14.4.2024 | Svátek má Vincenc


DOKUMENT: Projev izraelského ministra zahraničí v Radě bezpečnosti

15.3.2024

V pondělí 11. března 2024 (konečně!) rokovala Rada bezpečnosti OSN o sexuálním násilí, které spáchali teroristé Hamasu při svém vpádu do Izraele 7. října minulého roku.

Mezi řečníky byl také izraelský ministr zahraničí Israel Katz. Server novin The Jerusalem Post o jeho řeči 13. března napsal (ZDE), že projev Israela Katze k Radě bezpečnosti OSN byl významný nejen proto, že zprostředkoval silné poselství, které potřebuje tento svět slyšet, ale také proto, že obsahuje něco, co by měli sdílet Izraelci a příznivci Izraele na celém světě.

Protože mezi příznivce Izraele rovněž patřím, s potěšením kladně reaguji na výzvu redakce Jeruzalémské Pošty a ministrův text níže sdílím. (Anglická verze je k dispozici ZDE.)

„Paní Pattenová*, členové Rady bezpečnosti, dámy a pánové,

rád bych poděkoval Spojeným státům, Francii a Spojenému království za to, že vyslyšely naší výzvy ke svolání dnešního zasedání Rady a Japonsku za to, že toto mimořádné zasedání Rady umožnilo. Dnes můžeme osvětlit temnotu rodin postižených vrahy Hamasu, kteří spáchali zločiny proti nevinným Izraelcům a proti lidskosti.

(* Pramila Pattenová je zástupkyně šéfa OSN pro záležitosti sexuálního násilí. V Radě bezpečnosti představila svoji zprávu o brutálních sexuálních zvěrstvech spáchaných teroristy Hamasu v Izraeli 7. října 2023. Proto ji ministr Katz jmenoval.)

Stojím tu dnes před vámi jako ministr zahraničí Státu Izrael spolu s rodinami, jejichž blízcí byli uneseni do Gazy a jsou ve velkém nebezpečí. Jsem zde jménem žen a dívek, které byly znásilněny, zavražděny a zmrzačeny vrahy Hamasu.

Přišel jsem, abych co nejhlasitěji protestoval proti zločinům proti lidskosti spáchaným vrahy Hamasu, provedeným s jasným souhlasem jejich náboženských vůdců, aby terorizovali izraelskou společnost. Tito vrazi byli tak pyšní na to, že zneužívají a znásilňují naše ubohé oběti, že je natáčeli a své strašné činy živě vysílali.

Příliš dlouho Organizace spojených národů o těchto akcích Hamásu mlčela. Organizace spojených národů se za posledních pět měsíců, od 7. října, sešla 41krát, ale brutální zločiny Hamasu nekritizovala, ani neodsoudila. Hamas je jediným subjektem zodpovědným za zločiny proti lidskosti. Vrahové Hamasu prolomili hranici a zaútočili na nevinné Izraelce, kteří pokojně přebývali ve svých domovech a postelích v kibucech, vesnicích a městech. Mladí lidé, chlapci a dívky, přijeli z celého světa, aby se zúčastnili festivalu Nova**, festivalu míru a štěstí. Stovky z nich byly obklíčeny, napadeny ze všech stran a brutálně pobity. Podle zprávy OSN se nejednalo o válečný akt.

(** Některé servery uvádějí název festivalu jako Supernova Sukkot.)

Tyto činy byly nejvyšším stupněm zločinů proti lidskosti.

Dámy a pánové, chtěl bych, abyste zavřeli oči a představili si, jak byste se cítili, kdyby to byly vaše děti. Žádná lidská bytost by se neměla setkávat s tak hroznými činy znásilnění, vražd a mrzačení těl.

Sděluji toto poselství z hloubi svého srdce a jménem všech rodin obětí.

Zločiny Hamasu jsou závažnější než teroristické činy spáchané Al-Káidou, Islámským státem a dalšími teroristickými organizacemi, které byly Spojenými národy sankcionovány.

Mnoho zemí včetně Spojených států, Austrálie, Kanady, Japonska, Paraguaye, Nového Zélandu, Spojeného království, Evropské unie a dalších prohlásilo Hamas za teroristickou organizaci. Neodvracejte hlavu od faktů: Hamás musí být prohlášen za teroristickou organizaci a čelit nejtvrdším sankcím.

Muslimský svět dnes slaví začátek měsíce ramadánu, pro muslimy nejposvátnějšího měsíce. Dovolte mi využít této příležitosti a popřát našim muslimským bratrům „Ramadán karím“ (Štědrý ramadán).

Hamas nemluví za muslimský svět a my vás žádáme, abyste odsoudili zločiny sexuálního násilí spáchané těmito barbary ve jménu muslimské víry.

Žádám, aby Rada bezpečnosti OSN vyvinula co největší tlak na organizaci Hamas, aby okamžitě a bezpodmínečně propustila všechny unesené, kteří jsou dnes, jak jsme řekli, zneužíváni a napadáni a nacházejí se ve velkém .nebezpečí. Prosím, udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste ukončili toto peklo na zemi.

Z celého srdce vyjadřuji svou vděčnost těm zemím, které podpořily a přijaly náš názor a dokonce zaujaly stejný postoj. Dnes má každý z vás možnost zachránit 134 nevinných životů. Ukážete tím celému světu, že Rada bezpečnosti může být zářícím majákem spravedlnosti a naděje pro veškeré lidstvo. Je to ve vašich rukou.

Děkuji vám.“

V projevu ministra Katze je řečeno vše podstatné. Míček je nyní na dvorci Organizace spojených národů. Ta má – po oné výzvě, žádosti, prosbě – jedinečnou příležitost dokázat, že její existence má smysl. Pokud nevyvine maximální možný tlak na Hamas, aby okamžitě rukojmí propustil, pokud nezařadí tuto zločinnou formaci mezi teroristické organizace, pak potvrdí, že je ve vztahu k blízkovýchodnímu konfliktu k ničemu. Jen slova, slova a zase slova. Bez efektu.