20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Několik posledních vět o NP Šumava

Podobně jako nyní ve sněmovně, tak již od vyhlášení Národního parku se vedou vášnivé spory o jednotlivostech. Kůrovec, zasahovat – nezasahovat, život obcí, problém se zadržováním vody atd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Vrána 1.3.2017 22:29

Re: O lesy se mají starat lesníci.

Někde jsem četl, že vývoj lesních ekosystémů trvá cca 300 let a končí jejich rozpadem. Zpravidla jednou dojde ke katastrofálnímu polomu a následně přichází k přemnožení fytofágů. Šumava a široké okolí může být skutečně takto zdevastované, zejména přičteme-li k tomu změnu klimatu (sucho). Moc s tím asi neuděláme, protože se globálním změnám příliš bránit neumíme. Třeba tam bude skutečně za 100 let step.

Ale zajisté nemusíme mít vůbec NP Šumava. Národní park není pole na dřevo, zábavní park, stavební parcely pro vyvolené, turistické centrum, úpravná Stromovka atd. To se ten region Šumavy může jmenovat úplně jinak. Ale pak to není o ochraně přírody.

Nemusíme přece dělat pro někoho Potěmkinovu vesnici.

I. Schlägel 24.2.2017 12:32

Re: O lesy se mají starat lesníci.

To v "bezzásahovém území" přeci nejde. Příroda si přece "poradí" sama. A jak si poradí? Ze smrkového lesa sežraného kůrovcem většinově vyroste zase pouze smrkový les zatím nesežraný kůrovcem. Jak chtějí propagátoři "pralesa" zabránit šíření kůrovce mimo "prales" je mi záhadou. Jestli oni ti ochranáři nedoufají, že přemnožený kůrovec časem zdevastuje celou Šumavu a vytoužený prales v podobě uschlých pahýlů proporčně promíchaný několika mladými vánočními smrčky se jako jedno velké ekologické dobro rozprostře všude, kam dojetím zvlhlé oko melounovo dohlédne.

I. Schlägel 24.2.2017 12:25

Rozumný názor

člověka, který dobře ví, o čem mluví.

S. Ševeček 23.2.2017 21:33

Projev pana prezidenta

http://www.novarepublika.cz/2017/02/projev-prezidenta-republiky-milose.html

V. Kotas 23.2.2017 20:58

Re: O lesy se mají starat lesníci.

No, když rozhodnou že park, tak doufám, že pěkně, všichni co to chtěli a zasloužili se o to + tůristi, přiloží ruku k dílu a o víkendech, dovolených, budou pracovat na zkrášlování toho parku/Šumavy. Sázením stromečků, jejich pravidelným ošetřováním, zaléváním, budováním mokřadů, rybníčků, atd.. Samozřejmě zadarmo, jako správní spasitelé světa.

P. Vaňura 23.2.2017 20:10

Přišel kůrovec a odborníci na teatrologii, kteří se pasovali

na odborníky na všechno povstali na jeho obranu!

P. Vaňura 23.2.2017 20:05

A co takhle Norimberské zákony? Uzákonit se dá všechno,

zřeba i "právo" Čeky popravovat bez soudu.

J. Brunner 23.2.2017 19:48

Re: O lesy se mají starat lesníci.

Já bych řekl, že v současnosti Šumavě nejvic ubližují agilní zelení troubové, i vzdělaní troubové.

I. Polák 23.2.2017 17:20

Děkuji autorovi článku. Já mám na to jen zkratku "Naivní bezzásahovci" - to jsou ti co si myslí, že když přestanou kácet les vznikne prales. A co jich kolem je!

P. Rada 23.2.2017 17:00

Re: O lesy se mají starat lesníci.

O tom jak to bude prakticky rozhodne právně novela zákona v kombinaci s faktickým vývojen biosféry který typuji za rozhodující.

Zákon za našich předků ještě neplatil a i biosféra doznává zásadních změn. S obou důvodů to proto už brzo bude jinak jak za našich předků. Celá česká kotlina např pomalu ale jistě schne (index sucha SPEI je 20let v mínusu) a tento trend nejspíše potrvá ještě minimálně století. Za tu dobu může dokonce zkončit dnešní civilizační typ na úbytě.

Planetu totiž nehledě na společenské zákony které si uměle stanovujeme, fakticky vyčerpáváme neudržitelným způsobem a např. klimatické dopady, vyčerpávání půdy i oceánů... jako výraz neokecatelných přírodních Zákonů se budou neoblomě týkat i NPŠ a dalšího.

Např bezzásahovost či změny zonace se žel vztahují jen na přímé vlivy člověka. Přiroda se totiž řídí vlastními Zákony na které je zejména vzpupný a chamtivý člověk vzlášt krátký.

P. Rada 23.2.2017 16:38

Re: O NP se nemohou starat jen lesníci.

Pane A.Ado hloupé povýšené pomluvy - na to jste možná expert.

Pokud jde ohodnocení faktů - naopak břídil. Pletete si totiž pořád dokola lesnictví s posláním NP.

Souhlasím ale s Vámi v tom, že tací kteří nerespektuj zákony země by měli dojít přiměřeného potrestání či dokonce do kriminálu jak navrhujete. Upozornuji Vás v této souvislosti ale na to, že zákonem o byl NPŠ vyhlášen už vroce 1991 a pokud by jste tento zákon porušoval tak nejspíše právě pro Vás se může stát osudným.

V. Kotas 23.2.2017 15:56

Re: O lesy se mají starat lesníci.

Papír toho snese. Prakticky to budou z velké většiny stále produkční lesy, jako tomu bylo za našich předků.

A. Alda 23.2.2017 14:15

O lesy se mají starat lesníci a ne ekoteroristi jako Rada

Lesnictví se už nás na vysokoškolské úrovni studuje už velmi dlouho. Snad už 200 let, možná trochu míň, ale pořád už více než 8 generací. Nikdo není takový odborník na lesy, jako čeští a němečtí lesníci. Všelicí Radové a hnutí Duhy a Beránci a pod. o lesích nevědí vůbec nic. Ale kafraj a kafraj.

Doufám, že přijde doba, kdy tihle lidé půjdou zaslouženě do kriminálu. Jsou to větší škůdci než komunisti s nacisty dohromady.

K. Frauknecht 23.2.2017 14:05

Re: Že Vy ste zase vyrušoval

a nedával pozor :-))?

Pan profesor píše: "..smíšené jedlobukové lesy s příměsí smrku a dalších dřevin.." a o kousek níže: "..Hlavní je vrátit původní listnaté dřeviny zpět ..".

Smrkové monokultury, navíc relativně stejnověké, vzniknou právě díky "nicnedělání" ekopošuků. Zkuste odhadnout jakými semeny je šumavská půda dotována. Pokud Vám vyšlo, že bukem a jedlí máte tam chybu.

Nevim esli se s tim vyrovnáte, ale les roste ouplně stejně za socíku i v našem "kapitalizmu" (kterej se socíku velmi podobá :-))).

I. Mertl 23.2.2017 13:47

Re: čistě osobní názor

Proč? Skutečně tam musí být zase jen smrková monokultura, která tam byla skutečně jen posledních zhruba 160 let. Profesionální lesník a myslivec, vychovaný k socialistickému lesnímu "hospodářství", jako je autor článku, to tak a nejinak jistě musí vidět. Ostatně, těch "klasických" lesů rok od roku přibývá (jen se dobře dívejte kolem sebe, pane, a také ne starší mapy), a, upřímně řečeno, neví se moc dobře, co s nimi.

I. Mertl 23.2.2017 13:38

Re: O lesy se mají starat lesníci.

Je, od r. 1991, pane Kotasi. Trvalo to skoro přesně 90 let, co se o tom jen mluvilo.

V. Kotas 23.2.2017 13:27

Re: O lesy se mají starat lesníci.

Šumava není a nikdy nebude přírodní park.

O. Kratky 23.2.2017 13:26

Re: Do kamene tesat

Pěkný text, děkuji autorovi článku. Příroda je mocná čarodějka, nicméně, kde nic není (semenáčci stromů, které dříve na Šumavě před její změnou na hospodářský les byly), tam ani smrt nebere a tak člověk musí pomoci.

P. Rada 23.2.2017 12:34

Re: O lesy se mají starat lesníci.

