Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: Den otevřených prstenců

diskuse (1)

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červnu 2016

Zatímco koncem května byl v opozici se Sluncem Mars, hned na začátku června se v ní ocitá Saturn. Planeta je tedy pozorovatelná po celou noc a její prstence jsou navíc letos otevřené nejvíc, jak mohou být. Do dění na obloze se také vloží Měsíc, který má v záloze nejedno překvapení.

Opozice Saturnu nastává hned 3. června okolo 9. hodiny ranní. O tři hodiny později bude Saturn také nejblíže Zemi, a to 1,35 miliardy kilometrů. Přesný okamžik, kdy dojde k přiblížení na nejmenší vzdálenost, není důležitý. Zvlášť v případě planety, jejíž jeden oběh okolo Slunce trvá téměř 30 roků a vzdálenost, byť nejmenší, je pořád větší než malá. Nejlepší podmínky na pozorování Saturnu a jeho prstenců vydrží po celý červen a ještě o prázdninách bude Saturn dobře pozorovatelný na večerní obloze.

V červnu je ovšem Saturn spolu se sousedním Marsem na obloze po celou noc. V lesku Marsu se bude poněkud ztrácet, protože rudá planeta, která byla nejblíž k nám 30. května, je na obloze mnohem jasnější. Zatímco jas Saturnu v červnu popíšeme hvězdnou velikostí 0 (nula), jas Marsu bude sice klesat, ale nikoli od desíti k pěti, nýbrž od -1,9 k -1,5. Připomínám, že čím menší číslo vyjadřující hvězdnou velikost, tím vyšší jas. Záporné hodnoty u Marsu tak znamenají vyšší jasnost na obloze. Konkrétně na začátku června bude Mars šestkrát jasnější než Saturn.

Měsíc procházející okolo Marsu a Saturnu mezi 16. a 18. červnem

Měsíc procházející okolo Marsu a Saturnu mezi 16. a 18. červnem.

Bez ohledu na to, že jsem jej v předchozím odstavci tak pomluvil, má pro nás Saturn schovaný trumf v podobě prstenců. Ty jsou právě teď úplně nejvíc nakloněny severní stranou k nám, takže okraj prstence přesahuje kotouček planety. Nejvíce otevřené budou na přelomu let 2016 a 2017 (takže titulek dnešního článku měl správně znít rok otevřených prstenců, ale to by neznělo tak úderně). Příští rok na severní polokouli Saturnu nastane letní slunovrat a v následujících letech se prstence při pohledu ze Země budou „zavírat“. V roce 2025 projdeme rovinou prstenců – ty nám na chvíli zmizí z dohledu – a následujících 15 let je pak budeme pozorovat z jižní strany. To už jsme se ale zatoulali v čase příliš dopředu. Letos si budeme moci nejlépe prohlédnout otevřené Saturnovy prstence právě teď v červnu, kdy je máme relativně blízko. Je na to ovšem třeba dalekohled. Aby rozlišil prstence, je dobré, aby zvětšoval alespoň asi tak 30x. Čím větší zvětšení, tím lépe. Ovšem v českých nížinách většinou při zvětšení okolo 300x narazíme na problém s chvějícím se vzduchem, který obraz rozmazává a při větším zvětšení se pak pohled na Saturn i jeho prstence už jenom zhoršuje.

Střídání ročních dob na Saturnu

Střídání ročních dob na Saturnu – tato série snímků Hubblova kosmického teleskopu končí v roce 2001. Mezi tím nastala na Saturnu v roce 2009 rovnodennost a nyní, kdy se blíží vrchol léta na severní polokouli, sledujeme prstence z opačné strany (zdroj: HST).

Pokud jde o ostatní planety, neměli bychom zapomínat na Jupiter, který svítí večer na jihu a jihozápadě v souhvězdí Lva, a díky tomu, že sláva Marsu po květnové opozici rychle bledne, je Jupiter nejjasnější planetou na červnové obloze. Venuše, která jindy svým jasem jednoznačně kraluje, se 6. června nachází v tzv. horní konjunkci se Sluncem. To znamená, že při pohledu ze Země je za Sluncem a není na obloze vůbec vidět. Merkur je tradičně nepozorovatelný, i když se 5. června dostává nejdál západně od Slunce (24°). Spolehlivě se ztrácí v chronických červáncích, které avizují blížící se letní slunovrat na severní polokouli Země, který letos nastává 21. června v 0:34 SELČ (středoevropského letního času). Mimochodem, ve středoevropském a světovém čase nastává slunovrat 20. června, takže lze očekávat zmatky v tisku aj tlači.

Měsíc a Jupiter v souhvězdí Lva

Měsíc a Jupiter v souhvězdí Lva.

Měsíc na počátku června zahlédneme jako srpek ráno nad východním obzorem. Novoluní nastává 5. června ve 4:59 SELČ. V následujících dnech se Měsíc vynoří v podobě dorůstajícího srpku večer na západě. Dne 11. června se na jihozápadě potká s Jupiterem a 12. června se v 10:09 ocitne v první čtvrti. Krátce před úplňkem se Měsíc dostane do skrumáže se Saturnem, Marsem a hvězdou Antares (viz obrázek nahoře). Úplněk nás čeká 20. června ve 13:01 SELČ. A den před poslední čtvrtí, která nastává 27. června ve 20:18 SELČ, Měsíc odhalí své největší překvapení. Tedy on je spíš zakryje.

Dne 26. června okolo 1:08 SELČ Měsíc svou osvětlenou stranou zakryje planetu Neptun. Měsíční kotouč pak bude přecházet před Neptunem a přibližně v 1:43 SELČ pak Neptun opět uvidíme. Tentokrát se „vyloupne“ za neosvětleným okrajem. Celý úkaz se odehraje nad naším obzorem. Začátek ve výšce necelých 9°, výstup Neptunu zpoza Měsíce pak proběhne už více než 13° nad jihovýchodním obzorem. Neptun je ale vidět jen dalekohledem a v blízkosti Měsíce bude našim oslněným očím v zorném poli okuláru trochu zanikat. Chce to zkušeného pozorovatele, ale i když se jím třeba necítíte být, máte-li dalekohled, zkuste to. Hlavně výstup planety v podobě modrozelené tečky za neosvětlenou stranou Měsíce je esteticky vybraná podívaná:

Neptun u Měsíce před zákrytem 26. 6. 2016
Neptun u Měsíce po zákrytu 26. 6. 2016

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz