23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


KATASTROFA: Zemětřesení odhalilo skrytou tvář Turecka

20.3.2023

Díky Erdoganově amnestii se mohli stavební firmy a developeři vykašlat na zásadní bezpečnostní předpisy, čímž zvýšili své zisky, ale smrtelně ohrozili budoucí vlastníky a nájemníky těchto nemovitostí. Jen málo lidí mohlo tušit, že se tato amnestie a zpětně získaná stavební povolení stanou jejich úmrtními listy. (Foto: Mehmet Kacmaz / Getty Images)

6. února 2023 ve 4:17 hodin ráno místního času zasáhlo 10 provincií ležících na východě Turecka, kde žije šestina celkové populace země, zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice. Toto zemětřesení – nejhorší katastrofa v moderních dějinách Turecka – zabilo k 15. únoru více než 35 000 lidí a více než 100 000 lidí zranilo. (Poznámka překladatele: Wikipedie k 18. březnu 2023 uvádí v Turecku již 45 089 obětí.) Podle jednoho odhadu zemětřesení způsobí Turecku ekonomické ztráty ve výši 84 miliard dolarů, což je více než 10 % hrubého domácího produktu této země.

Zemětřesení s epicentrem v provincii Kahramanmaraş vyvolané posunem zemských desek také odhalilo sociálně-kulturní a politické zlomové linie Turecka. Desítky tisíc místních lidí nezabilo zemětřesení, ale politika a sebevražedné chování vedoucí k maximalizaci zisku na individuální úrovni.

Před 24 lety zasáhlo silné zemětřesení Marmarský region i v něm ležící největší turecké město Istanbul. Toto zemětřesení si tehdy vyžádalo 18 000 obětí a bylo jednou z příčin pozdějšího pádu tehdejší koaliční vlády. Pomohlo také Erdoğanovi, aby se stal v roce 2002 premiérem a poté v roce 2014 prezidentem. Po zemětřesení v roce 1999, Erdoğan oprávněně Turecko kritizoval a nazýval jej „zhrouceným státem“:

„Toto není jen o geologickém zlomu.... Toto je i o celostátním pocitu hanby. Tato tragédie je důsledkem špatného plánování výstavby a krádeží stavebního materiálu.“

Nyní, když je u moci, se Erdoğan nechal slyšet, že ztráty na životech při únorovém zemětřesení byly Boží vůlí. Poté, co se Erdoğan v roce 2002 dostal k moci a slíbil rychlá opatření k minimalizaci počtu úmrtí v důsledku přírodních katastrof, přišlo při devíti zemětřeseních o život 1 060 Turků. Nyní je tedy počet obětí 1 060 plus 35 000 (Poznámka překladatele: plus 45 000).

Zločiny spáchané kvůli zisku zůstávají v Turecku často nepotrestány. Po zemětřesení v roce 1999 bylo soudně stíháno 2 100 stavitelů – 1 800 jich bylo zproštěno viny a 300 jich sice odsouzeno bylo, ale dostali podmíněné tresty.

V letech bezprostředně následujících po zvolení Erdoğana se počet stavebních povolení pro bytovou výstavbu ztrojnásobil. Mrakodrapy, mosty a asfaltové silnice vyrostly po celé rozlehlé zemi, zatímco moc hrstky stavebních společností s vazbami na vládnoucí stranu utěšeně rostla.

Erdoğan v rámci své volební kampaně v roce 2018 slíbil „amnestii“ 7,4 milionům žádostí o legalizaci budovy postavené bez povolení. Turecká vláda za tuto zpětnou legalizaci na poplatcích vybrala více než 13 miliard dolarů.

Při posledním zemětřesení bylo zničeno více než 10 000 budov.

Erdoğan tehdy řekl: „Vyřešili jsme problém stovek tisíců občanů, kteří postavili domy bez povolení.“ V jednom videu, které bylo pořízeno během kampaně před místními volbami v Turecku v roce 2019, Erdoğan vyjmenoval některé z vynikajících úspěchů své vlády – včetně nové bytové výstavby ve městě Kahramanmaraş. Vládou sponzorované televizní reklamy tehdy vybízely občany, aby tuto amnestii ilegálně postavených staveb využili.

