14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

VĚDA: Naše lesy nejsou ohroženy pouze kůrovci

V poslední době se patrně stal nejfrekventovanějším tématem týkajícím se lesů a lesnictví kůrovec, jeho přemnožení a hynutí lesů v některých oblastech státu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Pawlica 29.5.2018 21:37

Pan profesor ví, o čem píše.

Díky za přesně formulovaný, nepředpojatý článek.

P. Rada 29.5.2018 18:20

Aktuální rozvoj kalamity....

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kurovec-tlaci-dolu-cenu-dreva-a-pujde-jeste-niz-prodelaji-vsichni-rika-sef-nejvetsich-soukromych-lesu-48109?dop-ab-variant=1&seq-no=1&source=hp

M. Krátký 29.5.2018 11:55

Dešťová voda z Čech odteče natotata !!!

naši předci se tohoto zločinu neúčastnili, opakovaně to tady na Psu píšu - velmi intenzivně chatařím 70 let na Sázavě v úseku mezi Týncem nad Sázavou a Nespekami - ve velké levotočivé zatáčce pod Hradem-zříceninou byly na vnější straně té zatáčky t.zv. poldry o šířce asi 15-20 m a délce cca 80 - 100 metrů trvale propjeny s řekou ( chodili jsme tam pytlačit malé rybky ) A těch poldrů tam bylo min 6 za sebou - dnes ani jeden - zasypány stavební sutí - a další byl na pravem břehu pod naší osadou v délce až 800 metrů a šířce až 200 metrů ale nebyl trvale pod vodou jen při větší vodě - ale byl k řece trvale připojen dvěma kanály - betonové trubky o průměru asi 60 cm - jako malí kluci jsme je prolézali, když byly převážně suché = nad vodou 50-80 cm.Ty propojovací trubky jsou někde pod tou pastvinou. Toto pole, nyní pastvina je zatápěno jen jednou za 2-3 roky a pak ta voda tam stojí a hnije přes půl roku. Prostě voda Čechy jen proteče a zmizí v moři. Hezký den

M. Krátký 29.5.2018 11:57

Re: Dešťová voda z Čech odteče natotata !!!

OPRAVA - na vnitřní straně té zatáčky - na vnější by to nešlo - omlouvám se

P. Rada 29.5.2018 16:16

Re: Dešťová voda z Čech odteče natotata !!!

Ano retenční schopnost krajiny v průměru mizí. Za posledních 20 let ale naopak oproti poldrům co je jmenujete přibylo ohromné množství soukromých bazénů které Vámi jmenované a další možná až mnoha-násobně převýší objemem zadržované vody.

Krajina přesto vysychá a tak to typuji na ještě zásanější vliv v pozadí než o kterém správně píšete. Daleko více vody jak jakákoli lidská vodní díla může totiž zadržovat půda. Pokud jsou ale zimní srážky deštové které stečou a ze zimy do léta doslova přeskočí klima jak letos bez sněhových zásob z kraje jara - je na problémy dopadů sucha vše hlavní připraveno. Dojde li k takové situaci opakovaně rok co rok - klesne hladina podzemních vod a to ani lesy nemusejí ustát.

V. Kotas 29.5.2018 20:39

Re: Dešťová voda z Čech odteče natotata !!!

Hlavně přibylo tisíce hektarů parkovišť, střech velkoskladů, bez jakýchkoliv retenčních nádrží na zachycování vody. No a sláma, místo aby se zaorávala, tak se spaluje v teplárnách, elektrárnách.

A. Alda 29.5.2018 11:54

Tři hlavní nepřátelé našich lesů:

1. Hnutí Duha

2. Děti Země

3. dřevokazný hmyz různých druhů

P. Rada 29.5.2018 16:05

Re: Hlavní nepřítel našich lesů:

Pokud jste si pane Ado udělal někdy výlet na Šumavské kopce pěkně odspodu, mohl jste si všimnout kde asi leží hranice dobré vitality listnáčů, kde už se lépe daří smrku a že je tedy existují výškové či přesněji klimatické hranice výskytu příslušných dřevin. Za posledních 50let se tato hranice celostátně posunula nahoru o cca 300m a dále se průběžně zvedá, takže v konci století nejpravděpodobněji naroste o dalšího zhruba půl kilometru (pro případ GW +4C). takovou změnu - ba ani poloviční s toho současné lesy nemohou ustát.

Dřevokazný hmyz je tu spolu s dtřevinami podle zkamenělin už 65milionů let a za tu dobu se navzájem s dřevinami i přes velké střídání klimatu nevyhubili. Není Vám to divné? Proč, že k tomu lokáně dochází zde až dnes? Proč se asi zároven posouvá rozložení dřevin směrem k polům celosvětově? Na toto téma přitom vycházely články už v roce 2000 i dříve a informatiku máme dnes na nebývalé ůrovni. Příklad:

http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-81-2002/lesnicka-prace-c-2-02/pravdepodobny-dopad-klimaticke-zmeny-na-evropske-lesy

Připustme, že za příčinou rozpadu lesů je ale nějaká lidská organizace. To by spíše mohlo sedět. Alespon je to v souladu s dnešním nárůstem populace a vúbec s výskytem člověka na planetě vzhledem k historii lesních dřevin které dnes známe. V případě Vámi jmenovaných by ale muselo alespon platit, že taková organizace působí celosvětově. Smrky jsou totiž vytlačovány s celého mírného pásma.

Proto se nabízí vysvětlení že celosvětově spíše působí lidská konzumnost, hloupost až bezohlednost kterou ilustrativně svalováním viny na \vám nepohodlné předvátíte právě Vy!

I. Hendrych 29.5.2018 16:29

Re: Tři hlavní nepřátelé našich lesů:

Četl jste článek pane ? Pokud ano, tak nejste při smyslech.

E. Pawlica 29.5.2018 21:34

Re: Tři hlavní nepřátelé našich lesů:

Správně jste vyjmenoval tři hlavní škůdce, představující extrém. Čtvrtý extrém představuje Ing. Miloš Zeman se svou představou vykácet vše, co se zelená.

P. Rada 29.5.2018 8:42

Kdo za situaci může?

Autor v celém rozsahu zřejmě opoměl více komentovat podstatný aspekt - pravou příčinu. Podobně jak se zintenzivnilo zemědělství se zintenzivnilo i lesnictví a to vedlo k dnešnímu stavu, že situace v lesích přímo postihuje jen zanedbatelné procelto lidské populace. Naprostou většinu obyvatelstva totiž živí jiná ekonomická odvětví - hlavně služby a průmysl. Takže i podud by důsledky devastace lesních porostů dopadly přímo na všechny zainteresované v lesním hospodářství zřejmě by to nemělo okamžitý a výrazný celospolečenský dopad. Většinová společnost si odumírajících porostů bud nevšímá nebo se jen mírně pohoršuje ale nijak radikálně se procesu nebrání protože ji přímo neohrožuje. Neleží prostě v centru každodenní pozornosti většiny obyvatelstva.

Autor se tedy sice dotkl otázky hledání viníka ale tu nedotáhl dál jak k náznaku, že někdo s lidí za vývoj lesů nese vedle formální služební i faktickou odpovědnost. Ten náznak pak spočívá v pojmenování klimatické změny jakožto podstatného činitele. Za vývoj klimatické změny ale může naopak od lesníků většinová společnost produkující pro lesy stresující externality od kyselých deštů až po skleníkové plyny a tu katastrofický vývoj lesních ekosystémů v nejbližší době zřejmě výrazněji nepostihne.

To prostě proto, že většinově žije civilizace s čerpání, transportu a transformací dlouhodobě naakumulované surovinové základny - kdežto lesy jakkoli stály u zrodu civilizací - se dnes pro přenesení dominantního ekonomického toku na pohodlné čerpání ze surovinového masivu staly jak opomíjenou součástí každodeního konzumního života - tak objetí jeho intenzivnosti.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

M. Prokop 29.5.2018 9:07

Re: Kdo za situaci může?

Klima se mění, co Země Zemí jest, oni meloune.

M. Valenta 29.5.2018 9:26

Re: Kdo za situaci může?

Až se snad někdy oprostíte od vašeho politického pohledu na věc, zkuste se taky zamyslet co s tím.

P. Rada 29.5.2018 10:53

Re: Kdo za situaci může?

Nerozumný tvore prober se jeli to možné a poměřuj míru/gradient oné změny.:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Příklad osobnější. Jak by asi pan Prokop reagoval pokud by mu začala osobní teplota růst tempem třeba 0.17C denně, po týdnu by si znepokojen zašel k lékaři s teplotou zvýšenou o stupínek ... ale s vyhlídkou na nepřežití na delší dobu jak několik měsíců. Lékař by mu odpověděl :

..."Teplota se lidem mění, co Země Zemí jest, oni meloune"...

P. Lenc 29.5.2018 9:44

Re: Kdo za situaci může?

Teda Rada, co vy všechno nevíte...hlavně ten konzumní život.Jenom mně nejde do hlavy proč používáte počítač, ten atribut odporného konzumního života.

P. Rada 29.5.2018 10:41

Re: Kdo za situaci může?

Pane Lenci zprostředkovávám zřejmě jen to co Vy nechcete či nedokážete vidět. Pokud jde o tu konzumnost zkuste si představit co všechno by jste nemusel mít, pokud by byla reklama omezená např na setinu dnešního rozsahu a příjem obyvatelstva např na polovinu i méně. Problém je i v tom, že značná část světové populace se chce mít tak dobře jako my ale my i když je nás hrstka jim dáváme špatný příklad jak toho lze dosáhnout.

