3.3.2024 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

SVĚT: Trumpova turecká hra

Má to promyšlené? To je nyní ta klíčová otázka. Má to Trump promyšlené, ten svůj tah proti Turecku, anebo jedná jen impulzivně? Má strategii, představu koncovky, jak tuto hru hrát a dohrát?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 24.8.2018 23:07

Nakonec se jistě dohodnou

Podle mého je to jenom další kolo orientálního vyjednávání. Kdxž prezident Erdogan nově nastavoval svoje vztahy s Ruskem, stálo to život ruského pilota. To už byl dost vysoký level. Nakonec se stejně dohodli nápadně rychle.

Prezident Trump jednoduše pochopil, že takřka celý svět nevyjednává podle našich měřítek, ale právě takovým dryáčnickým způsobem.

Co se týče Turecka, bylo by dobré si uvědomit, proč je (alespoň nominálně) spojencem Západu - je to kvůli jeho nadvládě nad Úžinami. Masaryk kdysi prohlásil (přibližně), že státy se udržují ideami, na kterých vznikly. To samé platí pro Turecko, Rusko, ale dá se to vztáhnout i na spojenecké smlouvy. Takže: Turecko by si rádo ponechalo správu Úžin, jsou to jeho vnitrostátní vody. Rusko by rádo Úžiny dobylo, jsou to, co mu chybí k úplné nadvládě v Černém moři (a s nimi i Cařihrad, odvěký cíl ruských vládců, kteří se považují za dědice Byzance). Momentální spojenectví Turecka se Západem se datuje od doby, kdy Stalin začal na Úžiny vznášet nároky. Až tato hrozba pomine, je konec i se spojenectvím. Jenže dosavadní zkušenost s prezidentem Putinem je taková, že neváhá použít síly k dosažení tradičních ruských cílů. Druhé, co může pominout, je schopnost Západu odolávat Rusku. Pokud by se kriticky snížila, spojenectví by bylo také nadbytečné. Schopnost evropských států není valná, ale USA si ji stále udržuje. Proto bych předpokládal, že se nakonec domluví.

J. Kanioková 21.8.2018 21:01

1*

D. Bystriansky 21.8.2018 18:13

Re: Když to tady čtu musím žasnout nad tím

O americké volební noci a před ní teda moc zasvěcení a rozvahy neprokázal. Na Trumpa soustavně útočil, kritizoval a jeho koněm Trump nebyl, to bylo evidentní. Po volbách mírně pootočil, ale reflexi neprovedl, spíše je vidět, jak mu Trump vadí. Znemožnil se víceméně stejně jako mainstream, tak co s ním!?

Dokud při Trumpovi stojí vicepresident M.Pence, není důvod Donalda zpochybňovat. A ten váš výkřik /ČR,Evropa/ to směřujte k našim a evropským politikům. Ti by nejraději do výdajů na bezpečnost započítali i svoje sumíše a spropitné. Naopak, chtěli by EU federální armádu podléhající Bruselu, ve skutečnosti spíše Lidové milice na zpacifikování neposlušných a neochotných vysněných spolkových zemí.

P. Papež 21.8.2018 18:13

Kde jste zjistil, že autor příspěvku si dovolil kritizovat Trumpa? Vycucal jste si to z prstu.

L. Kubeš 21.8.2018 16:57

Z pana Jocha by měl radost Nikola Machiaveli,

ale měl by ve své úvaze vzít v úvahu, že by k jeho řešení konfliktní situace navázáním přátelství byl potřeba ještě hodně silný žaludek. Kamarádit se s gaunerem jako je Erdogan a nezvracet u toho hned tak někdo nedokáže.

J. Lepka 21.8.2018 14:24

Pokud vezmeme v úvahu Trumpovy úspěchy co byznismena,

řekl bych, že se v ekonomii vyzná krapet líp než Erdogan. Takže se necháme překvapit.

R. Fiala 21.8.2018 14:01

Když to tady čtu musím žasnout nad tím

kolik našinců (lze-li je tak nazvat, chovají se spíš jako občané USA) bude chválit Trumpa ať řekne či udělá jakoukoli zhůvěřilost či přemet - a že už jich udělal. Zajímá je vůbec osud vlastní země (myslím tím ČR) i Evropy, jejíž jsme, ať chceme či nechceme, součástí? Odmítají dokonce i zasvěceného a rozvážného pravičáka či zdvořileji konzervativce Jocha!

J. Zaorálek 21.8.2018 12:39

Mylite se. Přečtěte si jiné články pana Jocha.

P. Götze 21.8.2018 11:02

Re: Muslim Erdogan

To je ale jen to A, jeste musite rici, ze toho Erdogana ve finale musi odstranit sami Turci, aby to vzali za sve. Pokud ho odstrani nekdo zvenci, to neni to same, jako kdyz to vzdy v minulosti udelala sekularni turecka armada. A v tom je ten problem. Jak pomoct sekularni turecke armade (pokud tam jeste neco takoveho je, ale zatim ti lidi jsou), aby byli samui schopnu tu zmenu provest. Samotne odstraneni Erdogana nestaci, duklezite je hlavne ta forma.

P. Götze 21.8.2018 10:59

RE

Ja bych si na to odpovedel sam. Pokud by EU nekopalo do Trumpa a zacali by realizovat spolecnou politiku vedouci ke zmene smerovani turecka (ono tam jde hlavne o udrzeni prozadapdni armady), pak bych tomu i veril, ze to jde. Trochu mam obavy, ze EU toho pouze vyuzije k podkopavani Trumpa pres Turecko. A to je docela nebezpecny mix.

J. Richter 21.8.2018 8:57

přesně tak..

správná úvaha. Sice vás budou místní boys obviňovat z levicového liberalismu, když jste si dovolil kritizovat Trumpa, ale nezlobte se na ně, oni to mají takové jednodušší.

M. Valenta 21.8.2018 8:57

Vidím to stejně.

Jestli Bílý dům nakonec povolí, máme velký průšvih. NATO definitivně bez Turecka, pokořenou Ameriku a v Evropě několik milionu "Özilů".

V. Církva 21.8.2018 8:42

Re: Trumpova hra

Myslím že máte pravdu Trump je americký podnikatel. Ti nemají dlouhodobé ideologické plány. Trump chce 1)vyřešit problém s pastorem, 2)aby si všichni uvědomili kdo má moc. Dlouhodobější aktivity se stejně těžko předvídají. Protože USA zatím ještě ekonomickou i vojenskou moc mají, je správné aby se podle toho chovaly a ostatní státy se to naučily respektovat.

Měly by se tak chovat i EU. USA i EU dávají peníze například Plastelincům kteří na ně nadávají, či OSN kde Arabáči přijímají protiamerické rezoluce. Na druhé straně Saudové za svoje peníze zkupují pozemky v Evropě i USA, platí džihád a ovládají OSN ktero neplatí.

P. Papež 21.8.2018 8:15

Pane Jochu, Trump vám dost vadi , co. Ale uvědomte si, že byste nemohl psát tyto blbosti. Též vám vadi, že se vám Trump nesvěřil , co bude delat s Erdoganem.To je ale drzost.

K. Nový 21.8.2018 5:01

Trumpova hra

Proč by vlastně mělo být Trupovým cílem dostat opět v Turecku k moci prozápadní státníky? Třeba Trumpovi stačí, když donutí Ergodana propustit pastora Brunsona. Kéž by se představitelé ČR starali o občany ČR aspoň tak dobře.

J. Vintr 21.8.2018 0:54

Muslim Erdogan

nikdy nemůže být přítelem Ameriky a Západu. Muslimové se mohou tvářit jako přátelé, ale Korán jim přikazuje zaútočit na nevěřící, když jsou dost silní. A Erdogan si může myslet, že Turecko je díky své armádě dost silné. Dokonce ani v dnešní době nepotřebuje armádu. Má v Evropě pátou kolonu svých krajanů, kterou by jistě v případě potřeby posílili ostaní muslimové, kterých žijí v Evropě desítky milionů. Proto je hodně důležité dostat Erdogana od moci, pokud to ještě jde,

T. Pansky 21.8.2018 0:52

Autor mne dnes velmi zklamal. Prazdne tlachani ...

"Cla na zahraniční zboží poškozují Američany (jsou formou daně, kterou v

posledku zaplatí američtí spotřebitelé) a není zřejmé, zda toto Trump

chápe (nejspíš si myslí, že cla zaplatí cizí firmy)." Trump se rozhodl resit veci, ktere ostatni podelani politici resit nechteli, nebot se bali o sva kresla. Trump si je velmi dobre vedom, ze cla rozpoutavaji obchodni valku. Je tu ale otazka: jak dlouho bylo mozne udrzet propad obchodni bilance USA? Jak se to stalo? Jednoduse: uplatni politici se svou poddanou administrativou podepisovali nevyhodne obchodni smlouvy s jinymi staty. Priklad: demokraticky prezident Clinton podepsal obchodni smlouvu mezi USA a Cinou. Co je vysledkem? Dovoz cinskych vyrobku do USA nekolikanasobne prevysuje vyvoz z USA do Ciny. Jak je to mozne? Cina plati pri dovozu do USA clo asi 2.5 procenta, kdezto USA plati pri vyvozu do Ciny 13-15 procent. Kdo na tom vydelal? Velke korporace, ktere se prestehovaly z USA do Ciny, maji ohromne korporatni zisky - americti obcane to nejsou, nebot ztratili miliony pracovnich mist. ... Ale takovych smluv bylo uzavreno mnoho a Trump na to poukazuje. A to je spatne, kdyz konecne nekdo ukazuje na korupci? Trump nechce zadnou obchodni valku, ale pouze narovnani obchodnich vztahu - navruhuje neplaceni zadnych cel nebo rovnych cel mezi partnery; v tom je velky rozdil, ktery mnoho lidi neni schopno pochopit.