Díky této amnestii se mohli stavební firmy a developeři vykašlat na zásadní bezpečnostní předpisy, čímž zvýšili své zisky, ale smrtelně ohrozili budoucí vlastníky a nájemníky těchto nemovitostí. Jen málo lidí mohlo tušit, že se tato amnestie a zpětně získaná stavební povolení stanou jejich úmrtními listy.

Jednou z budov, které se zřítily v provincii Hatay – jedné z nejhůře postižených provincií – byla státní nemocnice. V roce 2012 sepsali odborníci zprávu, že budova není odolná proti zemětřesení. Úřadům to nevadilo. Je ironií osudu, že most v tomto regionu, postavený před 18 stoletími v době Římské říše, přežil toto zemětřesení bez úhony.

Dva roky před zemětřesením varovalo několik vědců a opozičních poslanců parlamentu před nadcházející katastrofou. Erdoğanova vláda všechna varování jednoduše ignorovala.

Stavebnictví je v Turecku obzvláště lukrativní byznys kvůli velkému počtu obyvatel (85 milionů) a laxním předpisům. Podle jedné zprávy je v Turecku 453 000 licencovaných stavebních firem ve srovnání s 3 800 v Německu nebo 25 000 v celé Evropské unii. Jednou ze stavebních společností působících v oblasti zasažené zemětřesením je společnost Özburak Inşaat, která od roku 2005 postavila 1500 domů. Majitel firmy Hikmet Günsay v nedávném rozhovoru bez uzardění řekl: „Vychodil jsem jen obecní školu.“

Islamistický deník Yeni Akit, oblíbené Erdoğanovy noviny, tvrdil, že toto zemětřesení vyvolala americká ropná společnost, která prováděla průzkum v nedalekém regionu. A v zemi, jako je Turecko, ani v dobách národního smutku a v době humanitární pomoci poskytované z celého světa nemohli islamisté opomenout jméno „Izrael“. Izraelský záchranný tým z dobrovolnické organizace United Hatzalah byl, poté co zachránil z trosek zřícených budov 19 lidí, nucen přerušit svou práci v Turecku a opustit zemi „tváří v tvář rostoucí bezpečnostní hrozbě“. Deník Yeni Akit napsal, že „izraelský tým složený ze zpravodajských agentů převlečených za humanitární pracovníky opustil Turecko kvůli výhrůžkám a za pokřiku místních lidí ‚táhněte domů!‘“

V jiném článku deník Yeni Akit tvrdil, že zemětřesení mohlo být vyvoláno neutronovou bombou odpálenou nepřátelskou zemí. Několik „expertů“ tvrdilo, že zemětřesení bylo důsledkem amerického programu HAARP, výzkumného projektu zaměřeného na studium vlastností ionosféry a jejího chování. Podle poslance ruské Státní dumy Jevgenije Alexejeviče Fjodorova bylo zemětřesení v Turecku důsledkem amerického útoku seismologickými zbraněmi.

Jedna z největších tureckých bank Isbank důležitě oznámila, že vymaže dluhy na kreditních kartách obětí zemětřesení. To mysleli vážně? Toto oznámení ale nebyl vtip. Chtěli snad původně poslat vymahače dluhů do trosek?

Poznámka autora: Pokračování tohoto článku bude analyzovat potenciální dopady této katastrofy na volby, včetně možnosti, že nejdůležitější volby v Turecku – prezidentské volby – plánované na květen, mohou být odloženy.

Burak Bekdil je jeden z předních tureckých novinářů, nedávno vyhozený po 29 letech z předních tureckých novin za to, že psal pro Gatestone Institute o dění v Turecku. Je spolupracovníkem think tanku Middle East Forum.

Překlad původního textu: Earthquake Unveils Turkey’s Many Ugly Faces
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Poskytl Gatestone institute