21.2.2024 | Svátek má Lenka


Diskuse k článku

GRETA: Od boje za záchranu planety k podpoře teroristů

Na začátku byla vznešená slova, bezpochyby upřímně míněná. Dostalo se jí za to nevídaného uznání: vždyť kdo z nás měl možnost vystoupit na prestižních mezinárodních fórech?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 1.12.2023 19:25

Greta je v podstatě sama zrůda. Dílem geneticky, dílem výchovou v rodině a působením jejího okolí.

P. Rada 1.12.2023 19:48

Na jakou humanitní úroven typujete sám sebe?

Ptal jste se někdy sám sebe co jste zač a proč jste tady?

J. Uzel 2.12.2023 14:31

R^R^R^

L. Král 1.12.2023 8:36

https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-globalni-zmenu-zkoumejme-vedecky-ne-ideologicky.A221024_170042_p_klima_nef

P. Rada 1.12.2023 17:10

Pane Král ten článek formálně propaguje vědeckost ale fakticky se autor chová bulvárně presentováním vágních obvinění v otevřeném dopisu... Konkrétně totiž v textu žádné ze svých tvrzení odkazem na příslušné studie, naměřená data neudělal a vyhnul se i základu vědění tím, že si úvahu před publikováním nenechal alespon korigovat či dokonce několika nezainteresovanými recenzovat - jak je charakteristické pro práci alespon v populárně vědeckých periodikách s cílem rozvoje vědění.

S principu se v textu mýlí už v základní geohistorické úvaze s počátku textu:

..."z podrobnějších výsledků ledovcových analýz za posledních 420 tis. let vyplynula opačná příčinná závislost (koncentrace CO2 se zvyšovala až po zvýšení teploty)."...

Fyzikálně vzato jsou totiž v realitě možné oba případy vzájemných vazeb. Jednak, že primárně roste/klesá teplota (např. v důsledku změny oslunění) a na ní teprve v závěsu a jako zesilovač vlivu narůstá/klesá koncentrace CO2. Druhou možností je v současnosti glob dominantní proces, že primárně roste CO2 a proto i skleníkový efekt a v důsledcích toho roste planetární teplota která navíc časem může dominantně růst nikoli už jen s důvodu antropogenních ale i jako důsledek sycení atmosféry uhlíkem uvolnovaným s permafrostu či odumírající vegetace....

Rozhodující pro posouzení je konkretizace okrajových podmínek a provedení bilance změn gradientů i úrovně všech radiačních vlivů v dané situaci:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Radia%C4%8Dn%C3%AD_p%C5%AFsoben%C3%AD

L. Král 1.12.2023 21:22

Jednoznačně budu věřit uznávaným vědeckým kapacitám, než amatérům, kteří mají dojmy....

P. Rada 1.12.2023 23:04

Jsem rád, že se přiznáváte svou "jednoznačnou víru".

Já raději vždy co možná prověřuji a bývám skeptický. Už jen tu situace, že Pokorný vágně kritizuje expertní stanovisko nejen celého ÚVGZ ale dokonce práci stovek expertů v IPCC považuji za krajně na pováženou. To navíc proto, že sám žádnou predikci vývoje na které by bylo možné zkontrolovat věrohodnost svých tvrzení nepředložil.

Naproti tomu při dnešní kontrole věrohodnosti už prvé zprávy IPCC vydané před více jak třiceti lety, lze dnes konstatovat praktická shoda s vývojem trendu podle tehdy nejprogresivnějšího scénáře.

To jsou nejsou "dojmy" ale dnes ověřitelná fakta.

"Dojmy" ve formě spekulací presentuje Pokorný a Vy mu v tom ve své "jednoznačné víře" nekriticky pomáháte.

L. Král 9.12.2023 12:37

Ono je to naprosto jednoduché. Nepřesvědčujte mne, přesvědčit musíte ty dva autory toho otevřeného dopisu. Jistě to bude při Vaší obecně známé vědeckosti a odbornosti hračka. A dejte vědět, až ti dva vědci dají vědět o svojí porážce, uznají vlastní nevědeckoat a přiznají, že jen slepě a fanaticky věřili nesmyslům. Možná by bylo nejlepší, když svoje vědecké znalosti sepíšete do knižní formy. Možná bude následovat nějaké vysoké vědecké uznání.

O. M. 30.11.2023 20:14

Greta je hlavně nastrčená zmanipulovaná figurka.

I. Schlägel 30.11.2023 18:30

Tak mladá, a tak krajně levicová. Nevyroste z toho. Ona ne.

J. Černý 30.11.2023 20:13

Vy jste byl v mládí co ?;-D

T. Pudil 1.12.2023 15:56

Z jakeho duvodu predpokladate, ze by mel byt kazdy v mladi levicakem. Me to pripada jako nesmyslny argument. Prosim o vysvetleni.

L. Král 1.12.2023 16:21

Když se mluví o konkrétním člověku, Gretě, jak je z toho možné dovodit, že se tím myslí všichni mladí?! Úplně přesně 100% mladých.

Protože nedávno vyhlásila boj kapitalismu, je jasné, že je levicově orientovaná.

A o ostatní mládeži to nevypovídá nic

J. Černý 1.12.2023 22:03

Vy jste jasnovidec, že víte co předpokládám ;-D Vy si v diskusi vystavíte sám.;-D;-D

K. Křivan 1.12.2023 22:56

"Tak mladá" a už tolik škody napáchala. Tihle mongoloidní, neumírají dřív ?

L. Žaloudek 30.11.2023 18:28

Ale jde skončit i hůř - stát se krvelačnou vraždící stvůrou! To ovšem Grétu a jí podobné neomlouvá...

J. Urban 1.12.2023 20:26

Gréta se asi zatím nedostala k žádné zbrani....co my víme, třeba odcestuje do Gazy a....

J. Černý 30.11.2023 18:25

V posledních měsících ( clanek m ze srpna ) v Izraeli znepokojivě stoupl počet násilností izraelských osadníků proti Palestincům. Je jich sice mnohem méně než útoků Palestinců, kteří už letos zavraždili 26 Izraelců, ale stále jich přibývá.

Bezpečnostní složky jich za prvních šest měsíců letošního roku evidují 680, zatímco vloni jich bylo za celý rok 950 a v letech 2020 a 2019 zhruba 350 ročně. Letos došlo i k 25 závažných činům, jako je podpálení palestinských domů nebo mešit, což je stejný počet jako za celý rok 2022.

K nejvážnějším patří únorové zničení vesnice Huwára v odvetě za zabití jednoho Izraelce, kdy osadníci demolovali a podpalovali domy a auta, zabili jednoho Palestince a přes sto dalších zranili. Podobně závažný byl začátkem srpna útok na vesnici Burqa, kde osadníci také zastřelili Palestince. Po červnové vraždě čtyř Izraelců na Západním břehu plenily stovky osadníků pět dní palestinská města a vesnice, podpalovali domy a auta a stříleli po lidech. Ve vesnici Um Safa zranili palestinskou matku a čtyři děti, do jejichž domu se prosekali sekerou, zdemolovali ho a pak zablokovali dveře zapáleným nábytkem, aby rodina nemohla ven. Osadníci také dál ničí palestinský majetek, sady a hospodářství; podobných případů je až sto měsíčně. Palestince má chránit izraelská policie, ale podle řady svědků to často nedělá; podle opozice proto, že policisté spadají pod ultranacionalistického ministra pro národní bezpečnost Itamara Ben Gvira, který radikální osadníky podporuje.

Zadržení izraelských útočníků je vzácné a ještě vzácnější je jejich odsouzení. Po pogromu v Huwáře bylo zadrženo sedmnáct Izraelců, ale většina jich byla nakonec propuštěna. Z útoku na ženu s dětmi v Um Safě byli obviněni jen dva Izraelci. Jeden z nich je v aktivní vojenské službě, a byl proto obžalován z terorismu za přitěžujících okolností a z rasově motivovaného vandalismu. Několik obviněných je v administrativní vazbě, kam Izrael většinou zavírá nebezpečné Palestince, o jejichž plánech nebo činec

H. Lukešová 30.11.2023 18:34

Incident v Burce se udál jinak. Dne 4.8.2023 došlo k násilnému incidentu, kdy desítky palestinských arabských výtržníků z vesnice Burka nedaleko Ramalláhu zaútočily kameny, obušky a pyrotechnikou na malou skupinu židovských pastýřů a několik dalších židovských obyvatel, kteří jim přišli na pomoc. Jeden z Židů byl vážně zraněn a byl převezen do nemocnice, kde se během šabatu podrobil operaci.

