14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

TEROR: Co Blinken odmítá vidět?

Osamělý vlk je člověk, který se pohybuje mimo hranice své společnosti a přinejmenším v kriminálních případech provádí něco sociopatického. Oba teroristé v Jeruzalémě jednali v naprostém souladu s normami a očekáváními své společnosti. Rodiče střelců je chválili jako hrdiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 8.2.2023 13:45

Tohle si myslí umělá inteligence chatGPT : V roce 1880 bylo osídlení v Palestině relativně nízké v porovnání s jinými oblastmi v té době. Množství obyvatel v zemi bylo značně nízké a zemědělství a další hospodářské aktivity byly na nízké úrovni. To se později změnilo v důsledku přistěhovalectví Židů a rozvoje hospodářství v této oblasti.

V roce 1917 byla Palestina rozvinutější než v roce 1880. Počet Židů v Palestině se mezitím zvýšil, což přispělo k rozvoji zemědělství, průmyslu a infrastruktury. Tyto zlepšení však také vedly k napětí mezi Židy a Araby, kteří také žili v Palestině.

Podle dostupných zdrojů žilo kolem roku 1917 v Palestině kolem 11-13% Židů.

V roce 1917 byla Palestina normálně osídlenou zemí. Byl zde značný příliv židovských imigrantů, kteří si zde zakládali své domovy a vytvářeli prosperující komunity. Byly tam také arabské komunity a další menšiny, které tam žily již po mnoho generací.

V roce 1930 tvořili Židé v Palestině kolem 17-18% populace. Místní obyvatelé bojovali proti příchodu Židů do Palestiny v 30. letech 20. století. Tyto boje byly často spojeny s napětím ohledně nárůstu židovské populace v Palestině a obavami z ohrožení místních ekonomik a politických práv. Tyto konflikty vedly k násilným střetům mezi Židy a Araby, které pokračovaly v průběhu následujících desetiletí.

H. Lukešová 8.2.2023 14:17

Ano, všimněte si prosím toho prvního sloupce..."Tohle si myslí umělá inteligence chatGPT : V roce 1880 bylo osídlení v Palestině relativně nízké v porovnání s jinými oblastmi v té době. Množství obyvatel v zemi bylo značně nízké a zemědělství a další hospodářské aktivity byly na nízké úrovni. To se později změnilo v důsledku přistěhovalectví Židů a rozvoje hospodářství v této oblasti".

To je přesně to samé, co píši. Území Palestiny před vznikem sionistického hnutí bylo pusté, řídce osídlené a velmi zaostalé. A to je klíčové. Až s příchodem Židů, kteří se zasloužili o nebývalý rozvoj Palestiny se začali Arabové z okolních zemích stěhovat do Svaté země.

Země izraelská byla, je a bude židovské území. Židé jsou jejími jedinými právoplatnými vlastníky. Avšak vy jste psal, že proti Židům nic nemáte, že jen vysvětlujete. "proč se tak děje..." atd., OK, ale tak mi není jasné, proč se stavíte proti existenci Izraele? Proč by měli mít nárok na Izrael palestinští teroristé?

M. Grundmann 8.2.2023 14:21

Pouze tvrdím, že Izrael si svou existenci vybojoval vojensky. A to je jediný důvod, proč existuje. A také jediný důvod jeho legitimity. Proti Izraeli nic nemám, vadí mi pouze, když si ze mě někdo dělá legraci.

H. Lukešová 8.2.2023 14:29

Dobře, ale i Rusko ovládá Krym, protože je schopné si ho udržet, kdyby to byli schopni Ukrajinci, byl by ukrajinský.

Vojenská síla a schopnost udržet si dané území je nejdůležitější, podívejte se na Kurdy, bohužel nejsou schopni si nikde vybojovat své území, ať už v Iráku či v Sýrii nebo Turecku, a tak holt svou zemi nikde nemají, bohužel. Také by si zasloužili svůj stát, ale nemají na to vojenskou sílu.

M. Grundmann 8.2.2023 14:36

Asi tak nějak. Izrael ostatně nikomu svou existenci nezdůvodňuje. Nelíbí se mi, když se existence státu Izrael vysvětluje biblí, dobrem a zlem nebo pravdou a láskou. Arabové nejsou teroristé, ale slabší protivníci, kteří dosud vše prohráli. To však není kritika Izraele jako takového, ale pouze popisu situace.

D. Laurencikova 8.2.2023 20:11

Takze kdyz se Arab nekde vyhodi do luftu, tam kde je hodne lidi, aby jich co nejvic roztrhal na kusy, v nejake kavarne napr., nebo kdyz kolem sebe boda nozem ve snaze zapichnout ty, ktere ma nahodne v dosahu, nebo vjede nakladakem do davu s umyslem prejet co nejvic lidi, ktere vubec nezna... Pak to neni pro vas terorista, ale "slabsi protivnik"? S takovym popisem situace si troufam nesouhlasit.

H. Lukešová 8.2.2023 20:18

Arabové nejsou slabší, mnozí z nich jsou teroristé. Arabů je kolem 300 milionů, Židů v Izraeli přes 7 milionů. Máte jednoznačně právo na svůj postoj, ale ten můj je, že stát při Izraeli je otázkou slušnosti a vselidksych hodnot.

J. Sládeček 8.2.2023 10:21

Kolik bylo za loňský rok zabito palestinských dětí?

J. Kindl 7.2.2023 15:53

Valné shromáždění OSN v roce 1947 přidělilo Židům Palestinu k vybudování vlastního státu. Izrael se rozkládá na ploše zhruba 20 770 km², což zahrnuje i 445 km² vodních ploch. Vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším místem je 424 km a mezi nejzápadnějším a nejvýchodnějším místem 114 km. V nejužším místě je tato západo-východní vzdálenost pouhých 15 km.Na jihu Izraele dominuje Negevská poušť, která se rozkládá na ploše 12 000 km², což je více než polovina celkové rozlohy země.

J. Kindl 7.2.2023 15:48

Plán Na rozdělení Palestiny z roku1947 je mrtvý dokument. Byl odmítnut Araby a žádný politik s tím už neoperuje a ani rezoluce RB - OSN č. 242/967 nemluví o okupovaném území. V rezoluci Rady bezpečnosti OSN ze dne 22. 11. 1967 je v písmenu i) je uvedeno stažení izraelských jednotek s území obsazených v nedávném konfliktu a v písmenu ii) se mluví, že izraelské jednotky se stáhnou, až bude uzavřen mír a budou potvrzené bezpečné a uznávané hranice. Jak je vidno o okupovaných území se v této rezoluci nemluví. Diplomaté, kteří tu rezoluci přijali, uvedli na tiskové konferenci, že je rezoluce formulována právě takto, že je věcí Židů a Palestinců, jaké hranice si mezi sebou určí. Takže Izrael nic neporušuje. Izrael uzavřel mír s Jordánskem a dohodl se na hranicích, uzavřel mír s Egyptem, který uznal stát Izrael a Izrael mu vrátil Sinaj. Bez uznání Izraele a bezpečných a uznávaných hranic vrátil Gazu a výsledek? To, co tam Izrael vybudoval, bylo zničeno a z Gazy je ostřelován Izrael, Gesto dobré vůle se nevyplatilo. Izrael rozdělil Západní břech. Umožnil Palestincům na rozdělením území si vytvořit vlastní správu a sám si ponechal jeden díl. Výsledek velká nula.

I. Samson 7.2.2023 15:44

Antisemitizmus je ranostredoveká (videné eurocentrizmom) záležitosťou. Najviac ma pobavil príspevok hovoriaci o tom, že "arabský antisemitizmus" vznikol v 19. storočí, keď sa Židia začali sťahovať do Palestíny a je tam porovnanie s "odbojom" pôvodného obyvateľstva Ameriky proti prisťahovalcom.

Nuž, tak Európania sa nemali kam vracať, oni Ameriku kolonizovali. Židia sa mali kam vracať. Totiž do krajiny, ktorú im počas ich krátkej (nejakých 2 000 rokov) kolonizovali iní.

Alebo poznáte v Amerike, povedzme na východnom pobreží USA, územie, na ktorom žili pred 16. storočí Európania, ktorí sa vracali ku svojim koreňom a ku svojim tam žijúcim predkom do svojej pravlasti, ktorú im medzitým kolonizovali "Indiáni"?

