibán je snad hrstkou šílenců z al-Kájdy? A co Hamás, Fatáh a další muslimská bratrstva?

Teroristé podle Obamy 11. září útočili na americké ideály a nejlepší zbraní, kterou Amerika ve válce proti terorismu má, je tyto ctnosti hájit a žít podle nich. Podle prezidenta USA mezi ně patří i právo na náboženskou svobodu, prohlásil, aniž by se zmínil o více než 4100 amerických vojácích zabitých v Iráku muslimy, o dalších tisících v Kábulu a okolí ani nemluvě. Že by nejlepší zbraň USA zvaná ctnost amerických ideálů nějak nezabírala? Není to náhodou pouhá utopie a namlouvání si něčeho, čeho nelze dosáhnout? Důkaz podali muslimové vzápětí, když reagovali na video, resp. cigaretu ze stránky koránu tím, že vypálili křesťanskou školu. Přes deset mrtvých. Ano, nebojujeme proti islámu. Cigaretu ubalenou z listu křesťanské Bible nechali bez povšimnutí.

Chápu chybné posuzování kolektivní viny, ale co chybné posuzování kolektivní neviny? Co kdyby si vedle koncentračního tábora Osvětim Němci pod vedením mluvčího sudetoněmeckého landsmančatu Berndta Posselta postavili památník německým obětem odsunu z pohraničí? Bylo by to popření kolektivní viny Němců a cesta k usmíření mezi Němci a Poláky, nebo dokonce mezi Němci a Židy.? Vždyť mezi odsunutými byla údajně spousta nevinných lidí.

Ve vojenském tisku BAMACHANE (V táboře) z let “šestidenní války” byly dva rozhovory. Na titulní straně s generálem a ministrem obrany Izraele Moše Dajanem a uvnitř listu článek “DUBCEK be CAHAL” - “Dubček v izraelské armádě” s vojínem ze Západního břehu Jordánu a mým přítelem Tomi Shvedem z Tel Avivu, který se před mnoha roky vystěhoval do židovského státu ze Slovenska. Zatímco generál se snažil uklidnit vášně mezi Židy a muslimy, když tvrdil, že jediné východisko je nabídnout jim vstřícnost a porozumění, vojín, na něhož zbylo pouze místo uvnitř média, měl jiný názor.

“Arabové jsou naprosto nevyzpytatelní; každé gesto dobré vůle, naši snahu o mír a přerušení nesmyslné války považují za naši zbabělost, strach a poníženost. Když vystěhujeme své osady v Pásmu Gazy nebo v Samaří, neberou to jako naši snahu o mír a vstřícný počin, ale oslavují to jako své vítězství nad strachem podělanými Izraelci.”

Průzkum, který v 35 převážně muslimských zemích provedl Gallupův ústav rozhovory s 50 tisíci lidmi, s názvem “Kdo mluví za islám? Co si opravdu myslí miliarda muslimů” vyzněl zdánlivě optimisticky; pouze deset procent z muslimských respondentů souhlasilo s atentáty na Manhattan a Pentagon. Ovšem pozor, s přílišným nadšením bych to nepřeháněl; deset procent z jedné a půl miliardy muslimů, kteří tak tvoří skoro čtvrtinu lidstva, je pořád ještě na sto padesát milionů fanatiků a potencionálních teroristů, takže na nějaké jásání je zatím příliš brzy. Že by Usáma bin Ládin byl velitelem pouhé stopadesátimilionové armády?

Proto mnohé z nás už ani nepřekvapila nedávno zveřejněná zpráva londýnského Centra pro sociální soudržnost, která ukázala, že britští muslimští studenti se příliš neliší od svých blízkovýchodních fundamentalistických vrstevníků. Zpráva nazvaná „Islám na univerzitě: Průzkum britského studentského názoru” ukázala, že přibližně třetina z 1400 dotazovaných vyznavačů islámu souhlasila s názorem, že člověk může zabít ve jménu náboženství. Studie rovněž zjistila, že téměř polovina studentů podporuje zavedení islámského náboženského práva v Británii, stejně jako světový chalífát - koncept světové islámské vlády, fungující na principu šaríje.

Skoro každý čtvrtý člověk na světě dnes vyznává islám. Plyne to z výzkumného projektu organizace Pew Forum, z něhož citovala stanice CNN. Na světě v současnosti žije 1,57 miliardy muslimů. Pokud by byla pravda to, co tvrdí Obama, proč tedy miliony muslimů na shromážděních v Teheránu, Gaze či v pákistánských městech křičí: „Smrt západním satanům, smeteme Izrael do moře!“ Proč statisíce muslimů jásaly po atentátech 11. září 2001? Proč každý druhý den ona „hrstka šílenců“ zabíjí irácké občany a nejen je? A nikdo s tím nic nenadělá.

Evropa křesťanských tradicí má namále. Může za to i program EUROMED (Euro-Mediterranean Partnership), nazývaný “barcelonským procesem”, jenž počítá s přistěhováním až 80 milionů muslimů do zemí sedmadvacítky do roku 2050? Předběžný odhad těchto migrantů má vyrovnat demografický úbytek v celé Evropě. Zrada její křesťanské tradice? Vypočítavost Barrosových socialistů? Kam vítr, tam plášť, vlastně čádor a nikáb?

Prezident Obama by měl mít za domácí úkol snadnou matematickou hříčku: Jak to, že celý svět, tedy skoro sedm miliard lidí, nic nezmůže proti možná stočlenné skupině al-Kájdy? Jak to, že miliarda mírumilovných muslimů nezabrání svým soukmenovcům - hrstce militantních islamistů - zabíjet ty, kdož nevyznávají islám? Že by se chameleon z Bílého domu snažil pro jistotu zavděčit všem a s nikým si to nerozházet?

Že na nás neútočí islámské náboženství? Proč tedy Nový zákon vyzývá křesťany k respektu vůči Židům a varuje je, aby se nad Židy nepovyšovali. Naproti tomu korán označuje Židy za prasata a opice, které Alláh proklel… Barack Obama se svojí submisivní podbízivostí snaží vetřít do přízně islámu, i když si třeba myslí své, ale podobá se Václavu Havlovi a jeho naivnímu mottu: Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Všichni přitom už dávno vědí, že lež a nenávist dala pravdě a lásce pořádně na frak.

Stejně to bude také s alibismem amerického prezidenta, který se snaží lidem vnutit falešnou ideu, že američtí vojáci neumírají po světě ve jménu boje proti Alláhovi, ale jen kvůli fanatikům z al-Kájdy a Talibánu. Je stejně levicový jako izraelské hnutí Mír hned – Shalom Aschav. To tvrdí, že mír lze uzavírat pouze s nepřáteli, a proto chce se s muslimy objímat hned teď. Bez odkladů. A Hamás si z nich dělá srandu, jelikož si stojí za svojí zvrácenou pravdou, že z nepřítele nemůže být nikdy přítel. A pokud ano, tak je to jen zbabělec a zrádce, jemuž není důvod věřit…

Jakoby Obama zapomněl, co se stalo. Je velmi zvláštní, jak štědře se choval i tehdejší prezident G.W. Bush k Arabům. Připomenutí jeho šlechetnosti stojí za to. O "dojemných" záběrech, jak z Kennedyho letiště opouští 13. září 2001 USA bin Ládinova rodina v počtu 26 osob, kdy už jsou zničena dvojčata Twin Towers v New Yorku. Ve svém soukromém letadle a za pozorné asistence příslušníků tajných služeb CIA odletěli všichni v pohodě, formálně vyslechnuti FBI, do Saúdské Arábie. Přestože jiné vzdušné soukromé dopravní prostředky bez výjimky měly až do odvolání zákaz jakéhokoli startu či přistání, natožpak letu nad Spojenými státy.

Slova Obamy na začátku tohoto článku jsou svým smyslem téměř jako přes kopírák totožná se slovy jeho předchůdce G.W. Bushe: “Islám představuje mír, zatímco teroristé ztělesňují zlo války. Když přemýšlíme či mluvíme o islámu, myslíme na pocit bezpečí, který tato víra přináší miliardě lidí na celém světě. Miliardy lidí v něm nacházejí pocit bezpečí, útěchu a mír, a to činí z příslušníků jakékoliv rasy bratry a sestry. Mezi americkými občany žijí miliony muslimů a ti jsou pro naši zemi nepředstavitelně velkým přínosem hodnot.”

Vypadá to na komplot, nebo se mi to jen zdá? Koho nebo co chrání prezidenti USA? Opravdu americké ideály? Snad i proto mě mrzí, že už nefandím Obamovi jako prezidentovi amerických změn. Sedí totiž nejen na židli v Bílém domě, ale zároveň ještě na několika dalších. A to není ve Washingtonu žádná novinka. Za devět let se v něm ve vztahu k islámu nezměnilo skoro vůbec nic.

Olser.cz