30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

TEROR: Dvojí tvář Palestinskoarabské samosprávy

Jedním z úhelných kamenů, na nichž stojí mírové narovnání mezi Izraelem a palestinskými Araby, je zřeknutí se terorismu Palestinskou osvobozeneckou organizací (PLO).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rechnovský 18.3.2024 21:23

Znovu a znovu se potvrzuje, že 2statni řešení mzi Palestinci a israelem je nebezpečná chimera.

A. Šír 18.3.2024 15:54

Pan Stejskal důsledně používá správné názvy - palestinští Arabové (nikoliv nesmyslné "Palestinci", jako řada jiných), palestinskoarabský, apod. Např. v Gaze nežijí žádní "Palestinci", ale Gazané, což jsou palestinští Arabové. Jiní Arabové žijí také např. v Izraeli (cca pětina Izraelců), to jsou izraelští Arabové - proč ty nikdo nenazve "Palestinci"? Také žijí v Palestině. Ostatně jako Židé a další.

J. Černý 18.3.2024 17:16

Muslimové představují se svými 16,2 % izraelské populace největší náboženskou minoritu. Izraelští Arabové, kteří představují 19,8 % populace tomuto číslu významně přispívají, jelikož více než čtyři pětiny (82,6 %) z nich jsou muslimové. Ze zbývajících izraelských Arabů je 8,8 % křesťanů a 8,4 % Drúzů.[11] Izraelští křesťané se mohou od roku 2014 v úředních dokumentech označit za Aramejce, nikoliv za Araby, jak tomu bylo do roku 2014.[12]

V. Heidlerová 18.3.2024 15:09

Chtěla bych vědět, proč OSN a někteří politici neapelují na bohaté arabské státy , aby se ujaly svých souvěrců z Gazy, zabránily hladomoru a poskytly prostor pro usídlení . Vůbec mi není jasné, proč tuto situaci má řešit EU a proč je popotahován Izrael, jakoby on to byl stát, který obludnou krizi vyvolal. Nezaznamenala jsem ani v minulosti nějaký protest Gazanů proti Hamásu, všichni s ním souhlasili a masivními projevy projevovali jeho podporu. Nikdo z Gazanů nepojmenoval pravého viníka, stále se směřuje jen proti Izraeli. Myslím, že OSN by se měla zaměřit na směrování podnětů k zažehnání hladomoru výhradně na arabské země. Také mi chybí stejně razantní starost o Ukrajinu, tam se už přes 2 roky dějí válečné hrůzy a OSN mlčí. Proč nevyšle mírové sbory?? Ztratila jsem důvěru v existenci a konání OSN, je to moloch neschopný vyřešit žádný konflikt.

O. Machluf 18.3.2024 16:42

Protoze bohaté ropné státy vědí, co jsou jejich palestinští souvěrci zač.

O. Machluf 18.3.2024 16:42

Protoze bohaté ropné státy vědí, co jsou jejich palestinští souvěrci zač.

J. Černý 18.3.2024 17:24

A proč si bohaté západní státy USA, Kanada, Německo, Skandinávie, Španělsko.. neujmou Židů, kteří nikdy před rokem nežili v Palestině. V USA žije Židů cca 8 milonů, tak tam budou mít kamarády.

Zaznamenala jste nějaký protest Židů proti životním podmínkám Arabů v Gaze. Po zkušenostech s nacisty jim tam vytvořili takové gheto.

Proč jste se v roce 2014 nestarala o protiústavní puč na Ukrajině a o následné vraždění převážně Ukrajinskych Rusů. Ano i OSN mlčelo. Ty hrůzy vám nevadily, stejně jaké americké masivní útoky na Srbsko, Irák.Libyi, Afghánistán,..8-o

