13.6.2024 | Svátek má Antonín


Diskuse k článku

KONFLIKT: Izrael se chystá do války, kterou nerozpoutal

Už se na mezinárodní scéně hovoří o „válečných zločinech“ Izraele. Státu, který civilisty předem varuje, kdy a nač zaútočí. Státu, jenž bude vyhledávat a snažit se osvobozovat unesené civilní rukojmí (nikoliv válečné zajatce!).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 17.10.2023 9:20

Izrael je stát imigrantů. Židé se začali do Izraele hromadně stěhovat a pak nabídli předchozím obyvatelům velmi štědrou nabídku. Část území si necháme pro sebe a část necháme těm, kteří zde žili již předtím. Takovou nabídku nikdo nepřijme. Předchozí obyvatelé migranty u sebe nechtěli.

Představte si situaci, že se Arabové a Afričané začnou stěhovat do České republiky. Když jich bude určitý počet, udělají nám štědrou nabídku. Nechají si Čechy pro sebe a nám štědře ponechají Moravu. Budeme s takovou nabídkou souhlasit ? Mimochodem, něco takového pro nás chystají západní progresivisté.

Z. Lapil 17.10.2023 10:53

Já vám nemám tyhle migrační argumenty rád, jednoduše proto, že se dají otočit tak či onak.

Vraťte se v Palestině pár set let nazpátek, a třeba ve známém cestopise Kryštofa Haranta z Polžic najdete žehrání, kterak dříve perfektní přístavy nechali muslimové neudržováním zanést k nepoužití. A že Palestina byla židovská a v Betlémě se dokonce narodil. pravda - Židy neuznaný - spasitel v době, kdy prorok a lid Alláhův byli v naprosto nedohledné budoucnosti, z čehož lze vyvodit migrační toky poněkud opačné, to je fakt naprosto neoddiskutovatelný.

Trochu OT: Kryštof Harant má ve svém spise také vlastní dřevoryty, mimochodem jsou zachované v originále. Jedním z nich je loď, vysloveně schematická kocábka s jedním stěžněm, a o ten stěžeň je hlavou opřený muž i na černobílém schématu tak dokonale zelený, že jsem tu mořskou nemoc málem dostal taky, i když jsem byl od nejbližšího moře ne-li půl tisíce kilometrů daleko. Fakt naprosto dokonalé. Viz https://www.databazeknih.cz/knihy/cesta-krystofa-haranta-z-polzic-a-z-bezdruzic-a-na-pecce-81297

H. Lukešová 17.10.2023 7:51

Zkrátka lžete dokolečka, dokola, abyste mohl ospravedlňovat HAMAS-ISIS masakr 1300 Židů. Žádná palestinská tragédie Nakba se nikdy nestala, nikdy, palestinští Arabové odešli na výzvy svých arabských soukmenovců ze sousedních zemí, aby odešli, že se budou moci vrátit až Arabové zničí Izrael a vyhladí tamější Židy. Za svůj soud si můžou palestinští Arabové sami.

Jinak s terorem začali první Arabové, ti masakrovali Židy v Zemi izraelské již od konce 19. století, posléze během 20. let, masakry v Haifě (1921), Hebronu a Jeruzalémě (1929), při kterých přišlo o život stovky Židů a další tisíce z nich zahynuly při velké arabské vzpouře 1936-1939. Násilí Arabů proti Židům pak gradovalo v druhé polovině 40. let kdy zahynulo další tisíce Židů.

P. Vychodil 17.10.2023 9:00

ÁAá, sveřepá sionistka opět v akci ...

P. Weisskopf 17.10.2023 9:31

Tak copak na tom příspěvku p.Lukešové není pravda.Tak nám to napište ,necháme se poučit.

P. Vychodil 17.10.2023 10:21

Prostě pohled sionistický ...

Existují i jiné pohledy, stejně jako o ukrajinském konfliktu si každý myslí dle svého politického zaměření ...

P. Weisskopf 17.10.2023 11:17

To není o politice ale fakta a ne názory.Blafat dokáže kdekdo ale srovnat fakta to problem.Co říkáte????

P. Weisskopf 17.10.2023 11:17

To není o politice ale fakta a ne názory.Blafat dokáže kdekdo ale srovnat fakta to problem.Co říkáte????

P. Vychodil 17.10.2023 12:10

pro mnoho lidí evidentně ano, neb to chce vyhlaedávat fakta, porovnávat, a hlavně přemýšlet !

jak říká jeden klasik, 1% lidí myslí, 4% se domnívají, že myslí, a gtěch zbývajících 95% by dalo všechno za to, aby nemuseli myslet...

A v naší politicko-korektní sféře je velmi obtížné získat relevantní fakta, a navíc, pokud se příčí oficiálnímu narativu, tak je propaganda zatluče, dezhonestuje, atd...

ovšem politika je, existuje, tudíž ji nevčlenit do celkového obrazu je chybou.

Uvedu příklad: podle zdrojů(a nebavme se o jejich relevantnosti pro účel vysvětlení) od roku 2005 do začátku útoku Hamas na Izrael, zahynulo při ozbrojených "potyčkách" 150 Izraelců, zatímco cca 5 000 palestinců...pokud vezmete jenom tato tvrdá fakta, tak Izrael je teroristický stát, Gaza se jenom neuměle brání...

P. Weisskopf 17.10.2023 14:50

Tak když budeme brát fakta tak musíme stanovit také počet obyvatel příslušného místa a to v pásmu neexistuje,takže lze mluvit pouze o odhadech.Údaje Hamásu nelze relevantně ověřit na rozdíl od Izraele a jsou další fakta o povodech se zraněnými atd.Takže jak spočítat oběti a jak spočítat v Gaze normální přirozenou úmrtnost.Dále se bavíme o tom že počátkem každé odvety byl útok teroristů z Hamásu,také o tom ,že Hamás je teroristická organizace,také o tom že po volbách 2006 kdy Hamás ovládl Gazu tak postřílel většinu příznivců hnutí Fatáh a dále kolik zahynulo lidí při stavbách tunelů a najednou za ta léta budeme ty skutečné oběti stále ubírat.To že zahynulo méně Izraelců je výsledkem skutečných obraných opatření (povinné úkryty v každé novostavbě,veřejné úkryty na ulicích a nakonec naprosto ojedinělý sysém Iron Dome co dokáže zachytit většinu vypálených raket.Takže to není málo obětí na straně Izraele ale výsledek vyspělé a účiné obrany.Také lze začít dotazem proč z toho celosvětového přílivu peněz nepoužije Hamás třeba minimální částku na obranu a používá obyvatele jako lidské štíty.Takže vaše teorie není vinen ten co vás napadně ale vy protože jste útočníka zabil.Je to marné.Já mohu mluvit z vlastní zkušenosti z dlouhodobého pobytu a disponuji relevantními údaji.

M. Grundmann 17.10.2023 9:15

Hlavním důvodem konfliktů byla imigrace Židů do Palestiny. Imigrace je téměř vždy důvodem konfliktů, násilí a válek. Pokud ne úplně vždy. Přesuny obyvatelstva jsou spojeny s násilím, každý se brání hromadnému příchodu jiného obyvatelstva. Noví příchozí se totiž obvykle obrátí proti předchozímu obyvatelstvu. Předchozí obyvatelé Palestiny ve svém odporu k migraci Židů nejsou výjimkou.

H. Lukešová 17.10.2023 10:22

Ne. Mýlíte se. 1) Izrael není koloniální projekt. Židé jsou původním obyvatelstvem jižní Levanty a osídlili území Země izraelské o dva tisíce let dříve než arabští dobyvatelé, kteří začali podnikat výboje z Arabského poloostrova do celého světa a na začátku 7. století dobyli a obsadili židovskou domovinu, jejíž původní jméno „Judea“ změnili Římané na „Palestinu“. Ale na druhé straně Arabové masově zalidnili tuto zemi až v průběhu 19. století, kdy také započalo novodobé židovské přistěhovalectví (nazývané „alíja“) do Země izraelské,

2) V průběhu celých dějin nikdy neexistoval žádný státní útvar „Palestina“, a už vůbec ne „arabská Palestina“. Pod pojmem „Palestina“ rozumíme geografické označení území nazývaného v dějinách Království izraelské, Království judské, Země izraelská či Svatá země. Na tomto území žili Židé, Římané, Arabové, Osmani, Čerkesové, Arméni, vyznavači judaismu, křesťanství i islámu. Nejednalo se a dodnes se nejedná o arabsko-muslimskou zemi. Až do 30. let 20. století požadovali tehdy Arabové žijící v britském mandátním území Palestiny spojení s francouzským mandátem Sýrií a Libanonem, jelikož považovali tuto oblast za jižní Sýrii.

3) O vznik Státu Izrael ve Svaté zemi se zasloužili odhodlaní sionisté, jejichž úsilí započalo po roce 1897, a to v době po skončení prvního sionistického kongresu - 45 let před konferencí Wannsee. Fakta nade vši pochybnost dokládají, že za doby Osmanské říše byla Palestina v rozkladu a v rozvalinách, nic v ní nerostlo, byla velmi chudou, zaostalou a prokletou zemí, sestávala jen z bažin a pouště a až novodobí židovští přistěhovalci z ní vytvořili moderní zemi, vysušili bažiny, zúrodnili pole, postavili moderní města, vysadili lesy, vytvořili moderní průmysl a zemědělství. Což potvrzují mnozí zahraniční cestovatelé, kteří tehdejší Palestinu navštívili. Židé mají zásluhu na tom, že Stát Izrael je moderní, vyspělou a demokratickou zemí.

H. Lukešová 17.10.2023 10:22

4) V mnoha zemích, včetně Velké Británie a Spojených států, později převládala zřetelná ambivalence – a dokonce i přímý odpor – vůči židovskému státu v Palestině. I když si Velká Británie zaslouží uznání za vydání Balfourovy deklarace z roku 1917, za krátký čas však porušila svůj mandát udělený Společností národů tím, že odřízla více než dvě třetiny země pro arabský stát dnes nazývaný Jordánsko, a poté ji de facto zrušila vydáním nechvalně známé Bílé knihy z roku 1939, která prakticky zamezila židovskou imigraci do Palestiny v té nejkritičtější době.

B. Rudolf 17.10.2023 12:02

Může zničit síť podzemních tunelů v Gaze a tak postavit další teroristické hnutí opět na začátek.

Po ovládnutí Gazy může ukončit apartheid a společně s Palestinci hledat cestu k mírovému důstojnému soužití bez prvků rasismu.

Může postavit vládu Ben Netanjahu před soud za válečné zločiny, za ohrožení bezpečnosti Izraele a za podporu rasismu.

Hrozí, že to dopadne jako vždycky. Ale naštěstí je budoucnost otevřená.

M. Grundmann 17.10.2023 12:33

Po ovládnutí Gazy může ukončit apartheid a společně s Palestinci hledat cestu k mírovému důstojnému soužití bez prvků rasismu ? To není možné. Oba národy nemohou žít společně v jednom státě. Vždy by měl jeden národ většinu a druhý národ by byl automaticky utlačován. A dva státy ? Palestinský stát není zeměpisně soběstačný. A navíc ani na jedné vůli takové soužití není.

M. Grundmann 17.10.2023 12:38

Válka v Palestině je jako konfliktní rozvod dvou partnerů, kteří nikdy spolu nežili a ani nikdy spolu žít nechtěli. A tito partneři se mají dělit o společný majetek.

Takový konflikt nemá rozumné řešení. Aspoň takové řešení neznám.

B. Rudolf 17.10.2023 13:55

Ano, zvenku to tak vypadá. Ale snad jsme rozumné bytosti nadané svobodnou vůlí.

M. Grundmann 17.10.2023 14:17

Možná Vás můj názor překvapí, ale konflikty jsou základní vlastnosti jakéhokoliv života. Veškeré živé bytosti zůstávají naživu pouze díky neustálým konfliktům s okolím. Je tedy otázka, zda něco jako "rozumná bytost" není v rozporu se základními pravidly chování jakéhokoliv živého organismu.

Existují vize, že se v budoucnu lidstvo promění v nějakou globální inteligenci. Jsem vůči těmto vizím naprosto skeptický. Taková globální inteligence by s nikým nebojovala, neměla by dostatečnou motivaci k jakékoliv činnosti a podle mého názoru by spontánně zanikla.

Je tedy podle mě velmi těžké vytvořit jakoukoliv sociální strukturu bez neustálých bojů. A pokud se o to aktivně nesnažíme, veškeré konflikty netlumíme, jakákoliv struktura sklouzne opět do neustálých konfliktů, které se budou stupňovat. Proto se stavím proti konfrontační zahraniční politice všeobecně. Bez ohledu na to, za jaký ideál ten či onen bojuje, už samotný boj za cokoliv mi připadá riskantní a většinou kontraproduktivní. Naše zahraniční politika je však stále útočnější, podobně jako politika celého Západu. A to považuji za vážnou chybu.

B. Rudolf 17.10.2023 14:31

Mne spíše neustále překvapuje životní realita. A to jsem starý dědek. V tom, že boj o zdroje a prostor patří k základním atributům života, máte pravdu.

Ale stejně tak k lidství patří i možnost zahlédnout to, že naše vědomí má společnou podstatu a že, pokud ubližuji jinému člověku, ve skutečnosti ubližuji sám sobě. Díky technologiím máme dostatek zdrojů, takže se před námi doslova otevírají brány ráje. Jenomže ze stejného důvodu kombinovaného s naší sebestředností, arogancí a chamtivostí se před námi otevírají i brány pekla.

A přitom by k průchodu tou lepší branou stačilo tak málo. Možná jen to, abychom nikoho netlačili do žádné brány.

M. Grundmann 17.10.2023 14:56

Materiálně máme dnes opravdu velké množství zdrojů. Ale možná nejdůležitějším zdrojem pro každého člověka je jeho společenské postavení. V této oblasti se západní civilizaci podařilo vytvořit silnou střední třídu, rozsáhlou skupinu lidí, která není úplně dole ve společenské hierarchii a tak se cítí ve společnosti spokojeně. Více se však pro uspokojení lidí udělat nedá, vždy je někdo nahoře a někdo zase úplně dole. Pro spokojenou společnost je asi nejlepší, když je hodně lidí uprostřed a něco málo lidí dole a nahoře. Ti lidé dole jsou nutní proto, aby se lidé uprostřed cítili spokojeně, bez nich by se ocitli sami dole. Rómové i bezdomovci jsou ve skutečnosti velmi užiteční. A lidé nahoře vznikají asi automaticky.

Ale i když se společnost takto nějak uspořádá, v každé podskupině pořád vzniká nějaká společenská hierarchie. Nejlepší pracovník, nejlepší sportovec v oddílu, nejpěknější holka apod. A o tato společenská postavení lidé mezi sebou neustále bojují. Nevěřím, že je tento boj možné zastavit. Je ho možné omezit, regulovat, ale vždy tyto konflikty mohou skončit špatně. Na území Palestiny je vše tak prohnilé, že bych tam očekával neustále vraždění.

B. Rudolf 17.10.2023 16:22

Dokud lidé neprohlédnou ničivost braní takové hry o společenské postavení vážně, do té doby se budou dobývat do bran pekla.

M. Grundmann 17.10.2023 16:51

Jenže to by člověk nejen přestal být člověkem, ale i primátem, savcem a snad i obratlovcem. Je to základní chování všech těchto živočišných druhů. Možná by člověk zcela ztratil motivaci k rozumné činnosti.

B. Rudolf 24.10.2023 11:50

Omlouvám se, že odpovídám až po tak dlouhé době. To, co se děje v Gaze, mne ze záhadných důvodů velice zasahuje. Zřejmě ztrácím iluze o naší civilizovanosti.

Myslím si, že člověk už není obyčejným živočišným druhem. Nyní má v rukou "hračky", s jejichž pomocí může zničit život na celé planetě. Tyto hračky mu umožňují se do značné míry vymanit z živočišné říše. Ale, pokud se nestane "skutečným člověkem" (což je vyvázání se z živočišného myšlení (boje o zdroje, o status, o území)), pak zničí sám sebe a možná nejen sám sebe.

M. Grundmann 24.10.2023 12:39

Civilizovanost je jenom přetvářka, společnost se může kdykoliv a kdekoliv zvrhnout jako v Gaze. Proto je nesmírně důležité si dávat pozor a nevyvolávat konflikty, nerozbíjet společenské struktury a hlavně rodinu.

Ale obávám se, že máte i iluze o nějakém "skutečném člověku". Pokud se jakákoliv inteligence vyváže ze živočišného myšlení (boje o zdroje, o status, o území), přestane jako inteligence úplně fungovat a zdegeneruje. Jakákoliv inteligence, lidská či zvířecí, potřebuje neustálou stimulaci k úsilí a činnosti. A bez této stimulace se samovolně rozloží.

Utopické představy o nějaké budoucí globální inteligenci či globálním kolektivním vědomí jsou dle mého názoru vědecké nesmysly. Dost dobře si neumím ani představit, jak zabránit tomu, aby se lidstvo samo jednou nezničilo.

B. Rudolf 24.10.2023 13:24

Otázkou je, proč si to nedokážete představit.

Zatím nevíme, jestli náhodou nejsme jediným (technologicky?) inteligentním životem ve vesmíru. Možná opravdu existuje "velký filtr", přes který žádná technologicky vyspělá civilizace není schopná přejít. Pak ale by byla škoda se o tento přechod nepokusit. Prostředky, které mohou lidstvu zabránit v jeho sebezničení, nejsou prostředky technického charakteru, ale spíše rozvíjení schopnosti uvědomovat si (případně chápat) realitu bez předsudků.

Myslím si, že většina lidí zažila určitý specifický změněný stav vědomý. Nemám na mysli účinky drog, ale samovolné spuštění stavu, ve kterém člověk nevnímá sebe odděleně od vnějšího světa. Je to výjimečný stav vědomí, který člověka upozorňuje na to, že smyslem života je život sám. Život sám přináší dostatek stimulace k úsilí a činnosti. Není nutné bojovat s jinými o zdroje, o společenský status, či o jiné podobné pitomosti.

M. Grundmann 24.10.2023 13:29

Domnívám se, že Vámi uváděný změněný stav vědomí, ve kterém člověk nevnímá sebe odděleně od vnějšího světa, neexistuje. Tedy kromě krátkého okamžiku v raném dětství. Psychologové dokonce tvrdí, že je podobný stav vědomí v dospělosti známkou psychické poruchy.

B. Rudolf 29.10.2023 6:47

Myslím si, že do značné míry máte v tomto pravdu. Jenomže lidský druh je v situaci, v níž se svým dosavadním přístupem s vysokou pravděpodobností zničí svou budoucnost. A to poměrně brzy.

Malému dítěti nebudete dávat na hraní ani žiletky ani nůž ani zapalovač.

V. Kučer 17.10.2023 14:18

Klid a mír by v této oblasti nenastal ani kdyby Izrael nevznikl, důvod je bojovnost obyvatel a populační exploze. Sýrie měla v roce 1960 4,5 milionů obyvatel a v roce 2010 22,5 milionů, stačilo zdražit chleba a začala občanská válka.