22.2.2024 | Svátek má Petr


Diskuse k článku

SVĚT: Trumpova turecká hra

Má to promyšlené? To je nyní ta klíčová otázka. Má to Trump promyšlené, ten svůj tah proti Turecku, anebo jedná jen impulzivně? Má strategii, představu koncovky, jak tuto hru hrát a dohrát?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 24.8.2018 23:07

Nakonec se jistě dohodnou

Podle mého je to jenom další kolo orientálního vyjednávání. Kdxž prezident Erdogan nově nastavoval svoje vztahy s Ruskem, stálo to život ruského pilota. To už byl dost vysoký level. Nakonec se stejně dohodli nápadně rychle.

Prezident Trump jednoduše pochopil, že takřka celý svět nevyjednává podle našich měřítek, ale právě takovým dryáčnickým způsobem.

Co se týče Turecka, bylo by dobré si uvědomit, proč je (alespoň nominálně) spojencem Západu - je to kvůli jeho nadvládě nad Úžinami. Masaryk kdysi prohlásil (přibližně), že státy se udržují ideami, na kterých vznikly. To samé platí pro Turecko, Rusko, ale dá se to vztáhnout i na spojenecké smlouvy. Takže: Turecko by si rádo ponechalo správu Úžin, jsou to jeho vnitrostátní vody. Rusko by rádo Úžiny dobylo, jsou to, co mu chybí k úplné nadvládě v Černém moři (a s nimi i Cařihrad, odvěký cíl ruských vládců, kteří se považují za dědice Byzance). Momentální spojenectví Turecka se Západem se datuje od doby, kdy Stalin začal na Úžiny vznášet nároky. Až tato hrozba pomine, je konec i se spojenectvím. Jenže dosavadní zkušenost s prezidentem Putinem je taková, že neváhá použít síly k dosažení tradičních ruských cílů. Druhé, co může pominout, je schopnost Západu odolávat Rusku. Pokud by se kriticky snížila, spojenectví by bylo také nadbytečné. Schopnost evropských států není valná, ale USA si ji stále udržuje. Proto bych předpokládal, že se nakonec domluví.