22.6.2021 | Svátek má Pavla


GLOSA: Výhody špatného informačního dopravního značení

19.6.2007

Růžové brýle Ivana Mládka

Předmětem časté kritiky je informační dopravní značení na našich silnicích. Při snaze dorazit k cíli se vám na několika křižovatkách správné informace dostává, ta ale na nějakém důležitém rozcestí skončí a musíte si sami tipnout správný směr.

Já se většinou rozhodnu špatně a místo v kulturním domě na náměstí končím na nějaké polní cestě nebo u někoho na statku. Měl bych důvod se zlobit, ale jsem proti jakékoliv změně. Neúmyslná dezorientace na našich silnicích přináší českým občanům i zahraničním turistům mnoho dobrého.

Tak v prvé řadě zbloudilí řidiči odlehčují hlavním přímým tahům, které spíš ocení a využijí ti bohatší se svými drahými rychlými auty. Při bloudění si dále můžete zopakovat určování světových stran podle slunce a lišejníků, když jste nakonec nuceni přespat v přírodě tzv. "pod širákem", zavzpomínáte si v klidu na mládí, na život bez starostí, bez televize, bez telefonů, bez WC. A cizinci díky bloudění poznají krásy naší země, se kterými vůbec nepočítali. Místo s přeplněnou Prahou se nechtíce seznámí třeba s vonícími hvozdy šumavského předhůří, místo původně plánovaného Českého Krumlova poznají třeba jeden z našich největších chemoprůmyslových gigantů v Litvínově či neuvěřitelně produktivní velkovýrobnu kuřat v Xaverově či Gottovo muzeum v Jevanech. A špatné značení posiluje také obranyschopnost země. Jistě si pamatujete, jak měli Sověti zamotanou hlavu, když jsme vytahali za země všechny značky.

Rusové sem už asi nevlítnou, ale mohli by klidně Belgičani kvůli tomu, že se chceme z té jejich Unie odpojit, a nebo by na nás mohli vlítnou Slováci kvůli tomu, že se k nám chtějí zase připojit.

Psáno pro DeníkVyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč
Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč

Připravili jsme si pro vás 5 krásných velkých stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku a jedna ze stavebnic může...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.