J. Kindl 18.3.2024 18:07

Židé na tomto území zvaném země Izraelská hebrejsky Erec Jisrael žijí po dobu 4 000 let, než jej v roce 131 našeho letopočtu Římané přejmenovali na Palestinu Podle mořského egejského národa, který se ve starověku usadil na pobřeží Kanaánu - Filištínů- nebo Pelištejců, který z historie zmizel ve 4 století před našim letopočtem. V roce 1517 do roku 1918 patřilo území Osmanské říši, která jej přejmenovala na Sýrii.. Mezi křižáckými válkami a mongolskými válkami se Palestina vylidnila. V roce 1918, území získala V. Británie a přejmenovala jej opět na Palestinu. Bylo to území o rozloze 118 000 km/2 pusté a prázdné a nepatřilo žádnému státu. Obyvatelé Palestiny nebyli potomci původního domorodého lidu. Arabové na území byli přistěhovalci, ale ne potomci původních obyvatel. Británie vydává tak zvanou Blafourovou deklaraci Magnu Chartu židovského národa, kterou uzná 60 států, a ve které je slíbeno židovské právo na Palestinu . V. Británie se rozhodla ještě v tomto roce,, že z území Palestiny bez souhlasu mezinárodního společenství vyčlení území o rozloze 97 230 km/2. k založení Arabského státu dnešního Jordánska .Dne 29. 11. 1947 Valné shromáždění OSN rozhodlo rozdělit zbytek Palestiny na dva státy Arabský a Židovský Liga Arabských zemí návrh vytvoření svého státu odmítla. Kdyby jej přijala stal by se zákonem. Takže Izrael nemůže okupovat území státu, který neexistuje K dnešnímu dni je rozloha Izraele 20 770 Km/2., z čehož největší část zabírá Negevská poušť, která se rozkládá na ploše 12 000 km². Z Mandátní území Palestina o rozloze 97 230 km/2 mají Arabové- Jordánsko.

V. Petr 18.3.2024 12:10

Největším nepřítelem Izraele je západní rudozelená levice!

V. Mokrý 18.3.2024 12:23

Tak jest !

P. Smetana 18.3.2024 12:36

Spíš rudá levice. Němečtí zelení stojí zatím pevně za Izraelem. Zatím.

V. Chrastina 18.3.2024 11:41

Izrael má nezadatelné právo bránit životy svých občanů proti islámskému teroru palestinských vrahů. !!

H. Lukešová 18.3.2024 10:35

Neexistenci "palestinského národa" dokládá člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Zahír Músejn v rozhovoru pro nizozemský deník Trouw, v roce 1977 pravil

„Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního ‚palestinského národa‘. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem“.

V. Mokrý 18.3.2024 11:20

!R^!

J. Černý 18.3.2024 10:02

Žid Chuck Schumer, šéf demokratické většiny v Senátu prohlásil, že vinu za prodlužování války v Gaze nese Netanjahu . Izrael potřebuje volby!. Izraelský lid jevdusen vládnoucí vizi, která uvidzla v minulosti ( stejně jako pan Stejskal )

Není možné tolerovat rostoucí počet mrtvých civilistů v Gaze. Proto podpora Izraele klesla na historické minimum a Izrael nemůže přežít pokud se stane vyvrhelem .

H. Lukešová 18.3.2024 10:28

Chuck Schumer kecá, Izrael není americkou kolonií, o dění v Izraeli rozhodují pouze Izraelci sami, nikdo jiný. Jak by se Američanům líbilo, kdyby Izraelci řekli, že se jim nelíbí současná americká vláda a že musí být v USA okamžitě nové volby? To je jen pýcha a nadutost levicových demokratických Američanů.

Nejsou všichni Američané stejní, konzervativci a Republikáni Izrael jednoznačně podpořili, odsoudili Schumerova slova a D.Trump řekl, že si přeje, aby Izrael dokončil operaci v Gaze do konce, když tam (v Izraeli) měli tu strašlivou invazi a že za něj by se to nikdy nestalo a že by Izrael ochránil. Jinak 82% Američanů stále Izrael podporuje.

J. Černý 18.3.2024 17:30

Bez amerických peněz by Židé v Izraeli měli holé zadky.

H. Lukešová 18.3.2024 18:30

Ne, neměli. Izrael je bohatý a vyspělý stát díky pracovitosti, odvaze, hrdinství a nasazení tamějšího židovského obyvatelstva.

J. Ptáček 18.3.2024 9:09

Palestinci považují území Izraele za své, jsou ale slabší. Rusové ve velké většině považují území Ukrajiny za své, jsou ale silnější. Dokud budou státy považovat cizí území za své a budou je zabírat, bude zle. Velkoněmecká říše, Velké Maďarsko, Velká Matička Rus, Velké Srbsko, možná i Velké Chorvatsko a tak dále. FUJ!!!

J. Kindl 18.3.2024 10:00

Ti co si říkají Palestinci jsou Arabové, kteří se do Palestiny přistěhovali po roce 1918 a v roce 1964 se prohlásili za národ Palestinců.Prohlásili za potomky Pelištejců - Palestinců, byl to nesemitský národ pocházejí z Kréty, který definitivně zmizel z historie během 4. století před naším letopočtem. Původní název Palestiny byl Judea.. V roce 135 našeho letopočtu Řím přejmenoval Judeu na Pelištejnu- Palestinu. jako mstu Židům za povstání proti nim. Osmané ji přejmenovali na Sýrii a v Británie opět na Palestinu,

J. Černý 18.3.2024 10:02

Blbost.

H. Lukešová 18.3.2024 10:32

Fakta. Americký spisovatel Mark Twain napsal roku 1867 cestopisnou knížku „The Innocents Abroad“ o svých zážitcích v Evropě a Palestině. S ním cestovalo několik dalších amerických svědků. O stavu tehdejší Palestiny napsal: „V údolí Jeezrel a Galileji není jediná vesnička. V okruhu 30km oběma směry jsme nepotkali živou bytost. Nazaret je pustý, Jericho je zřícenina, Betlém i Betania liduprázdné, všude jen pustota a plevel. Strom nebo keř jen tu a tam, dokonce ani odolný olivovník nebo kaktus není k vidění. Palestina je v dezolátním stavu“. Kvůli pravdivému popisu země obviňovali arabští vůdcové Marka Twaina z rasismu. Twainovo svědectví potvrdili i jiní svědkové.

„Palestina je v dezolátním stavu“, napsal v již v 18. století francouzský historik, filosof a orientalista Constantin François Volney. „Země je opuštěná, neviděli jsme žádné zvíře, jen pár ptáčků“ napsal roku 1844 William Thackeray v cestopise „From Jaffa To Jerusalem“. Britský konzul James Finn popsal v roce 1857 skutečný stav Palestiny: „Země je bez obyvatel je zapotřebí ji obydlit“.

Podobná svědectví dokládají cestovatelé Alphonse de Lamartine, Sir George Gawler, Sir George Adam Smith, Siebald Rieter, Michael Nuad, Martin Kabátník, Arnold Van Harff, Johann Tucker, Felix Fabri, Edward Robinson a jiní.

V roce 1896 projel Palestinou na koni H. Allen Tupper junior. V New York Times pak napsal: „Setkal jsem se jedině s obchodníky na velbloudech a s divokými kmeny beduínů, kteří zůstali na jednom místě nejdéle dva měsíce.“

Velkou důležitost má zpráva Britské královské komise z roku 1913: „Země je poloprázdná, ekonomika stagnovala až do příjezdu prvních sionistů roku 1880. Silnice z Gazy na sever byla sjízdná pro přepravu jen v létě. Domky byly z bláta, bez oken, pluhy ze dřeva, hygienické podmínky hrozné, školy žádné, vesničky řídce obydleny, všude samé ruiny“.