Občas se někteří z nás ještě dostanou do přírody na delší dobu několika dní a v této situaci bývají konfrontováni se svým zvykem používat běžně to či ono ... a i když se to jeví třeba až divné, lze i za takových okolností prožívat hodnotný život - a o toto by mělo předně jít pokud chceme dlouhodobě žít. prostě umět žít tak, aby entropie v systému co možná nerostla - jinak život nutně uvadá až končí.

Na rozdíl od Vás ale pokroky informatiky i elektroniky považuji spíše za příklady progrese a nikoliv konzumnosti. To už pro evidentní nárůst přenesených dat při dokonce řádově menších nárocích na energie. Kéž by takovýchto pozitivních aspektů obsahoval lidský "pokrok" více. Za pokrok totiž nepovažuji, že i přes evidentní růst technologičnosti neklesá celková měrná spotřeba např fosilních paliv. Ba naopak! ... https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/global.html

Na tento trend který se na planetě nevyskytoval celých 55milionů let nyní nutně doplácejí právě i autorem zmíněné smrkové a další lesní porosty u nás. Hořší ale je, že tím to vše zřejmě nekončí a nejde jen o ojediněle působící antropogeenní vliv. Planeta ztrácí svou stabilitu a člověk nemá kam uhnout.....http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

A. Alda 29.5.2018 11:54

Ach, zapomněl jsem.

Čtvrtým nepřítelem našich lesů je jakýsi Rada.

P. Lenc 29.5.2018 13:06

Re: Ach, zapomněl jsem.

Jo pane Aldo a tomu se říká "ekolog".Ta odpověď už není ani úsměvná, ten člověk je trapný grafoman.

P. Rada 29.5.2018 15:34

Re: Ach, zapomněl jsem.

Pánové Lenci a Ado. Oba nejste schopni dodat jediný nezávisle ověřitelný argument proti mému tvrzení, že na špatném stavu lesů má hlavní podíl konzumní člověk rostoucí produkcí nerecyklovatelných externalit. Jen pomlouváte a ignorujete fakta.

Právě toto ignorantství faktů - dopadů klimatické změny - je ale hlavní důvod proč lesy odumírají. To, že prvý na lidské jednání doplatil monokulturní stejnověký smrkový porost je dáno jeho zvýšenou citlivostí a zejména stavem klimatu.

Pokud takových jako Vy bude ve společnosti dostatek - o lesy jak je známe ještě dnes teritorium ČR tím spíše přijde.

A. Bocek 29.5.2018 6:41

No a s křížkem po funuse,

sejde se v tomto týdnu poslanecká sněmovna a bude rozumovat jak z toho. Přebytky z hospodaření LČR již byly projedeny a tendroví vítězové zadarmo zalesňovat nebudou.

V. Kotas 29.5.2018 5:56

Naše lesy jsou ohroženi především

panelákovými zelenými = ekoteroristy. Dojeďte se zeptat Kadlíčka na Orlík, jak by s nimi zacházeli panští hajní. A také se lze ptát,proč jsou v nejlepším stavu vojenské lesy.

Š. Hašek 29.5.2018 8:35

Re: Naše lesy jsou ohroženi především

Myslím, že nemáte zcela pravdu. "Panelákoví ekoterosté" se projevili jen na jednom kousku republiky.

Jedou v tom Lesy ČR, počasí, atd. V lesích Schwarzenbergů na Šumavě/Böhmerwald (na Brdech taky) byly kůrovcové kalamity cyklické. Zajímavé, že to dalo vždy práci, dříví se prodalo, zákazníci se radovali z nízké ceny, eko tam nebylo a nikdo neobviňoval majitele lesů z nedbalosti.

Příroda so občas prosadí svou. Příroda nemá ráda přímkové průběhy, libuje si v "dramatických sinusoidách". Zkráceno.

P. Rada 29.5.2018 9:04

Re: Naše lesy jsou ohroženi především

Pane Kotasi sucho v lesích sotva přímo ovlivní jakýkoli panelákový ekoterorista i když Vám dávám zapravdu v tom smyslu, že konzumní člověk má na přírodní prostředí dlouhodobě terorizující vliv.

Jinak to ale vypadá s celkovým dopadem externalit které produkuje ta která společnost. Konkrétněji ta česká patří statisticky v přepočtu na obyvatele mezi přední světové producenty jak kyselých deštů tak CO2. tyto aspekty se asle možná právě týkají i Vás a to i když se samolibě za ekoteroristu zřejmě nepovažujete. I když imise CO2 u nás vesměs klesají (vyjme dopravy) zasadili jsme se doposud o klimatickou změnu na planetě v přepočtu na obyvatele velkým podílem. Stav i našich lesů je toho mementem.

https://www.tzb-info.cz/6123-emise-co2-v-souvislostech

http://oenergetice.cz/statistiky/ceska-republika-emise-co2/

https://www.czso.cz/csu/czso/zivotni-prostredi5433

J. Václavíková 29.5.2018 0:19

Díky za přesné shrnutí.