21.2.2024 | Svátek má Lenka


PROGRESIVISMUS: Je cosi shnilého uvnitř hnutí

8.12.2023

Předsedkyně izraelské Strany práce Merav Michaeliová v rozhovoru pro Politico ze dne 14.listopadu 2023 kritizovala mezinárodní levici a prohlásila, že v levicových hnutích po celém světě se něco „velmi pokazilo“, zejména v reakci na masakr ze 7. října 2023 a následnou válku s Hamasem.

https://www.politico.eu/article/leader-israel-labour-party-merav-michaeli-something-very-wrong-global-left/

Na mezinárodním setkání socialistických a sociálně demokratických stran ve Španělsku Merav Michaeli střízlivě zhodnotila současný stav progresivní levice v souvislosti s válkou mezi Izraelem a Hamasem.

„Myslím, že se na levici děje něco velmi špatného. Při tomto útoku se velmi, velmi jasně ukázalo, že lidé, kteří se považují za demokratické a progresivní, podporují totalitní teroristický režim, který utlačuje ženy [a] komunitu LGBTQ+.“

Ačkoli připustila, že Izrael má některé „velmi silné spojence“ v levém středu, „čím více doleva jdete, tím více se to mísí“.

Vyjádřila podiv nad tím, že si lidé pletou podporu práv Palestinců s voláním po globálním džihádu a ospravedlňováním akcí Hamásu. Michaeliová dodala: „Když nevystoupíte velmi důrazně proti Hamasu a tomu, co dělá v Gaze, včetně vlastních lidí, stáváte se spoluviníky.“

Bývalá ministryně dopravy prohlásila, že Hamas mezi svými oběťmi nerozlišuje a že i mnozí z lidí, kteří podporovali dvoustátní řešení a práva Palestinců, jsou nyní „pod hrozným útokem“.

Michaeliová také hovořila o tom, proč volání po příměří, které požadují mnozí levičáci po celém světě, není užitečné.

„Příměří nyní dává Hamásu povolení, aby pokračoval ve zbrojení, kradl vlastnímu lidu potraviny, vodu, léky a pohonné hmoty a ano, aby se přeskupil.“

Na otázku o civilních obětech v Gaze, kterých je podle zpráv Hamásu v současnosti několik tisíc, Michaeli odpověděla, že jsou obětí Hamasu, který je využívá jako živé štíty a umisťuje svá velitelství pod nemocnice.