H. Lukešová 18.3.2024 10:33

Když se sešel první Kongres muslimsko-křesťanské asociace v Jeruzalémě v únoru 1919 k vybrání palestinských představitelů pro Pařížskou mírovou konferenci, jejich rezoluce zněla:„My považujeme Palestinu za část arabské Sýrie,nikdy jsme se neoddělili od Sýrie na žádnou dobu! My jsme s ní spojeni národně, nábožensky, jazykově, přírodně, ekonomicky i geograficky.“

Podle britské analýzy roku 1920 jsou Arabové z Gazy většinou potomky přistěhovalců z Egypta, jiní Arabové jsou rasovou směsí, na vesnici žili především rolníci, kteří tvořili 71% arabského obyvatelstva. V 18. století se 3000 Albánců usadilo v Acre. Ve větších městech, jako byly Betlém, Nazaret nebo Jeruzalémě, žily větší skupiny křesťanů, zatímco v městech Tsfat, Tiberias, Jericho, Hebron žili Židé.

Vedoucí britského oddělení pro rozvoj Palestiny Lewis French roku 1932 napsal : „Narazili jsme tam jen na drobné zemědělce v hliněných chýších, těžce postižené malárií... Pokud nebyli sami zloději dobytka, ochotně poskytovali úkryt jiným pachatelům... Rozsáhlá území byla neobdělána... Jednotlivé parcely měnily každý rok svého majitele. Veřejná ochrana neexistovala a drobní zemědělci se sami stávali obětí útisku a plundrování ze strany jejich beduínských sousedů“.

Před Peelovou komisi v roce 1937 prohlásil vedoucí představitel Arabů Auni Bey Abdul-Hadi: „Nic takového jako Palestina neexistuje. Tento pojem vynalezli sionisté! V Bibli není žádná Palestina. Naše země byla po staletí částí Sýrie (Jerusalem Post, 2.11.1991)

V květnu 1947 řekl poslanec Nejvyšší arabské rady v OSN: „Palestina je syrskou provincií.“ O několik let později řekl Ahmed Shuqeiri, pozdější předseda OOP, před Radou bezpečnosti:„Každý ví, že Palestina nebyla nic jiného než jižní Sýrie.“

H. Lukešová 18.3.2024 10:34

Člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Zahír Músejn v rozhovoru pro nizozemský deník Trouw, v roce 1977 pravil

„Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního ‚palestinského národa‘. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem“.

J. Ptáček 18.3.2024 10:34

Díky za výklad, je prima si jej přečíst namísto nadávek. Jenže to umí málokdo, z vrcholných politiků jenom hrstka.

A. Šír 18.3.2024 15:35

Přesněji - v r. 135 n. l., po porážce židovského povstání, byla římská provincie Judea přejmenována na Provincia Syria Palaestina. Židovské historické nároky na tuto oblast měly být zapomenuty, k čemuž mělo přispět i přejmenování provincie Judea v provincii Syria Palaestina, která posměšně odkazovala na Pelištejce, dávné nepřátele Židů. Židé byli z Judey v podstatě vyhnáni, centrem židovského života se stala Galilea. Provincie zanikla na konci 3. století, kdy ji Diocletianus v rámci svých správních reforem rozdělil na provincie Palaestina I (Judsko a Samařsko) a Palaestina II (Galilea).

J. Černý 18.3.2024 10:06

Pravda je, že české země jsou německé léno více než 1000 let . Většinu našich knížat a králů schvalovali Němci až do roku 1630.

A co Velká USA Velká Británie,Velká Francie,Velká Itálie ....

J. Ptáček 18.3.2024 10:42

Myslím,že Němci naše panovníky neschvalovali, jenom korunovali. V Řezně nebo v Cáchách. Naši panovníci neměli právo korunovat hlavy státu.

To jste fakt slyšel: Velké USA, Británie, Itálie nebo Francie? A komu změnili násilím hranice? Raději trošku faktů na místo něčeho co si vymyslím.

P. Smetana 18.3.2024 12:18

Historii jste pravděpodobně studoval na vokovické Sorbonně.

V. Petr 18.3.2024 12:21

Uvědomte si, že po většinu z těch 1000 let vůbec neexistovalo žádné Německo jako stát. Mám dojem, že poslední německý císař, který fakticky vládl celé zemi byl Fridrich Barbarossa (mimochodem, pradědeček Přemysla Ottakara II).

No a panovníkem tohoto formálního německého soustátí by jeden čas Karel IV.