D. Laurencikova 7.2.2023 15:53

R^

J. Kindl 7.2.2023 15:43

- Ćást Židů žila v Palestině stále, i když pod stálým útlakem ze strany Arabů. Po antisemitské Dreyfussově aféře ve Francii, při jeho veřejném zostuzení byl přítomen Žid Theodor Herzl narozený v Maďarsku, žijící ve Vídni, který došel k závěru, že antisemitismus je zlo, které nelze vymýtit a aby židé mohli žít jako svobodní lidé, musí se spojit a vytvořit národ v zemi, ze které Židé vzešli a to v Palestině. Na základě této ideji se sešel v Bazileji v roce 1897 židovský kongres složený z významných židovských osobností a založil hnutí, které si dalo název sionismus. Jeho hlavní cílem bylo vytvořit pro Židy domovinu v Palestině. Do Palestiny začínají přicházet Židé, zejména z Ruska. Přicházejí v několika vlnách od roku 1881 do současné doby. V roce 1900 jejich počet dosahuje čísla 50 000. V Palestině v té době působí židovští nákupčí, kteří z peněz Sionistické organizace (do které přispívali filantropové, např. Rothschild či baron Hirsche), nakupují půdu od bohatých arabských velkostatkářů, kterým hebrejské zlato přišlo vhod a nákupčím prodávají bezcennou, neúrodnou půdu, zejména bažiny plné krys a štírů. Židé brzo dochází k závěru, že není v silách jednotlivce tuto půdu zúrodnit a zakládají kibuce (družstva), kde přidělená půda patří skupině lidí. Protože každá ruka při zúrodňování bažin je třeba, v kibucu se vytváří mateřské školky, které se starají o malé děti, aby ženy mohly pracovat při zúrodňování země. Židům se nezměrným úsilím daří bažiny odvodnit, zúrodnit, tak, že přináší užitek. Vznikají zde obydlené osady. V Palestině je v roce 1909 vybudované první židovské město Tel Aviv. (Pahorek jara)

H. Rybnická 7.2.2023 15:11

Jen si dovolím podotknout, že hovořit o „historických územích (kohokoli)“ je zavádějící myšlenka, zvláště pokud je vedena agresivně PROTI jakémukoli národu možná dokonce i s cílem etnické čistky.

Uvědomme si, že se dnes řídíme - co demokratická a moderní občanská společnost – dle mezinárodního státoprávně uznávaného systému státních celků, a ne dle území dávných historických období.

Tuhle se víceméně s humorem uvažovalo o tom, že Královec je českým „historickým územím“ ale představme si, že by se dnes v Rakousku vážně uvažovalo o znovunabytí „historického území“ Chorvatska, Belgie, Španělska, Italie, Ukrajiny nebo dokonce Mexika, Spolková Republika by vážně uvažovala o východních polských regionech a městech, nebo Sudetách, vláda České republiky o vydání regionů Duryňska nebo Horní Falce.

Pokud jde o Izrael bych jen položila takovou hypotetickou myšlenku. Opravdu je naprosto jisté, že např. v době krále Davida se na území nenacházela nějaká jiná kultura arabského původu? Beduinové, nomádi, po kterých prostě jako i u jiných kultur nezůstaly trvalé kulturní stopy – stavby, písmo atp.? Kteří zanikli beze stopy?

Myslím že bychom neměli v dnešních dobách sledovat myšlenku ještě nynějšího pana prezidenta, který začátkem tisíciletí při své politické návštěvě (tenkrát co premiér) Izraele v rozhovoru pro největší izraelský deník veřejně „poradil“ vedení státu, „vyhodit Palestinence ze země tak jako jsme my vyhodili sudetské Němce“. Myslím že není co dodat.

H. Lukešová 7.2.2023 15:35

Vlastnická práva k Zemi izraelské by mohli ryze v teoretické rovině uplatnit Kananejci, Pelištějci a Jebuzejci, ti žili v této lokalitě před Židy, jenže tyto národy zanikly, smetl je čas, takže jedinými právoplatnými vlastníky země jsou dnes již jen Židé.

Rozhodně jimi nejsou lidé, kteří se označují tzv. Palestinci, kteří jsou potomci Arabů, kteří pronikali do Izraele ve svou vlnách, první v 7. století, v druhé v 19. století. To je, oč tu běží.

H. Rybnická 7.2.2023 16:12

Rozhodně ne paní Lukešová. Rozsah státu Izrael je, pokud vím, určen mezinárodnimi dohodami a i když uznávám že obsazení určitých regionů po myslím šestidenní válce odpovídalo bezpečnostní politice Izraele, je to z hlediska mezinárodního práva nesprávné. A jinak směřujete myšlenkově na etnickou čistu. Nic více a nic méně.

H. Lukešová 7.2.2023 16:29

Nesměřuji k etnické čistce, paní Rybnická. Nehlásám, že je nutné vyhnat palestinské Araby, ovšem mír musí být uzavřen mezi oběma stranami. K míru musí mít vůli i palestinská strana.

Avšak čas k tomu nenazrál. Dokud se nezmění palestinské vedení, které podněcuje k terorismu a odměňuje teroristy, tak mír není možný. Zde nejde o sporná území, či Zelenou hranici (z roku 1967), palestinští Arabové odmítají uznat Izrael v jakýchkoliv hranicích.

H. Rybnická 7.2.2023 18:48

Souhlasím. Vpomínám, že jsme o tom diskutovali již před mnoha léty v rodině a otec tenkrát poukázal na integraci "sudetských" Němců v SRN. Řekl, ten spor je uměle rozdmycháván, v Německu to šlo, miliony zbídačených občanů v průběhu několika let rozumně integrovat, v Palestině se stav záměrně udržuje na životě. Bohužel se budeme muset obrnět trpělivostí.

H. Lukešová 7.2.2023 18:58

Já jsem nežila v té době, nemám nastudováno o česko-sudetské tématice, takže si nic netroufám nic s určitostí tvrdit, ale obecně se píše, že většina sudetských Němců vítala Hitlera a že schvalovala nacisty a tím se ten odsun ospravedlňuje. Přiznám se, že i nás tak to učili ve škole v dějepise.

Já se Vás absolutně nechci dotknout, vím, že jste psala, že Vás otec byl německé národnosti, ale sociální demokrat, antinacista. Ale jak jsem koupila, tak prodávám.

H. Rybnická 7.2.2023 19:13

To je samozřejmě trochu ohýbání historie. V tu dobu jsem také nežila, ale v jednom dopise píše otec (to jsem nevěděla) že v 1938 projížděl Sudety. v rámci své politické práce -a že žasl, jakým tempem tam přecházeli němečtí sociální demokraté k NSDAP. Na otázku proč, slyšel pořád stejné odpovědi: Dostaneme konečně práci.

Člověk se ovšem musí ptát po důvodech takového jednání.

Pokud byste se prodírala německými novinami (tedy soc.-dem, tisk v první republice ) tak zjistíte jak žalostně po měsíce ba roky žadonili zástupci sudetských Němců o krizovou hospodářskou pomoc vlády. Naprosto bezvýsledně. Jednou si dejte práci a nahlédněto do zápisů jednání prvorepublikového parlamentu. (Parlamentní knihovna). Ale už jsem o tom psala několikrát, ovšem je to velice nepříjemné se na věc dívat z tohoto hlediska. Myšlenka, že si tito občané odsun vlastně zavinili sami, je hodně přijatelnější a samozřejm příjemnější.

D. Laurencikova 8.2.2023 13:40

Ja bych vic nez ten odsun pranyrovala zpusob, jakym se del. O tom jsem mela moznost cist az v Nemecku, v Cesku se clovek nikdy nedozvedel, jak to skutecne bylo. A vubec bych neomlouvala zlociny napachane na Nemcich tim, ze "oni take..." Vina z meho hlediska nemuze byt nikdy kolektivni. Kazdy zodpovida sam za sve ciny.

M. Grundmann 8.2.2023 19:12

Myslím, že násilný způsob odsunu se nedá nijak omluvit. Ale tento způsob odsunu je z historického hlediska nepodstatná událost.

H. Lukešová 8.2.2023 19:26

Taky se nesmí zapomenout na etnickou čistku, odsun sefardských a orientálních Židů z arabských zemích a Íránu. Těchto blízkovýchodních židovských uprchlíků bylo téměř 900 tisíc.

Museli ve svých domovských zemích, kde žili tisíce let nechat všechen svůj majetek, byli zbaveni státní příslušnosti a občanství a jejich muslimští sousedé na ně začali pořádat divoké pogromy a zachránili si jen holé životy.

M. Grundmann 8.2.2023 19:27

To je zcela logický sled událostí. Podstatné je vždy, kdo celý proces začal nebo vyvolal.

H. Lukešová 8.2.2023 19:32

Tím chci říci, že takových etnických bylo. Výměna obyvatel mezi Indií a Pákistánem, kyperskými Řeky a kyperskými Turky, odsun Maďarů ze Slovenska, vyjma od nás byli Němci vyhnáni i z Polska a východní Evropy...Války za sebou nechávají mrtvé i uprchlíky.

D. Laurencikova 8.2.2023 20:56

Ja to v zandnem pripade nepovazuji za "logicke" a neomlouvam, kdyz nejaky zdivocely Cech smykne do reky kocarek s nemeckym ditetem , nebo se vyradi jak zakon kaze na jeho matce, protoze kdosi kdesi cosi zacal. O tom me nikdo nepresvedci!

D. Laurencikova 8.2.2023 19:56

"Nasilny zpusob odsunu" je dost eufemisticky vyjadreno, pane Grundman. Nechci to tady rozvadet. Ani ty ceske zverstva nehodnotim z historickeho hlediska, ale jen ze sveho, lidskeho.

H. Lukešová 8.2.2023 20:09

Je to eufemismus. Němci samozřejmě spáchali příšerná zvěrstva ve vyhlazovacích táborech a na východní frontě, ale to nikomu nedává právo vraždit ty, co s tím neměli nic společného.

Avšak můj známý z vesnice říká, že by Němci alespoň měli uznat svou vinu za druhou světovou válku a jimi spáchané válečné zločiny a ptá se mě, jestli vůbec v Německu běží dokumenty o Hitlerovi, nacismu a holocaustu. U nás o tom vysílá spousty pořadů Prima Zoom a ČT2.

D. Laurencikova 8.2.2023 20:25

Pani Lukesova, co to ma znamenat? Nemci se uz 80 let omlouvaji za zlociny jimi napachane. Nemci uznali svoji vinu za druhou svetovou valku tak, jak nejakou vinu nikdo nikdy neuznal. Nemci tak zpracovali svoji minulost, ze az moc. Nemci si udelali ze sve historicke viny kult a ceho je moc, toho je prilis. Proc si myslite, ze dnes vitaji "uprchliky", ze vsech koutu sveta, kteri je drive nebo pozdeji znici? Kvuli svoji historicke vine!

Nemci si postavili "Denkmal der Schande" skutecne do srdce sveho hlavniho mesta. Nemci nedovoli, aby vubec cokoliv bylo srovnano s jejich historickou vinou, s holocaustem. "Der Tod ist ein Meister aus Deutschland"! To si nedaji vzit. Nemci se neidentifikuji snad s nicim pozitivnim ve svych dejinach, jak to delaji jine narody, oni svoji minulost zredukovali na tech 12 nacistickych let! A zkuste jim to vymluvit. Hned jste "Nazi" a Faschist - o tom muze AfD, ktera se snazi v Nemcim vzbudit trochu zdravy patriotismus vypravet.

Ptate se, jestli vubec bezi dokumenty o Hitlerovi? Kazdy den! Jeden kazdy den na nejakem kanale, uz destitky let! Neni dne, aby nekde nebezelo neco o Hitlerovi. Ono se to take dobre prodava, coz o to. Prala bych si, aby bylo aspon par filmu o zlocinech komunismu, ale chyba lavky! Ty se asi nekonaly. O zlocinech komunismu neuvidite nic, nebo jen naprosto vyjimecne.

Nezda se mi ani mozne, ze by nekdo nevidel ten dnesni nemecky masochismus a zapochyboval o tom, jestli Nemci vubec uznali svoji vinu.

H. Lukešová 8.2.2023 20:33

No jo, ja vím, že už jste mi o německém kultu viny psala, ale to ne každý člověk u nás o tom ví. Jenže přijímáním antisemitských muslimů Židům škodí finanční podporou palestinských teroristů rovněž.