14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

ZDRAVÍ: Promořování černým kašlem

Slovo vzniklo po morových epidemiích, kdy se lidé neuměli bránit a šíření nemoci tak mělo volný průběh. Proti covidu jsme poměrně dost očkovaní, ale proti černému kašli již moc ne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 4.4.2024 17:57

Černý kašel má letos první dětskou oběť. Na Pardubicku zemřel novorozenec

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřelo několikatýdenní dítě nakažené černým kašlem, jeho zdravotní stav komplikovaly další infekce. Dítě bylo na Dětskou kliniku přeloženo z jiné nemocnice v kritickém stavu. Odborníci uvedli, že jde o nejsilnější epidemii za více než šedesát let. Od počátku roku do dubna onemocnělo přes šest tisíc lidí.

"Pokud vím, zemřelo velmi malé dítě z Pardubického kraje. Mělo oslabenou imunitu a nakazilo se několika druhy bakterií včetně pneumokoka a Bordetella pertussis. Zatím mohu jen spekulovat, ale předpokládám, že u kojence sehrál právě černý kašel nejzásadnější roli," uvedl epidemiolog Roman Prymula pro iDnes.

"Neprodleně mu byla poskytnuta maximální specializovaná péče, bohužel na následky onemocnění zemřel. U novorozence byl diagnostikován černý kašel, jeho zdravotní stav navíc komplikovaly další infekce," řekl bez dalších podrobností mluvčí hradecké fakultní nemocnice Jakub Sochor.

Podle údajů, které zveřejnil Státní zdravotní ústav holčička mladší než měsíc zemřela 29. března a pocházela z okresu Ústí nad Orlicí. Ředitelka ústavu Barbora Macková na tiskové konferenci uvedla, že oboustranný zápal plic, který byl jednou z příčin úmrtí, byl kombinací bakteriální a virové infekce.

První člověk nakažený černým kašlem, který letos v Česku zemřel, byl z Královéhradeckého kraje. Podle Státního zdravotního ústavu šlo o muže ve věku 62 let z okresu Náchod, který měl i další vážná onemocnění, zemřel 10. února. Nezemřel na onemocnění černým kašlem, ale na svá základní onemocnění, uvedli hygienici.

Do konce dubna podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dorazí do Česka více než 100 tisíc vakcín proti černému kašli. Zároveň apeloval na nevynechávání přeočkování dětí v pěti až šesti a deseti až 11 letech a na očkování těhotných, pro které se vyhradí vakcíny.

L. Novák 4.4.2024 17:59

Podle vrchního ředitele odboru ochrany veřejného zdraví Matyáše Fošuma budou vyhrazené vakcíny pro očkování těhotných, lékaři si je mohou telefonicky objednat u distributora. "Je vytyčeno relativně velké množství tak, abychom pokryli všechny ženy, které jsou těhotné a mají o očkování zájem," řekl s tím, že objednané vakcíny budou dodány příští týden.

Očkování dětí je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, dospělým na něj zdravotní pojišťovny zpětně přispívají. Podle Fošuma se v dubnu mimořádně sejde Národní imunizační komise, aby případnou možnost úhrady očkování i dospělým projednala.

Od začátku letošního roku Státní zdravotní ústav podle ředitelky Barbory Mackové eviduje 6006 případů černého kašle. Za tento týden do čtvrtečního rána bylo 709 nových, konečná čísla ústav zveřejní v pondělí. Nejvíc nemocných je mezi mladými ve věku 15 až 19 let, novorozenců se nakazilo 92. Nákaza se prokázala od začátku roku také u tří zemřelých, u 62letého muže, 84leté ženy a novorozence. U všech nebyl podle lékařů černý kašel primární příčinou smrti.

Počet případů nákazy černým kašlem je v současné době nejvyšší od roku 1960, podle Válka je příčinou nižší šíření černého kašle v době epidemie covidu-19 a nižší proočkovanost dětí dávkami pro přeočkování. Odborníci doporučují podobně jako v době covidu-19 dostatečné a časté větrání nebo utírání a dezinfekci ploch.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/novorozenec-v-pardubickem-kraji-zemrel-na-cerny-kasel-uvedl/r~859993d8f28211eea065ac1f6b220ee8/

Pro ;-O "experta na všechno" Joukla... :-P [>-]

Z. Joukl 4.4.2024 19:16

Právě teď na ČT 1 hlásili dobře utajenou informaci, že v minulých týdnech na černý kašel zemřeli dva senioři.!!