Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKOLOGIE: Stromy mluví za vše

diskuse (42)

Rozpadů smrčin se není třeba obávat. Porosty si poradí

Co si počít se silnými vichřicemi a především s náporem tzv. kůrovce, jež mají v posledních letech na svědomí silná a velkoplošná narušení přirozených horských smrčin? To je téma, jež mezi lesníky a ochránci přírody způsobuje značné rozepře, a na které je mnoho názorů i mezi širokou veřejností, pro kterou nejsou otázky spojené s životním prostředím cizí. Ačkoliv by se mohlo zdát, že na takto mnohdy rozsáhlá poškození nejsou tyto lesy připravené a ze kterých se samy nedokážou vzpamatovat, výzkum provedený Katedrou ekologie lesa Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze ukazuje, že opak je pravdou.

Katedra Fakulty lesnické a dřevařské se výskytem těchto narušení, tzv. disturbancí a jejich vlivu na člověkem neovlivněné lesy dlouhodobě zabývá. V nedávno uveřejněném shrnujícím článku, publikovaném přímo členem vědeckého týmu, jsme se mohli dozvědět, že z paměti stromů v podobě jejich letokruhů lze zjistit mnoho. A stejně tak, jako v případě výzkumu provedeném v našich šumavský lesích, i v tomto jich bylo využito.

Zde popisovaná studie byla realizována v Karpatech na Slovensku. Tamní pohoří skýtá jedny z posledních zbytků evropských pralesů, tedy lesů, které, jak je uvedeno výše, nikdy nepodléhaly působení člověka. Významnost těchto lokalit je z hlediska životního prostředí nevyčíslitelná. Kromě toho, že na rozdíl od lesů hospodářských jsou tato stanoviště domovem nepřeberného množství často vzácných živočichů a rostlin, pro svůj přirozený vývoj a tedy ekologickou stabilitu plnohodnotně naplňují řadu dalších funkcí jako například zadržování a čištění vody či ochrana půdy před erozí.

Důležité otazníky

Zásadní otázky, jež bylo zapotřebí objasnit, byly především jaký je hlavní důvod současných rozsáhlých narušení těchto lesů, jaký mají tato narušení vliv na jejich strukturu a také to, jak jsou takto narušené lesy schopné se opět přirozeně obnovit a zregenerovat. Výsledky analýz provedených na základě letokruhů dřevin vše prozradily.

Ukázalo se, že dynamika těchto horských smrkových porostů byla řízena smíšeným režimem narušení. To znamená, že již v minulosti podléhaly tyto lesy jednak slabším narušením, jež neměly zásadní vliv, ale také velmi silným narušením, jež se na jejich stavu podepsaly velmi výrazně. Podle dochovaných historických záznamů bylo zjištěno, že přesně těmto narušením podléhaly lesy především v 19. století, a to hlavně ve dvacátých a čtyřicátých až sedmdesátých letech.

Zjednodušeně lze tak říci, že odumření velkého počtu stromů v těchto obdobích, a tedy vzniklý prostor pro růst stromů nových, způsobilo vznik porostů, jež se dožily dneška a které jsou pro svoje stáří náchylnější k intenzívnímu rozpadu pod vlivem okolních popisovaných faktorů.

V rámci výzkumu se také ukázalo, že zmiňované režimy narušení nemají zásadní vliv na objem tlejícího, tzv. mrtvého dřeva a na hustotu nově rostoucích stromků. Kdy obě dané charakteristiky jsou relativně vysoké pod vlivem různých režimů narušení. Jelikož se v poslední době ukazuje, jak moc je mrtvé dřevo pro přirozenou obnovu lesa důležité, toto zjištění nám potvrzuje, že vývoj a stálost těchto lesních ekosystémů jsou možné i po takto silných narušeních.

„Přirozená narušení mají zásadní význam pro vývoj a stabilitu lesních ekosystémů. Pozitivní vliv narušení horských smrkových lesů, které utváří pestrou mozaiku lesního prostředí, byl již též prokázán z mnoha studií z Německa a Rakouska. Kdy byl nalezen pozitivní vliv narušení na ohrožené druhy a celkovou biodiverzitu. Tento fakt jen podtrhuje tisíciletý společný vývoj a adaptaci jednotlivých druhů organizmů vázaných na proměnlivé podmínky lesního prostředí pod tlakem různých přírodních narušení lesa. Bez informací z přírodních ekosystémů bychom těžko hledali odpovědi na otázky, jaký má vliv imisní zátěž či změna klimatu na lesní porosty a jak se s nimi vypořádávají. Tyto poznatky pocházející z přirozených lesů nám též mohou pomoci pochopit složité přírodní adaptační mechanizmy stromů na narušení a pomoci najít vhodná opatření pro ochranu či hospodaření v citlivých ekosystémech horských lesů,“ uvádí Ing. Pavel Janda, Ph.D., hlavní autor výzkumu.

Shrnutí

Z uvedených informací vyplývá, že velkoplošných rozpadů těchto lesních ekosystémů se není třeba obávat. Tyto lesy byly přirozeně narušovány již v minulosti a stejně tak, jako se s tím samy dokázaly vypořádat kdysi, dokážou to i dnes. V této době, kdy jsme svědky probíhajících klimatických změn, není jednoduché předpovědět, jaké budou mít stále častější a intenzívnější výkyvy počasí vliv na stabilitu a strukturu těchto porostů do budoucna. Právě proto je však detailní pochopení dynamiky a komplexnosti vztahů těchto ekosystémů velmi důležité a výzkumy tohoto typu jsou nezbytné.

„Touto cestou bych rád požádal milé čtenáře, aby byli pokorní před přírodou a snažili si představit národní parky a přírodní rezervace nejen jako místa oddychu, ale i jako otevřenou knihu, ze které se můžeme leccos přínosného dozvědět. To však přináší i jistá omezení v podobě utváření bezzásahových zón, kde bychom měli dát přednost práci přírodním procesům a nechat přírodě volnost bez našeho přičinění,“ dodává Janda.

Katedra ekologie lesa, Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita v Praze

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz