14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

ZDRAVÍ: Promořování černým kašlem

Slovo vzniklo po morových epidemiích, kdy se lidé neuměli bránit a šíření nemoci tak mělo volný průběh. Proti covidu jsme poměrně dost očkovaní, ale proti černému kašli již moc ne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Zídek 4.4.2024 22:23

Prosazení korespondenční volby je pro 5demolici otázka zda zůstane u koryt či ne ! A to je její nejvyšší priorita !

L. Peleška 4.4.2024 20:55

Tady se střetává přirozený výběr chtěný přírodou a falešná humanita člověka. Kažtdá infekce zkouší imunitní systém lidí a ti si vytváří protilátky. Chřipka má tisíce obětí ročně i v proočkovaníé populaci. Pokud umře několik lidí na černý kašel, je to tragédie v pojetí lidí. Snaha vytvořit "superčlověka" pak vede k nesvobodě, jak jsme viděli v případu covidu. Kdyby se to týkalo mne a mojí rodiny, chtěl bych je zachránit i když by měli 600 gramů, byli hluší a slepí po zbytek života?! Očkování nejzávažnějších nemocí považuji za logické, příroda zase logicky vyřazuje slabší jedince! Přenášíme tak do života geneticky závislé na lékařské péči, potencionální bombu! Vždy vyhrajke soucit. Otázka je,, zda jednou neprohrajeme všichni? Nebo většina....

Z. Joukl 4.4.2024 21:47

informace iDnes:

V loňské sezoně 2017/2018 s vážným průběhem chřipky skončilo v nemocnici přes 660 lidí, z toho zhruba 260 v souvislosti s chřipkou zemřelo

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/chripka-smrt-epidemie-szu.A190212_192604_domaci_niv

Tedy nikoliv tisíce !

J. Jurax 4.4.2024 19:28

Hunde, wollt ihr ewig leben? © Friedrich II. der Große ...

L. Novák 4.4.2024 17:57

Černý kašel má letos první dětskou oběť. Na Pardubicku zemřel novorozenec

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřelo několikatýdenní dítě nakažené černým kašlem, jeho zdravotní stav komplikovaly další infekce. Dítě bylo na Dětskou kliniku přeloženo z jiné nemocnice v kritickém stavu. Odborníci uvedli, že jde o nejsilnější epidemii za více než šedesát let. Od počátku roku do dubna onemocnělo přes šest tisíc lidí.

"Pokud vím, zemřelo velmi malé dítě z Pardubického kraje. Mělo oslabenou imunitu a nakazilo se několika druhy bakterií včetně pneumokoka a Bordetella pertussis. Zatím mohu jen spekulovat, ale předpokládám, že u kojence sehrál právě černý kašel nejzásadnější roli," uvedl epidemiolog Roman Prymula pro iDnes.

"Neprodleně mu byla poskytnuta maximální specializovaná péče, bohužel na následky onemocnění zemřel. U novorozence byl diagnostikován černý kašel, jeho zdravotní stav navíc komplikovaly další infekce," řekl bez dalších podrobností mluvčí hradecké fakultní nemocnice Jakub Sochor.

Podle údajů, které zveřejnil Státní zdravotní ústav holčička mladší než měsíc zemřela 29. března a pocházela z okresu Ústí nad Orlicí. Ředitelka ústavu Barbora Macková na tiskové konferenci uvedla, že oboustranný zápal plic, který byl jednou z příčin úmrtí, byl kombinací bakteriální a virové infekce.

První člověk nakažený černým kašlem, který letos v Česku zemřel, byl z Královéhradeckého kraje. Podle Státního zdravotního ústavu šlo o muže ve věku 62 let z okresu Náchod, který měl i další vážná onemocnění, zemřel 10. února. Nezemřel na onemocnění černým kašlem, ale na svá základní onemocnění, uvedli hygienici.

Do konce dubna podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dorazí do Česka více než 100 tisíc vakcín proti černému kašli. Zároveň apeloval na nevynechávání přeočkování dětí v pěti až šesti a deseti až 11 letech a na očkování těhotných, pro které se vyhradí vakcíny.

L. Novák 4.4.2024 17:59

Podle vrchního ředitele odboru ochrany veřejného zdraví Matyáše Fošuma budou vyhrazené vakcíny pro očkování těhotných, lékaři si je mohou telefonicky objednat u distributora. "Je vytyčeno relativně velké množství tak, abychom pokryli všechny ženy, které jsou těhotné a mají o očkování zájem," řekl s tím, že objednané vakcíny budou dodány příští týden.

Očkování dětí je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, dospělým na něj zdravotní pojišťovny zpětně přispívají. Podle Fošuma se v dubnu mimořádně sejde Národní imunizační komise, aby případnou možnost úhrady očkování i dospělým projednala.

Od začátku letošního roku Státní zdravotní ústav podle ředitelky Barbory Mackové eviduje 6006 případů černého kašle. Za tento týden do čtvrtečního rána bylo 709 nových, konečná čísla ústav zveřejní v pondělí. Nejvíc nemocných je mezi mladými ve věku 15 až 19 let, novorozenců se nakazilo 92. Nákaza se prokázala od začátku roku také u tří zemřelých, u 62letého muže, 84leté ženy a novorozence. U všech nebyl podle lékařů černý kašel primární příčinou smrti.

Počet případů nákazy černým kašlem je v současné době nejvyšší od roku 1960, podle Válka je příčinou nižší šíření černého kašle v době epidemie covidu-19 a nižší proočkovanost dětí dávkami pro přeočkování. Odborníci doporučují podobně jako v době covidu-19 dostatečné a časté větrání nebo utírání a dezinfekci ploch.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/novorozenec-v-pardubickem-kraji-zemrel-na-cerny-kasel-uvedl/r~859993d8f28211eea065ac1f6b220ee8/

Pro ;-O "experta na všechno" Joukla... :-P [>-]

Z. Joukl 4.4.2024 19:16

Právě teď na ČT 1 hlásili dobře utajenou informaci, že v minulých týdnech na černý kašel zemřeli dva senioři.!!

L. Šimon 4.4.2024 11:49

Nikoho v této neschopné vládě jsem nevolil. Pokud si však někdo myslí, že s ANO to bude lepší tak si vzpomeňte na covidové restrikce. Do přírody s rouškou! Zákaz cestování z okresu do okresu! Očkovat děti, dospívající a těhotné ženy! Atd, atd.

R. Langer 4.4.2024 15:31

A kdopak se tak pěkně zasloužil o PRODLOUŽENÍ těch restrikcí, když už měly skončit? Hm?

L. Šimon 4.4.2024 15:56

No, já tedy ne. 🤣

V. Kučer 4.4.2024 11:36

Očkovací vakcíny byly k dispozici koncem loňského roku takže mě moje doktorka očkovala proti černému kašli, proti chřipce a ještě přidala covid a Boreliózu.

L. Harvánek 4.4.2024 11:30

Vláda řeší mnohem větší pitompsti než je korespondenční volba.

P. Krešňák 4.4.2024 9:52

Z vlastní zkušenosti, očkování v Praze a okolí je nedostupné i pro tak staré jako jsem já. VZP mně na dotaz kde se očkovat doporučila očkovací centra, ta ale neobjednávají a nemají vakcíny. Takže článek pravdivý. Vlastně jen v Thomayerove nemocnici očkují od 8:30 - do 9:30 a po dotazu - mají vakcíny, ale nezaručí, že druhý den ještě budou. Pracuji a tedy termín 8:30 - 9:30 je výsměch. Na dotaz zda by to bylo možné odpoledne - odpověď nebylo. Má obvodní lékařka se k vakcínám nedostane. Kopněte už Válka do pr....

R. Langer 4.4.2024 11:28

A vy jste jako ve styku s nějakou ohroženou/ohrožující skupinou? 8-o

M. Kanda 4.4.2024 8:49

1) Ministr zdravotnictví nikdy nikoho nevyzýval k promořování.

2) Hlavní hygieničky řešila neočkované děti, nikoliv nakažené děti (u těch je karanténa samozřejmostí).

3) Děti jsou proti černému kašli běžně očkovány a žádný nedostatek vakcín neexistuje. Neočkované jsou pouze děti antivaxerů a tam přítomnost vakcín stejně nepomůže.

Máte to zkrátka nějaké popletené.

Z. Joukl 4.4.2024 13:57

V televizi k promoření vyzýval náměstek ministra. Nic jiného než promořování totiž ministertstvu zdravotnictví nezbývá. Nemá dost vakcín a k tomu jsou prý za 650 Kč.

M. Kanda 4.4.2024 15:50

Náměstek řekl, že je to jedna z možností. Nikoho k tomu nevyzýval. A kromě toho náměstek není mistr, jak jste lživě uvedl vy.

A vy jste překvapen, že vakcína něco stojí? Vy si myslíte, že jí vyvíjejí a vyrábějí zadarmo? Svatá prostoto.

V. Kuhaj 4.4.2024 8:31

Víte, pane Joukle, znásilnění, jakož i sadistické vraždy, bylo v zemích, které si říkají západní, včetně té naší, strašlivým zločinem, dokud nepřišli migranti. V tu chvíli se začaly dít věci - strašným zločinem to bylo v okamžiku, kdy se ho dopustil, jak to říci, domorodý zápaďan. Ale když to udělal migrant, to se najednou začaly dít věci. Frustrace z násilí, před kterým, chudák, uprchl, duševní choroba či porucha, slyšení hlasů takže omluva, a dokonce se podařil majstrštyk, polehčující okolnosti protože byl, chudinka, zfetovaný.

Že to nemá žádnou souvislost s vaším článkem? Ale má! Černý kašel, tubera, jakož i další obdobná nadělenáí, to byl obrovský průser ještě před pár lety. Ale s příchodem migrantů o nic nejde, je to bagatelní záležitost, stačí promořit. A opravdu jsem si nevšiml, že byste před tím varoval. Tak co teď s tím?

M. Kocián 4.4.2024 10:29

Pokud vím, ani turisté a jiní "cestovatelé" vracející se z exotických zemí nemusejí strávit nějaký čas v karanténě, aby bylo jisté, že nepřivezou něco pro všechny. A pokud se bojíte těchto chorob, nejlépe uděláte, když se poradíte se svým lékařem.

M. Zasazabanovaný 4.4.2024 10:38

;-D A váš lekár odborne vyhodnotí mieru rizika vášho nakazenia sa možnými exotickými infekciami na základe dát o navrátivších sa cestovateľov zo sveta. U ktorých vyhodnotí, z ktorých krajín sa vrátili, proti čomu boli/neboli očkovaní a aké je možné riziko, že vás nakazia exotickou chorobou, ktorou môžu/nemusia byť nakazení.

Z. Joukl 4.4.2024 14:01

Souhlasím, ale některé věci jsem musel vynechat. Třeba i tu, že černý kašel a tuberkulosu přinesli s sebou migranti. To by bylo na další článek, Třeba jej někdo napíše.

R. Langer 4.4.2024 15:34

Migranti tu jsou a budou podle zákona naší skvělé vlády. A vy přece zákony máte nadevšechno rád, takže si migrantů musíte vážit a ctít je. Nebo jinak se dopustíte protiprávní předsudečné nenávisti, a budou vás muset nahlásit na policii. Ještě si ten článek dobře rozmyslete, udavači. ;-D

R. Langer 4.4.2024 15:35

... a nebo jsem to špatně pochopil, a vy udáte toho, kdo ten článek napíše? Jo, to bude ono, špatně jsem to pochopil... ;-D

O. M. 4.4.2024 20:23

Podstatné je, že ty bacily způsobující infekce dýchacích cest nikam nezmizely, jen se kvůli covidovým opatřením nemohly šířit, tudíž část populace s nimi nepřišla do styku a nemohla si na ně vytvářet imunitu - po zrušení opatření se bacily zase začaly šířit, a ejhle, najednou tu máme velké množství lidí, kteří nejsou imunní, a rozbíhají se nám "nevídaně silné" epidemie - RS - viry, chřipka, černý kašel... - pouhá kompenzace předchozí nepřirozené výchylky z rovnovážného stavu, která po nastolení rovnováhy zase vymizí. A potvrzuje se, že očkování není "až na věky", jak si někteří mysleli.

Koneckonců, proti tetanu se taky přeočkovává, a nikomu to divné nepřijde.

L. Žaloudek 4.4.2024 8:22

No já teda mám dojem, že kdyby se teď vláda pokusila o nějakou vakcinaci nebo karanténu, tak Češi vyhlásí návrat ke komunismu!

J. Nevrkla 4.4.2024 8:01

Joukl už zase blbne, prostě vůl zůstane volem, i kdyby byl doktorem...

Z. Joukl 4.4.2024 9:51

A mohu konkrétně vědět proč?

M. Zasazabanovaný 4.4.2024 10:32

Možno preto, že ignorujete logiku reality. Tvrdíte, že sezónna kvapôčková infekcia - chrípka bola zastavená rúškami, ale sezónna kvapôčková infekcia - covid, sa napriek rúškam šírila populáciou. (RNA vírusy)

Možno preto, že ignorujete vedecké fakty: Nonpharmaceutical Measures for Pandemic Influenza in Nonhealthcare Settings—Personal Protective and Environmental Measures. V této metaanalýze autoři neprokázali pozitivní efekt nošení roušek na šíření viru chřipky.

Dánská studie Effectiveness of Adding a Mask Recommendation to Other Public Health Measures to Prevent SARS-CoV-2 Infection in Danish Mask Wearers

V Dánsku byl sledován výskyt infekce u skupiny více jak 3 tisíce osob nosící roušky a 3 tisíce osob nenosících roušky . Studie probíhala v dubnu až květnu 2020. Rozdíl ve výskytu infekcí mezi skupinami byl nesignifikantní – infekce byla zjištěna u 1,8 % osob ve skupině nosící roušky a u 2,1 % u osob nenosících roušky.

Ale môžem sa mýliť a pán Nevrkla má iný dôvod vás takto pejoratívne označiť.

J. Nevrkla 4.4.2024 12:10

1,8 a 2,1% je považováno za stejné hodnoty v rámci statistické chyby. Taky jsem tu studií četl a řekl si, že nosit roušku přinese více záporů než kladů. Řekli si to i ve Švédsku a zemřelo jich i bez lockdownů daleko méně než u nás, taková jsou fakta.

A teď bych chtěl vědět, kolik za poslední dva roky zemřelo na cokoliv těch neočkovaných a kolik očkovaných? Jak myslíte, že by to relativně k počtu očkovaných dopadlo? Proč takovou jednoduchou statistiku neudělají a nezveřejní? Asi sám tušíte.

R. Langer 4.4.2024 15:41

Přesně tak! :-(