17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

LIBYE: Země bez plukovníka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pašek 24.8.2011 23:38

Re: Africká Unie má 54 států s1miliardou lidí

Když Kadafu přijel na návštěvu do ČSSR, vyžňořená Praha a pražané se mohi blahem podělat . . . .

J. Šejnoha 24.8.2011 23:02

třeba by mohli konečně zapaltit dluhy

Třeba  by Libyjci  konečně mohli zaplatit dluhy.

To je  asi naivní. Jsou t Arabové. Řeknou, že  jsme  neměli Kaddáfího  podporovat.  A hotovo!

B. Knězek 24.8.2011 22:29

Re: (a připomínám, že Turci nejsou Arabové)

Omlouvam se, temer vzdy se drzim zasady nezasahovat do diskuse pod svymi clanky, nicmene tentokrat tu zasadu porusim.

Mate naprostou pravdu, tak to bylo mysleno. Otazka demokracie v Turecku je hodne slozite, proto jsem ji nijak nerozvijel. Bud jak bud, souhlasim s Vami, ze te svobody v Turecku ubyva, ale ze nejspis i diky tvrdemu tlaku armady na zachovani sekularniho stavu vlady jakasi demokratice, byt take rozhodne ne takova, jakou si dopravame zde, v zemi existovala.

P. Fiala 24.8.2011 19:46

Africká Unie má 54 států s1miliardou lidí

Státní uspořádání 53 států je: Head of Government = 53 Premierů a Head of State = 52 Presidentů a 1 král.

Suverenní stát Libye má (měl) zástupce v AU: Head of Government = Prime Minister Baghdadi Mahmudi  a Head of State : Secretary General of the General People''s Congress Imbarek Shamekh.

M.Kaddáfí nemá žádnou oficiální státní funkci, takže nemůže být v roli "diktátora" dle definic ve výkladových slovnících k tomuto slovu. Byl a je ideovým vůdcem státního zřízení, nové alternativy k parlamentní demokraci. A mimochodem, neměli bychom pak soudit posmrtně G.Husáka  za atentáty v rozhlasové stanici Svobodná Evropa, či také Marxe a Lenina a Stalina z podobných důdovů u mezinárodních soudů.

K. Frejlach 24.8.2011 17:05

Ke zmateným zprávám z Libye

Příčinou zmatených zpráv, které přicházejí od "povstalců" z Libyje je nervozita z toho, že se "blitzkrieg", naplánovaný hlavně Sarkozym, zatím nepodařil. Neúprosně se blíží termín přidělování těžebních práv na naftu (2012) a postalci se snaží získat zdání legitimity jako zástupci Libye, kteří těžební práva budou rozdělovat. Už dali vědět jak, vyloučeny jsou Rusko, Čína a Brazilie - státy, které s touto válkou nevyslovily souhlas. Pro Francii a Sarkozyho je to nyní otázka života a smrti, do války byly Francií vloženy velké peníze s cílem jejich návratnosti a navíc zisku. Kromě toho Francie dluží Libyi velkou sumu za dodávky nafty z dřívější doby,  Sarkozy zřejmě chce docílit toho, aby dluh byl promlčen. Při úvahách o tom, jak to v Libyi v dalším období bude, se zcela zapomíná na to, že je tam kmenová struktura státu a že většina kmenů nemusí souhlasit s tím, co jim nadiktuje jeden východolybijský kmen, navíc s cílem získat nemalé trvalé finanční výhody pro sebe. Vzhledem k tomu, že ropa je jediným citelným příjmem libyjského rozpočtu, je nutné vyloučit i úvahy o rozdělení Libye na přebohatou východní část s ropou a na zbytek, v němž je pouze písek a nedají se tam pěstovat ani buráky. Příklad uměle vytvořeného Kuvajtu sice může být naivní vidinou, ale vnesl by do této oblasti další nestabilitu. A té tam nyní bude dost.

K. Kužel 24.8.2011 10:10

Re: No nevím,

Při provázanosti dnešního světa si pište, že se vývoj v Libyi dotkne i nás.

K. Kužel 24.8.2011 10:09

Re: (a připomínám, že Turci nejsou Arabové)

Autor vyjádřil pochybnost nad tím, že Arabové jsou schopni vytvořit demokracii našeho stylu. Pro ty, kteří by chtěli argumentovat Tureckem, kde ta demokracie skutečně docela slušně fungovala, autor připomíná, že Turci nejsou Arabové. Souhlasíte s touto mojí interpretací autorovy myšlenky?

To, že demokracie v Turecku spěje k neslavnému konci, není ani popřením, ani potvrzením názoru na "demokratičnost" Arabů. Opravdu to s tím nemá co dělat.

K. Kužel 24.8.2011 10:02

Re: Je v politice „lež“ ospravedlnitelná?

Myslím, že tato lež nebude lží vítěznou. To, co bude následovat, nebude asi v žádném případě ospravedlněním arogantního zásahu spojenců do libyjské "revoluce".

K. Kužel 24.8.2011 9:59

Re: Marš domů !

Ve skutečnosti to bude nejspíš naopak. Boje a masakry, které propuknou po vítězství na plukovníkem, vyženou daleko větší množství zoufalců než tomu bylo dosud.

K. Janyška 24.8.2011 9:23

Nás ? Dzp.

V. Kain 24.8.2011 8:14

Re: (a připomínám, že Turci nejsou Arabové)

Zbožná přání autora článku.Islamisté zvítězí a hněv se obrátí proti těm kteří jim v té revoltě pomáhali.Všichni arabové jsou lstiví,zrádní,mstiví a líní jak vandrák v červenci.

M. Rastislav 24.8.2011 8:07

Je v politice „lež“ ospravedlnitelná?

Kaddáfí je libyjský diktátor, který jako jiní diktátoři nedodržoval základní lidská práva a „masakroval“ opozici ve vlastní zemi.

USA, GB a Francie prosadily v RB OSN pouze vyhlášení „bezletové zóny nad Libyí“, ale poté překročily tento mandát a de facto bez vyhlášení války vedly boj na straně povstalců proti Kaddáfímu.

Doufejme, že Libye se vydá k demokracii a ne cestou radikální islamizace, ale bez ohledu na další vývoj v Libyi, je třeba si položit otázku – je k provedení vojenské intervence ospravedlnitelná „lež“ v RB OSN?

Hitler prohlásil, že vítězů se nikdo neptá, zda mají pravdu, ale mne to nedá a tak se ptám, jaká bude pro „svět“ v budoucnu tato ztráta důvěryhodnosti a přínos této lži?

   

F. Svoboda 24.8.2011 7:50

Marš domů !

Když už máte - tedy Vy Libyjci - co jste chtěli, tak marš z Evropy domů ! Tomu by se měla podřídit politika všech evropských států. Všechny emigranty, kteří přijechali přes moře odsunout ihned zpátky i z cestovním balíčkem a pokud by se chtěli vrátit tak všechny bárky bez milosti potopit !

B. Volarik 24.8.2011 5:11

(a připomínám, že Turci nejsou Arabové)

Autorův výrok je fakt. Nicméně, právě i v nearabském Turecku se derou k moci islamisté. Armáda je ještě jakž takž drží na uzdě ale uzda praská. Je to vlastně absurdní, když diktatura armády je jedinou zárukou demokracie v Turecku.

J. Pašek 24.8.2011 1:39

Radikální mohamedán je odstraněn. . .

a raikálnější mohamedán si vleze na jeho místo . . . hurááááá . .  

J. Kilian 24.8.2011 1:15

No nevím,

zda "nejdůležitější nás v Libyi ještě čeká " to spíše řeká obyvatele té země a zda to bude nejdůležitější, to se ještě ukáže