Pravdu díte. Ale ta platí jinak v převážně dřevoprodukčních lesích kde odborníkem je např lesní inženýr... a zas jinak v přírodních parcích jsou analogicky nejpovolanější ekologičtí odbotníci.

Právě v této souvislosti je ale na pováženou článek autora který se profesně zabýval jen ochranou lesů ale v článku nevybíravě útočí na oblast ekologickou a legislativní v gesci ministra Brabce. Tedy na znění novely zákona o národních parcích kde ale význam konkrétních kapitol nediskutuje jako by ho ani nezajímal.

Autor navíc jako další mimooborový úlet si hraje roli ombucmana za údajně klamaný národ. Toto ale dělá aniž o to byl veřejností požádán. Je ale dost možné, že článek přeci jen napsal na objednávku někoho domácího, kdo rád veřejnost masíruje tak aby co možná legislativně prošly kýžené zákony a naopak.

J. Kratochvíl 23.2.2017 11:44

Re: Kde není koncepce a vektor cílů

Ty podnikatelské záměry nemůžete také dokázat, ale i kdyby to byla pravda a byly tam lunaparky atd. bylo by to určitě lepší než ta uschlá pustina co tam vznikla po vaší tzv. ochraně přírody.

A. Alda 23.2.2017 11:42

O lesy se mají starat lesníci.

A žádní politikové a aktivisté jim do toho nemají co kecat.

Na odborná místa patří odborníci.

O. Uživatel 23.2.2017 11:35

Uživatel požádal o vymazání
P. Vaňura 23.2.2017 11:33

Především je třeba ZASTAVIT financování politických,

tedy i "zelených" neziskovek z veřejných rozpočtů. A příslušným politikům, kteří nechali zničit lesy kůrovcem to DÁT K NÁHRADĚ.

V. Kotas 23.2.2017 11:11

Re: Článek pěkný,

A ti dělají ostudu jménu Masaryk !

Z. Čábelka 23.2.2017 11:06

Re: Bezzasahovost i vysazování stromů,

Vy jste blázen. Vy chcete prales a přitom přírodu řídíte jak A. Babiš MF. Není vám ten bolševický dirigismus páchaný na přírodě divný?! Poručíme větru dešti je už bolševická mantra, kterou opět všem a všemu vnucujete!

I. Dvořák 23.2.2017 11:03

Re: Asi budu plísněn

Davide, kdyby měla vzniknout společnost "Starých haluzáků", hlásím se do ní. Jestliže člověk Šumavu a nejen ji, takhle zmrvil, a má-li se ona dostat alespoň s části do původní podoby, musí jí pomoci. Ne však tím, že ji nechá na pospas, ať si příroda pomůže sama. Přeji hezký den.

K. Frauknecht 23.2.2017 11:02

Re: Asi budu plísněn

Příčinou je nečinnost, kterou ekopošuci prosadili. Když budete mít v bramborovým poli mandelinku a budete jí jenom pozorovat, popř. jí pomáhat dostat se zpátky na bramborovej lupen, dopadnete stejně. A potom běžte do hospody a vyprávějte štamgastům, že máte bezzásahovou zahrádku. Chtěl bych být muškou :-))).

M. Valenta 23.2.2017 10:55

Re: Do kamene tesat

Hlavně v něm potřebujeme přežít a to tím Vaším způsobem dlouhodobě nelze.

K. Frauknecht 23.2.2017 10:54

Re: čistě osobní názor

Taky názor. Jenže ono je to v podstatě velmi prosté: když něco doku.., tedy pokazím, tak tím, že dám od toho ruce pryč, se to neopraví. Nehovořím o přírodě, na mysli mám lesní společenství. Nepochybně může být Šumava pár let jakousi podivnou lesostepí se spoustou soušek, ve které bude po nocích Duha s čelovkama sázet smrčky. Nakonec se tam ty prachy stejně budou muset nasypat.

O. Dvořák 23.2.2017 10:53

Re: Asi budu plísněn

Jasně že brouk ty byl vždycky. Ale vy to podáváte tak, jako že ekologisté jsou PŘÍČINOU kůrovcové kalamity. Netvrdím, že jí zabraňují, ale příčinou snad přece jen nejsou...