1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


GLOSA: Hlasovat o míru

25.3.2022

Budou Ukrajinci o dohodě s Ruskem hlasovat?

Volodymyr Zelenskyj ukázal, jak se z neznámého politika stane za pár dnů světová osobnost. Doložil, že je s to vést Ukrajinu ve válce proti ruské agresi. Nedělejme si iluze, na vojenské vítězství to nestačí a Rusko krůček po krůčku postupuje. Ale ve válce „měkké síly“ Ukrajina vítězí. A to i z pohledu Ameriky rozklížené vlastními problémy. Jak píše novinářka Bari Weissová: „Odvaha Zelenského a Ukrajinců nám nastavuje zrcadlo. Zatímco my kácíme své pomníky, oni volají Sláva Ukrajině!“

Přesto je Zelenskyj v kleštích. Je mu jasné, že má-li Ukrajina z té války jakžtakž vyváznout, půjde to jen skrze dohodu s Ruskem. Zároveň se ale snaží dodržovat to, co z něj dělá protipól Putina – roli muže otevřeného a v rámci možností demokratického. I proto řekl, že jakoukoliv případnou kompromisní dohodu s Ruskem by měli Ukrajinci schválit v referendu. Ale to má – při vší úctě k Zelenskému – své závažné háčky. Lze ve válkou rozložené zemi uspořádat referendum tak, aby jeho výsledky nebyly napadnutelné? Lze vůbec tyto věci rozhodovat v referendu?

Zelenskyj je už mentálně připraven na neutrální status Ukrajiny, ale ne na to, že se vzdá části svého území. A ohlédneme-li se nazpět, zjistíme, že státy, jež byly dotlačeny ke strategické dohodě s Ruskem, zaplatily ztrátou části území. Finsko si po druhé světové válce ponechalo suverenitu (byť „finlandizovanou“), ale přišlo skoro o desetinu své plochy. Polsko se na úkor Německa posunulo na západ. Československo sice dosáhlo anulování mnichovské dohody a návratu Sudet, ale přišlo o Podkarpatskou Rus.

Můžeme jen spekulovat, jak by tehdy v referendech hlasovali Finové, Poláci či Čechoslováci. Ale před Ukrajinci se ta otázka rýsuje. Chcete mír s Ruskem? Jistěže ano. Chcete ho i za cenu ztráty Krymu nebo jiných území? To už je jiná věc. Kdyby Ukrajinci odpověděli ne, v mnohých očích by získali cejch válečných štváčů, kteří podrazili už skoro hotový mír. Toto je zádrhel hlasování lidu.

LN, 23.3.2022Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!