Konflikt mezi Izraelci a Palestinci začal, když izraelský pastýř ze stanoviště Oz Cion pásl své stádo v oblasti mezi Oz Cionem a Burkou. Poté k němu přistoupilo několik Arabů a vyhrožovali mu. V tu chvíli pastýř, který měl pocit, že je v ohrožení života, zavolal několik dalších Židů z nejbližšího okolí, kteří mu přišli na pomoc, aby zabránili zhoršení situace. Desítky arabských výtržníků ozbrojených obušky, pyrotechnikou a kameny pak zaútočily na izraelské civilisty. Tamější Židé přivolali na pomoc bezpečnostní a civilní složky.

Palestinští útočníci stříleli zábavní pyrotechniku a házeli na Izraelce z bezprostřední blízkosti kameny, přičemž jednoho z nich zasáhli do hlavy a vážně ho zranili. Tento člověk se z posledních sil dokázal bránit použitím své osobní zbraně a palestinského násilníka zastřelil.

Zraněného izraelského muže identifikovaného jako Jechiela Indora z místa činu evakuovali jeho přátelé, kteří se připojili k sanitce, která ho odvezla do nemocnice Šaare Zedek v Jeruzalémě.

Ovšem reakce na tento jasný případ nutné sebeobrany byla naprosto šokující. Zraněný Izraelec a další podezřelý z úmrtí palestinského Araba byli nedlouho poté zatčeni. Americké ministerstvo zahraničí o den později tento střet v palestinské arabské vesnici Burka, při němž byl zastřelen devatenáctiletý Palestinec, který napadl Židy, jako „teroristický útok“. Stejně tak se k sžírající kritice napadeného izraelského mladíka a současné izraelské vlády přidala též předsedkyně levicové Strany práce Merav Michaeliová, která její ministry odsoudila z „podpory teroru“.

H. Lukešová 30.11.2023 18:34

Naproti tomu poslanec za stranu Likud , člen Výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu, reagoval na Michaeliovou a zastal se těžce zraněného Izraelce coby člověka, který brání svou vlast s nasazením života a naopak obvinil předsedkyni Strany práce z toho, že odsuzuje a haní židovské krajany žijící v komunitách Judeje a Samaří, zatímco palestinské teroristy ospravedlňuje.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir dne 6.8.2023 vyzval velitele policejního oddělení v Judeji a Samaří, zástupce komisaře Uziho Levyho, aby začal vyšetřovat násilný čin arabských násilníků, kteří v pátek házeli kameny na Židy u vesnice Burka, a nikoli židovské rezidenty, kteří se bránili.

Neposledně šéf regionální rady Binjamin Jisrael Ganz hovořil o násilné konfrontaci mezi skupinou arabských chuligánů a židovskými pastýři, při němž jeden z Arabů zemřel a jeden pastýř je v těžkém stavu. Řekl, že útoky velkých arabských davů na místní Židy pracujících na farmách a dalších zemědělských usedlostech nejsou ničím novým. Dále podotknul, že pastýři byli vystaveni brutálnímu útoku Arabů ze sousední palestinské vesnice, čímž se pastýři dostali do jasného smrtelného ohrožení života. Odsoudil také kritiku mezinárodního společenství, včetně mainstreamových médií, která okamžitě začala interpretovat danou událost jako „vraždu Palestince židovským osadníkem“ a dále z toho, že přijímá palestinský narativ k mnohým událostem jako zrádné a zkreslující realitu.

K. Křivan 1.12.2023 21:56

Palestinci by měli opustit židovská území Judeu a Samarii.

J. Jaakubi 30.11.2023 17:03

Ad D. Laurencikova ve 12:24:

Hezky česky, jen tak dál.

J. Černý 30.11.2023 15:19

Arabská vesnice Dajr Jásín rozložená na skalnatém návrší na západním okraji Jeruzaléma se 9. dubna 1948 stala cílem útoku desítek příslušníků izraelských teroristických skupin Irgun a Lechi., Zavraždili 254 lidí, včetně žen a dětí.

Pouhých několik týdnů před ukončením britského mandátu v Palestině jejich šéfové nutně potřebovali dosáhnout okázalého vítězství, aby před vznikem izraelského státu posílili svou politickou pozic

H. Lukešová 30.11.2023 15:33

Profesor Bar Ilan University (Bar Ilanovy univerzity) Eliezer Tauber napsal knihu The Massacre That Never Was: The Myth of Deir Yassin and the Creation of the Palestinian Refuge Problem a v ní pečlivě dokumentuje, co se skutečně stalo.

