Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ROZHOVOR S PUTINEM: O jedné rafinované lži

diskuse (389)

Jsou toho exkluzivního interview z 6. února plné servery, nebylo možné uniknout. Ostatně i Neviditelný pes přinesl český překlad (ZDE), což je mimochodem ten druh služby, kterou mají svobodná a nezávislá média nabízet.

Rozhovorem jsem se doslova prokousával, nic nového vskutku nenabídl, až u jedné pasáže jsem zbystřil. Ono je to totiž tak, že když člověk o nějaké události ledacos ví a pak zjistí, jak je také možné ji k nepoznání převyprávět, zůstane ve střehu a autor takové dezinterpretace ztratí rázem důvěryhodnost i v jiných tématech.

Leč konkrétně. Není tajemstvím, že Putin je až chorobně posedlý tím, co nazývá ukrajinským (neo)nacismem. V rozhovoru zopakoval, že jedním z cílů nynější agrese (sám ji pochopitelně nazývá jinak) je denacifikace Ukrajiny. A na podporu svého tvrzení, že Ukrajina sympatizuje s nacismem připomněl událost ze září 2023. Tehdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zavítal během návštěvy Kanady do federálního parlamentu v Ottawě, kde došlo k jednomu velice nepříjemnému momentu. Prezident Putin o tom hovoří takto (jde o vlastní překlad z anglického přepisu publikovaného na webu prezidenta RF):

Podívejte, prezident Ukrajiny navštívil Kanadu. Tento příběh je dobře známý, ale v západních zemích je zamlčován. Kanadský parlament představil muže, který, jak řekl předseda parlamentu, bojoval za druhé světové války proti Rusům. Kdo bojoval proti Rusům za druhé světové války? Hitler a jeho komplicové. Ukázalo se, že tento muž sloužil v jednotkách SS. Osobně zabíjel Rusy, Poláky a Židy. Jednotky SS se skládaly z ukrajinských nacionalistů, kteří dělali tuto špinavou práci. Prezident Ukrajiny povstal s celým kanadským parlamentem a tomuto muži zatleskal. Jak si lze něco takového představit? Sám prezident Ukrajiny je mimochodem podle národnosti Žid.“

Takovouto interpretací příběhu vnucuje Putin divákům a čtenářům názor, že Zelenskyj vědomě tleskal nacistovi z druhé světové války, a proto obvinění Kremlu, že kyjevský režim lze charakterizovat jako nacistický, je důvodné a oprávněné. Skutečnost je ovšem zásadně jiná.

Je pravda, že během návštěvy ukrajinského prezidenta na Parliament Hill v Ottawě, sídle federálního parlamentu, dne 22. září 2023 došlo k události, z níž se záhy vyvinul nepříjemný politický skandál. Předseda parlamentu Anthony Rota vystoupil a následujícími slovy představil 98letého muže sedícího na galerii pro hosty (ZDE):

Máme tady dnes ve sněmovně ukrajinsko-kanadského válečného veterána z druhé světové války, který bojoval za ukrajinskou nezávislost proti Rusům a nadále i ve svých 98 letech vojáky podporuje. Jmenuje se Yaroslav Hunka. Jsem velmi hrdý na to, že je z North Bay a z mého volebního obvodu Nipissing – Timiskaming (v Ontariu, asi 350 km po silnici severně od Toronta - LS). Je to ukrajinský a kanadský hrdina a my mu děkujeme za všechnu jeho službu.“

Načež přítomní včetně ukrajinského prezidenta povstali a Y. Hunkovi zatleskali. V té chvíli ovšem nebyla známá, ani těm, kdo Hunku pozvali, natož ukrajinskému prezidentovi, jedna zásadní skutečnost. Totiž že Y. Hunka sloužil za války jako příslušník nechvalně známé divize SS „Galizien“, která se podílela na vraždění civilistů.

Toto šokující zjištění přinesl 24. září 2023 americký židovský server Forward (ZDE) a informovala o něm pak média na celém světě. Co následovalo? Předseda parlamentu A. Rota se za tuto hrubou chybu hluboce omluvil, přiznal plnou odpovědnost a následně odstoupil. Nedosti na tom, omluvil se také předseda kanadské federální vlády Justin Trudeau (ZDE):

„Byla to chyba, která vrhla hanbu na Parlament a Kanadu. Každý z nás, kdo jsme byli v pátek (22. září 2023) v této sněmovně, hluboce litujeme, že jsme povstali a tleskali, ačkoli jsme si nebyli vědomi celého kontextu. Bylo to hrozné zneuctění památky milionů lidí, kteří zemřeli během holocaustu.“

Podle premiéra pocta pro Y. Hunku byla hluboce bolestivá pro židovský lid, Poláky, Romy, komunitu LGBT a další skupiny, které byly cílem pronásledování z rasových důvodů. Trudeau také zdůraznil, že „Kanada hluboce lituje“, že do celé věci byl vtažen prezident Zelenskyj a už tehdy správně předpokládal, že záběry, na nichž Zelenskyj Hunkovi tleská, zneužije ruská propaganda. Jak víme, přesně to se stalo. Premiér uzavřel sdělením, že Kanada zaslala prezidentu Zelenskému a jeho delegaci diplomatickou cestou oficiální omluvu.

Taková je tedy celá pravda o jistě nepříjemném skandálu, s nímž se Kanada vyrovnala se ctí. Ruská propaganda a její „první klient“, samotný šéf Kremlu, ovšem celý příběh zdeformovali k obrazu svému, to zásadní zcela vypustili a lživě naznačují, že Zelenskyj vědomě adoroval bojovníka působícího v jednotce SS, ačkoli ukrajinský prezident k tomu přišel jak slepý k houslím. A to má ještě Putin drzost říci, že Západ tento skandál zamlčuje.

Pokud by někdo potřeboval důkaz, jak falešná a podlá je ruská propaganda a jednání tamních politických špiček, tady ho má. Lživé překroucení „kauzy Hunka – Zelenskyj“, jejíž pravdivou verzi si může každý na internetu snadno dohledat, poskytuje také vysvětlení toho postoje Západu, na který si Putin v rozhovoru několikrát stěžoval. Západní společenství totiž nevyšlo a nevychází Rusku v mnoha případech vstříc proto, že kremelská politická elita postrádá zásadní vlastnost potřebnou pro jakékoli partnerství – důvěryhodnost.

Dalibor Matušinský
18. 7. 2024

Příčin je, jak to už tak bývá, několik. První ránu dal tištěným médiím internet a tu už před...

Stanislav Křeček
18. 7. 2024

Jako nečlenský stát OSN uznala Palestinu více než stovka států . Jako stát bez státní suverenity,...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

jaz Jan Ziegler
18. 7. 2024

Vyvlastnění Hohenbergů respektive potomků arcivévody Františka Ferdinanda d´Esté a jeho ženy Marie...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Matěj Kučera
18. 7. 2024

Do Chorvatska podle dat ministerstva zahraničí ročně zamíří 800 tisíc Čechů. Velvyslanectví v...

ČTK, Lidovky.cz
18. 7. 2024

Britský soud ve čtvrtek poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu)...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl návrh ministra obrany Joava Galanta zřídit v Izraeli...

Zbyněk Petráček
18. 7. 2024

Střídá se na špičce EU skutečně moc? To je zatrolená, ba provokativní otázka. V roli šéfa Evropské...

Dominik Stein
18. 7. 2024

Pokračující humanitární pomoc, další výcvik vojáků nebo obnova zničené země. Česko v Londýně...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz