23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

EVROPA: Deficit demokracie a nereformovatelnost EU

Po britském referendu, ve kterém naděje zvítězila nad strachem, se roztrhl pytel s nejrůznějšími hodnoceními a prohlášeními, co by Unie a její představitelé měli dělat a jak by měli reflektovat nastalou situaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 7.7.2016 17:53

Metaforicky: Skočit umí kdejaký blb, ale kam asi doplave?

"... Nezbývá, než aby zvířata skočila do vody a doplavala ke břehu. Pak zůstane jen prázdná Archa s Noemem, možná se slony. Ať si pak plavbu užijí."

Hm. Nejdůležitější informaci pro Noemova zvířata (metaforicky současné členy EU) ale autor zatajil. Tzn: Kde se nachází a co to bude ten vysněný "břeh", ke kterému mají zvířata doplavat?

Já se domnívám, že horší nedostatek než autorem zmiňovaný deficit demokracie (viz název článku) je nefunkčnost demokracie v prostředí polopravd. Proč by občané měli kamsi skočit, když neví kam doplavou?

Závěr: Je životní hazard lepší než deficit demokracie?

J. Jurax 7.7.2016 18:35

Re: Metaforicky: Skočit umí kdejaký blb, ale kam asi doplave?

Deficit demokracie JE životní hazard.

Občané možná nevědí, kam doplavou, když skočí. Ale vědí, kam doplavou s archou ... ano, přímo tam :-)

E. Erat 7.7.2016 18:38

Re: Metaforicky: Skočit umí kdejaký blb, ale kam asi doplave?

Velmi dobře napsáno.

J. Kanioková 7.7.2016 19:23

Perfekt...

P. Han 7.7.2016 18:47

Re: Metaforicky: Skočit umí kdejaký blb, ale kam asi doplave?

Jasně. Radši pevnou ruku, než muset začít přemýšlet. Vidím, že na palubě kromě slonů zůstanou ještě další zvířata, jejichž jste špičkovým reprezentantem.

Ovce: Ať mě zabijí, jen když mě vedou. (Karel Čapek, Bajky a podpovídky)

P. Dvořák 7.7.2016 19:55

Re: Metaforicky: Skočit umí kdejaký blb, ale kam asi doplave?

Evidentně nevěnujete pozornost napsanému ale pouze svým (s)myšlenkám.

V článku o odstavec výš je totiž přesně popsáno, v jaké situaci se archa nachází a co nedělá Noe, ač by dělat měl. Ararat je v dohledu, s Noem k němu nikdy nedoplují.

M. Pivoda 7.7.2016 20:27

Metafory jsou vždy nedokonalým přiblížením reality

Jenže nám dnes nejde o Noemovu archu, ale o Evropskou unii.

Současná Evropská unie určitě není dobře řízena (určitě už i proto, že do ní Česká republika vysílá své slabé reprezentanty - jakým byla například paní Bobošíková), ale když se už se máme rozhodnout pro radikální řešení výstupem z EU ("exhibicionistický skok"), pak bychom měli i předem odhadnout to, co bude následovat.

Takže (autore článku) nejprve předložte svůj plán "B", a občané ho posoudí.

Zatím autor nepředložil nic, než svůj soupis nářků. Empaticky s ním i soucítím, ale pro radikální změnu uspořádání to nestačí.

J. Kanioková 7.7.2016 22:14

Hlavně, že vy jste předložil kvanta argumentů

a strategii, co dál..

J. Kyselková 7.7.2016 14:51

ODS

má dlouhodobě konzistentní realistickou představu na fungování projektu Evropské unie. Oba její součastní europoslanci jsou špičkoví experti - jak Jan Zahradil tak Evžen Tošenovský. Proti 750hlavému stádu zombii Eparlamentu mají šanci si jen hodit mašli.

M. Prokop 7.7.2016 15:32

Re: ODS

Já bych představu ODS viděl jako méně špatnou, než je většina jiných, hujerských.

A od Topolánkova nátlaku na Klause a některé senátory ODS, aby odsouhlasili LS, má ODS u mne UPP.

P. Čech 7.7.2016 15:47

Re: ODS

Prezident republiky, pane Prokope, nesmí podléhat a nebo dokonce podlehnout žádnému nátlaku kohokoliv snad pouze s výjimkou svých voličů. Jinak nemá na místě prezidenta co dělat. Týkalo se to Edvarda Beneše a i Václava Klause. Voliči Václava Klause byli(nikoliv všichni) senátoři a poslanci. Pokud by tedy ti, kteří jej zvolili (všichni) na něj činili nátlak mohl by jako správný prezident udělat jediné. Nepodepisovat Lisabonskou smlouvu a rezignovat na funkci prezidenta.

M. Prokop 7.7.2016 17:09

Re: ODS

Asi jste si nevšiml, ale řeč jde o ODS. Až budeme prodrbávat pana expresidenta, klidně se vyjádřím i k němu.

P. Čech 7.7.2016 18:59

Re: ODS

neměl jste se tedy zmiňovat o Topolánkově nátlaku na Klause.

J. Pospíšil 7.7.2016 20:11

Re: ODS

Dodnes nechápu, proč měl k tomu nepodpisu rezignovat? Parlament dává souhlas s ratifikací, ne rozkaz k ratifikaci. Kdyby dával rozkaz k ratifikaci tak by se to snad nejmenovalo souhlas, ale rozkaz, rozhodnutí nebo příkaz. Vhodné slovo by se našlo, ale je tam slovo souhlas.

Fakt jsem nic takového v ústavě nenašel, je tam jen to, že on sjednává smlouvy. Na sjednání smlouvy, aby si nemohl sjednat, co chce, tam je několik pojistek.

Vůbec nic tam není o tom, když smlouvu nesjedná.

Mimochodem, tuhle jsem četl, že slovenský prezident už podruhé odmítl jmenovat soudce ústavního soudu. A co se stalo? Nic.

J. Kanioková 7.7.2016 22:03

Přesně,

prostě někteří lidi potřebují GESTA !

J. Kyselková 7.7.2016 16:42

Re: ODS

Topolánek - Klaus ! Netroufám si hodnotit. Klaus státník s vizí, Topolánek praktik akce.

M. Prokop 7.7.2016 17:11

Re: ODS

Ale jo, ale tímhle mne Topolánek nebetyčně nasrral a z ODS se kromě pár senátorů prakticky nikdo neozval. Takže má ODS "po žížalkách".

J. Kyselková 7.7.2016 18:27

Re: ODS

Pane Prokope, problém je v tom, že tato závažná rozhodnutí (LS a pod.) obyčan nerozluští - "výhledově" z lejstra smlouvy. Chytá a drží se jen různých informací. Klaus tu myšinu poznal.

E. Erat 7.7.2016 18:50

Re: ODS

Ale, Topolánek jako premiér velmi dobře věděl, že podepisuje to co předtím nazýval shit. Dokonce v přímém přenosu v TV. Zradil volební program ODS - tedy voliče, zradil vnitřní usnesení ODS (stále platné) o tom, že ČR nebude předávat další kompetence směrem k EU. Zradil vše na čem dlouhou dobu stála politika ODS. Bohužel té zradě přihlíželi všichni poslanci ODS, kteří tam dnes stále straší. Třeba Němcová, Benda, P.Sobotka atd. Já jsem ODS volil od jejího založení a to ve všech druzích voleb.Dokonce jsem jednou v červnu volil i v cizině. Již nikdy nebudu volit ODS. Abdikace Klause by nic neřešila, zastupující presidenta by byl Topolánek a ten by znovu podepsal. A Klaus by akorát otevřel Topolánkovi cestu k dalším možným prasárnám. To si zažilo Slovensko v době zastupování Mečiara. Klaus se tedy zachoval zcela správně a pragmaticky. Platnosti LS již nemohl z titulu své funkce zabránit.

J. Kanioková 7.7.2016 19:30

Ano, přesně..

J. Kyselková 7.7.2016 20:26

Re: ODS

Taky se v tom ometal a rozhodl podepsat Ústavní soud.

E. Erat 7.7.2016 21:25

Re: ODS

Ústavní soud pouze rozhodl, že LS není v rozporu s právem ČR. Stejně rozhodl i ÚS v SRN. To rozhodnutí nemělo žádný politický podtex, podpis-nepodpis. To byla čistě volba a ochotaTopolánka zradit voliče ODS, kteří mu do té doby věřili, já také.

J. Kanioková 7.7.2016 22:13

Re: ODS

Klaus plísní ústavní soudce kvůli Lisabonu. DOKUMENT - http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/klaus-se-obul-do-ustavnich-soudcu-kvuli-lisabonu-dokument.html

Lisabonská smlouva je v pořádku, rozhodl Ústavní soud - http://zpravy.idnes.cz/lisabonska-smlouva-je-v-poradku-rozhodl-ustavni-soud-pda-/domaci.aspx?c=A091102_213547_domaci_klu

Trapnost s Lisabonem končí, radují se politici. Jiní hrozí Štrasburkem - http://zpravy.idnes.cz/trapnost-s-lisabonem-konci-raduji-se-politici-jini-hrozi-strasburkem-1kf-/domaci.aspx?c=A091103_101750_domaci_bar

Zdržovat přijetí smluv už příště nebude možné, vzkázal Rychetský - http://zpravy.idnes.cz/zdrzovat-prijeti-smluv-uz-priste-nebude-mozne-vzkazal-rychetsky-1cd-/domaci.aspx?c=A091103_123929_domaci_taj

Klaus podepsal Lisabon. Česko tak ztrácí suverenitu, prohlásil - http://zpravy.idnes.cz/klaus-podepsal-lisabon-cesko-tak-ztraci-suverenitu-prohlasil-p63-/domaci.aspx?c=A091103_145225_domaci_adb

J. Hruška 7.7.2016 14:10

Nevystupovat - vyhodit !

Není dobré přemýšlet a připravovat se na vystoupení z EU je třeba vymyslet způsob, jak vyhodit z EU Německo s Angelou. Reforma EU začíná a končí porážkou Německa, "rozděl a panuj".!

P. Čech 7.7.2016 15:49

Re: Nevystupovat - vyhodit !

To by sice bylo asi správné, nicméně dnes již to nejde. Dnes již EU = Německo + Francie. Proto to nefunguje a fungovat nebude.

J. Lepka 7.7.2016 19:13

Re: Nevystupovat - vyhodit !

Já bych neházel flintu do žita. V evropské historii se tyto dva státy porvaly tolikrát, že trvalý mír lze explicitně vyloučit, nicméně, jak se zdá, my se toho, zaplaťpámbu, nedožijem, protože to bude takovej mazec, že nezůstane kámen na kameni. Horší je, že to nebudou Němci proti Francouzů, ale šíiti proti sunnitům.

J. Kanioková 7.7.2016 12:14

Naprosto souzním, díky za další informace :)

L. David 7.7.2016 11:16

Všechny současné knížecí rady o tom, co by se mělo udělat

s Evropskou unií, měli naši soudruzi politici nastolit v době, kdy tolik tlačili Klause do podpisu otrokářské Lisabonské smlouvy. Málem jej tehdy chtěli násilně internovat na psychiatrii, ačkoliv by tam všichni ti eurofilové spíše patřili sami.

Doufám, že jednou bude zveřejněn seznam všech domácích zrádců, kteří přijetí nevolnické Lisabonské smlouvy protlačovali - aby si na ně na ulici mohl každý plivnout.

P. Čech 7.7.2016 15:53

Re: Všechny současné knížecí rady o tom, co by se mělo udělat

Už jste ěkdy viděl nějaký seznam zrádců (vlastizrádců)? Já tedy ne. A tak jsou zde jen tito : Edvard Beneš, Václav klaus, Ján Čarnogurský, Vladimír mečiar, Jan Stráský. O žádných dalších nevím, ale dozajista nějací ještě budou.

J. Lepka 7.7.2016 19:16

Re: Všechny současné knížecí rady o tom, co by se mělo udělat

Zapomněl jste Sabinu.