Pravdou je, že muži ve vesnici mezi sebou bojovali a nakonec z různých důvodů zvítězili Židé. Bojů se zúčastnilo asi 120 (židovských) útočníků a 70-80 (arabských) obránců. Arabové prohráli bitvu a byli během ní zabiti, nikoli zmasakrováni . Arabská vesnice bojovala sama bez posil a bez podpory dalších arabských vojáků. Většina Arabů, kteří byli zabiti v Deir Yassin, byli bojovníci, muži v bojovém věku, nikoli ženy, děti nebo staří lidé, jak se dříve tvrdilo.

Arabové však nedokázali unést hanbu z porážky a proto v dubnu 1948 rozšířili zvěsti o příšerném masakru v Deir Yassin a navíc nepravdivě tvrdili, že došlo také k četným znásilněním, což bylo podle Taubera hlavním důvodem arabského exodu. Historická fakta nade vši pochybnost dokládají, že se domnělý masakr nikdy nestal.

Tauber ve svém díle píše, „Dopad Deir Yassin zasáhl daleko za Jeruzalém a okolní vesnice a rozšířil se po celé Palestině, vyvolal strach a přiměl lidi k odchodu. Žena ze Safedu se doslechla o znásilňování a zabíjení v Deir Yassin. Další uprchlice zdůvodnila svůj útěk z Haify ze strachu z toho, když slyšela, co Židé dělají arabským ženám, zejména zprávy o brutálním znásilňování žen a dívek v Deir Yassin a následném sekání a podřezávání břich těhotných žen a dívek“.

V roce 1948 Husayn Fakhri al-Khalidi, tajemník Arabského vyššího výboru, trval na tom, že „25 těhotných žen, 50 kojících matek a 60 dalších dívek a žen bylo zabito jako ovce“ v Deir Yassin. Rodák z města napsal známému v Egyptě, že „Židé v Tiberias a Deir Yassin používali sekery, aby usekali ruce a nohy mužům a dětem a dělali strašné věci ženám.“

H. Lukešová 30.11.2023 15:34

Ale fakta na druhé straně dokládají pravý opak. Takovýchto zločinů (sekání těl živých lidí a surových znásilňování žen ) se Židé nikdy nedopustili, naopak byli mnohdy obětí takového řádění během divokých pogromů po celé tisíciletí.

V roce 1948 izraelská rozvědka analyzovala příčiny palestisko-arabského útěku a zjistila, že „rozhodujícím a urychlujícím faktorem“ arabského exodu byly fantastické fámy o údajných zvěrstev páchaných Židy. Izrael Araby nevyháněl, ty vyhnaly arabské smyšlenky.

B. Rudolf 30.11.2023 16:07

Myslím si, že podobně chápete i současnou válku v Pásmu Gazy. Palestinci začali válku a během ní byli zmasakrováni.

Jediné, co na tom nechápu, proč Palestinci vyzbrojení trubkami předělanými na "rakety", začali válku proti státu, který má masivní sofistikované smrtící prostředky. Divné, že?

A. Nový 30.11.2023 16:20

Že by jim Irán dodával trubky?

H. Lukešová 30.11.2023 16:32

Izrael má právo na sebeobranu. Teroristé z Hamasu spáchali genocidní řezničinu, vyvraždili 1200 Židů tím nejhorším způsobem, včetně civilistů, včetně žen a dětí. Nikdo a nic nemůže ospravedlnit takové zvěrstvo. Izrael v Gaze vede ryze spravedlivou válku za záchranu své země, svých lidí, svého způsobu života.

Nechápu, o co vám jde. Jak by reagovali Američané, kdyby jim někdo zabil kolem 40 tisíc lidí (to je přepočtu 1200 lidí na 9 milionů)... Srovnali by nepřítele se zemí. Také nevím, proč tolik nenávidíte Izrael a židovský národ.

J. Černý 30.11.2023 18:13

Jak by Američané reagovali, kdyby Banderovci zabíjeli na Ukrajině americké Ukrajince. To by Zelenskyj čuměl.

H. Lukešová 30.11.2023 18:31

Ano, čuměl by, to máte pravdu. Proto vím, že Izrael jedná v Gaze příliš mírně, příliš jemně a pak na to doplácí. Izrael by měl právo za to děsivou masovou vraždu srovnat celou Gazu se zemí, jako spojenečtí piloti německá města během WW2.

Američané vybombili Irák, Kosovo, Rusové krutě a bez jakýchkoliv servítků válčí na Ukrajině. Rusové ani Američané Izraelcům nejsou oprávněni kázat morálku. Ti ne.