18.6.2024 | Svátek má Milan


PALESTINSKÝ STÁT: Nebezpečný krok

21.5.2024

Uprostřed probíhající války mezi Izraelem a Hamásem, neustálých raketových útoků Hizballáhu na severu Izraele, destabilizujících kroků Íránů a řádění jemenských Húsiů, se Palestinská samospráva snaží obejít izraelsko-palestinský mírový proces, jednostranně vyhlásit svůj stát a získat plné členství v OSN.

Avšak nyní zmíním důvody, proč vznik Palestinského státu v současnosti a za stávajících podmínek nepřipadá v úvahu

Za prvé, schválení jednostranně vyhlášeného Palestinského státu mezinárodním společenstvím v této době, po masakru 1 200 Izraelců, který teroristé z Hamásu spáchali dne 7. října 2023, by znamenalo obrovské vítězství a odměnu pro tuto teroristickou organizaci podporovanou Íránem a vyslalo by signál všem ostatním militantním extremistům a bojovným státům po celém světě, že se teror vyplácí.

Za druhé, uznání takového státu a jeho přijetí do OSN zmaří jakékoli budoucí úsilí o obnovení jednání mezi Izraelci a tzv. Palestinci. Povzbudí vedoucí palestinské předáky, kteří se domnívají, že se mohou spoléhat pouze na mezinárodní tlak na Izrael, místo aby učinili nezbytné kompromisy pro mír.

Za třetí, Palestinská samospráva (PA), spravovaná Fatahem, nesplňuje tradiční kritéria státnosti, mezi něž patří kontrola nad vymezeným územím, stálé obyvatelstvo a účinná vláda. Válka mezi Izraelem a Hamásem potvrzuje skutečnost, že PA nemá pod kontrolou Pásmo Gazy, ačkoli je považováno za součást údajného Palestinského státu. Neschopnost PA účinně zakročit proti Hamásu porušuje základní atribut každé účinné vlády: monopol na použití síly. Pravdou také je, že mnozí palestinští Arabové v Gaze i v Judeji a Samaří (“Západním břehu Jordánu“) pod kontrolou PA prohlašují, že celá země mezi „řekou a mořem“, včetně Izraele, je pouze jejich a nesouhlasí s jakýmkoliv územním kompromisem a mírovým soužitím s Židy. Palestinská samospráva podporuje a povzbuzuje terorismus proti Izraeli, finančně odměňuje palestinské teroristy za vraždění Židů prostřednictvím programu „placení za zabití“. Čím ten který terorista zabije více Židů, tím dostane vyšší důchod, pokud však terorista zemře, ať už ve vězení nebo při pokusu o teroristický útok, je vyplácen jeho rodině. Ve vztahu k Izraeli se PA od Hamásu neliší. Pokud se nezmění myšlení palestinského arabského obyvatelstva, je mírové soužití mezi oběma národy nemožné.

Za čtvrté, jednostranné palestinské pokusy získat atributy státnosti mimo proces vyjednávání porušují stávající izraelsko-palestinské „mírové“ dohody uzavřené v Oslu mezi roky 1993-1995, které jasně stanoví, že otázky trvalého statusu jsou předmětem dohody mezi oběma stranami. Stejné dohody jsou právním základem pro existenci PA.

Za páté, pouze přímým jednáním s Izraelem mohou palestinští Arabové plně realizovat své národní aspirace. Jakýkoli pokus o zkratku, ať už na půdě OSN nebo jinde, řešení pouze oddálí, a zbytečně tak prodlouží utrpení Izraelců i tzv. Palestinců.