Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAPANORAMA: Obchodní bitva s Koreou

diskuse (12)

Snaha Japonska, Jižní Koreje a Číny o vytvoření zóny volného obchodu a o ekonomickém partnerství dostává v poslední době povážlivou trhlinu.

Problém spočívá v tom, že podle Japonska vyváží Jižní Korea jím dodávané strategicky citlivé materiály do dalších zemí. Ve zpravodajství japonské televizní stanice Fuji TV zazněla informace, že takové chemikálie, jako je fluorovodík, byly mezi rokem 2015 a letoškem vyvezeny přinejmenším do Sjednocených arabských emirátů a Malajska a hrozí reálné nebezpečí, že doputují do Severní Koreje nebo Íránu. Fluorovodík se běžně používá k leptání povrchu v průběhu litografických procesů při výrobě křemíkových čipů. Je ovšem také potřebný pro konverzi uranové suroviny na snadno sublimující hexafluorid uranu, který lze obohacovat v centrifugách.

Demonstrující studenti s protestními postery

Jihokorejská republika figuruje od roku 2004 jako jediná asijská země na tzv. bílém seznamu. Jde o země, do kterých Japonsko vyváží strategické materiály bez překážek a větší kontroly. V posledních dnech však tlak Tokia sílí. Upozorňuje Soul, že musí do budoucna počítat s přísnější kontrolou a regulačními opatřeními týkajícími se této sorty materiálů majících i vojenské využití. Mimo jiné bude každá jedna dodávka vyžadovat speciální licenci.

Zavedení restrikcí může ohrozit ziskovost jihokorejských firem, které jsou závislé na japonských dodavatelích, protože sumárně drží zhruba devadesátiprocentní podíl na trhu jednak s díly, které jsou používané v displejích, a také v dodávkách leptacích plynů používaných při výrobě čipů. Pokud spor potrvá, budou se muset firmy jako Samsung Electronics či LG Electronics ohlédnout po jiných dodavatelích, což jsou především čínské a tchajwanské firmy.

Tokio, čtvrť Shin Okubo. Zde žije řada potomků zavlečených Korejců

Ve středu se jihokorejský prezident Mun Če-in sešel s čelnými představiteli předních průmyslových gigantů. Na setkání výrobce varoval, že prodlužovaný boj o kontrolu životně důležitých materiálů s Japonskem by mohlo narušit globální dodavatelské řetězce. Mimo jiné dodal, že jeho vláda chystá odvetný systém, který by měl vést k tomu, aby Japonsko tato, dle jeho slov nekalá, vývozní omezení zrušilo. Současnou situaci označil jako bezprecedentní stav nouze, vláda se chystá přednést příslušnou stížnost i expertům Světové obchodní organizace. Japonské opatření má podle prezidenta Muna politické pozadí.

Nespokojenost s japonskými opatřeními dorazila z vrchních politických a ekonomických pater i mezi veřejnost. Studenti organizují protestní shromáždění, na kterých jsou vyzbrojeni transparenty, které formátem i zhotovením silně připomínají postery prezentované na vědeckých konferencích. Před pár dny jsem v televizním zpravodajství zaznamenal zprávu, podle které běžní Korejci začali bojkotovat japonské spotřební zboží, od potravin po elektroniku. Během několika dnů spadl jeho prodej zhruba o třetinu. Populární smíšená korejsko-japonská dívčí skupina IZ*ONE, působící především v Koreji, zrušila angažmá japonských členek a poslala je domů.

Korejsko-japonská popová skupina IZ*ONE

S tvrzením, že celá věc má politické pozadí, nelze než souhlasit. Během koloniálního panství Japonců na Korejském poloostrově v letech 1910-45 tisíce jeho obyvatel nuceně pracovaly v japonských továrnách a dolech. Korea žádá o odškodnění, Japonsko namítá, že případ byl uzavřen podepsáním smlouvy již v roce 1965. K oboustranné spokojenosti nebyl vyřešen problém odškodnění tzv. žen pro potěchu, což je eufemismus pro obyvatelky okupovaných území nucené poskytovat sexuální služby japonským vojákům. V roce 2011 byla naproti japonské ambasádě v Soulu instalována socha sedící dívky, která má tyto oběti připomínat. Jmenuje se Socha míru. Japonská vláda proti soše, u které se konají pravidelné středeční demonstrace, neúspěšně protestuje.

Socha míru

Věc však může mít ještě jiné pozadí: Po americkém pokusu zašlapat do prachu čínský Huawei může být na řadě další rival v současnosti co do prodeje poněkud pokulhávají firmy Apple. Tím je korejský Samsung. Zcela nedávno, před měsícem a něco, navštívil americký prezident Japonsko, kde kromě jiného zavítal na turnaj zápasu sumó a zahrál si se zdejším premiérem golf. Byl bych nerad označen za posluchače růstu trávy, ale moc by mě zajímalo, co si ti dva mezi odpalováním míčků šuškali. Coby poměrně nezkušený politik působí Trump poněkud větroplaše, ovšem byznysman je ostřílený. A především v byznysu platí, že když se dva perou, třetí se smíchem prodává.

Autor je výzkumník a podnikatel žijící už téměř třicet let v Japonsku. Převzato z jeho blogu na stránkách JAPONSKO.JP, kde je k dispozici i minigalerie

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz