25.4.2024 | Svátek má Marek


ZDRAVÍ: Odvrácená tvář filmu (3)

24.1.2007

Skutečnost

Oni ale jen zabíjejí Vaše děti a dobře to vědí. Ve svých smlouvách a dohodách mají uvedeno, že se nebudou k důsledkům tabákového podnikání vyjadřovat, ale budou ho naopak propagovat!

Jen v loňském roce dostaly nejen Hollywoodské filmové celebrity, včetně těchto jmenovaných, několik stovek tisíc proseb, dopisů od dětských fanoušků, aby kouření nepropagovaly alespoň v dětských filmech. O pravidelných prosbách od lékařů a zdravotních organizací, hlavního lékařského rady Kalifornie, ani nemluvě.

Na dopisy fanoušků neodpověděla jediná z oslovených hvězd.

Jen asistentka Julie Roberts vrátila jeden z dopisů zpět s nápisem, že pokud budou děti Julii Roberts dopisy dále obtěžovat, podnikne vůči nim právní kroky! (Veškeré zde uvedené informace dokládáme dokumenty, filmy, filmovými ukázkami na stránkách projektu.)

Na rozdíl od zdraví dětí je nedoktnutelnost filmů i DVD chráněna zákonem. Reklamu na tabák je totiž třeba si pěkně zaplatit.

Stačilo by přitom tak málo, jen popsat skutečný stav věcí a nikoli virtuální filmový svět.

Když už je ale filmový svět pro novináře důležitější než ten skutečný, měli by si všimnout úlohy tabákových výrobků ve filmech i nešikovných střihů a scén, ze kterých doslova křičí, že jsou do scénáře vepsány jen proto, aby další děti dostaly neodolatelnou chuť vykouřit svou první cigaretu.

Jitro sci-fi

Koupil jsem si noviny a pustil televizi. Dočetl jsem se, že novinářům začalo vadit, že tabákový průmysl zabíjí naše děti a jeho hlavním účinným nástrojem pro získání dětských zákazníků jsou filmová studia, naše obdivované hvězdy.

Píší o tom, že devět z deseti filmů je reklamou na kouření, která strhává naše děti do nemoci a trápení.

Ten tlak vzrůstal a najednou se stal zázrak.

Stát místo toho, aby léčil důsledky této epidemie, začal jednat, chránit ještě nekouřící děti před tabákem.

Zjistil, že cigarety nejsou potravina, ale mnohonásobný jed a kancerogen.

Že na rozdíl od alkoholu a bůčků nemají jediný popsaný klad ani při rozumném používaní.

Že jsou jen velmi neefektivním nosičem drogy nikotin, která nikoliv lidskou slabostí pro kouření, ale naopak drtivou silou závislosti přináší neuvěřitelné zisky tabákovým baronům a spřáteleným ochráncům.

Četl jsem článek, kdy se novinář zeptal herce, proč ve filmu propaguje kouření cigaret a jestli si uvědomuje, že to děti napodobují?

Herec se začal vztekat a říkat cosi o tom, že film reflektuje realitu.

Ale novinář mu namítl, že před nástupem filmové reklamy bylo kuřáků řádově méně a ženy a děti kouřily vzácně.

Jak tedy mohla reflexe předběhnout samotnou realitu?

Nebyly zde nejprve stovky milionů kuřáků ale naopak instruktážní filmy. Vždyť jako první se učili kouřit herci. Kouření bylo nevyhnutelnou podmínkou pro získání filmové role. Produkt se nejprve museli naučit užívat propagátorky a propagátoři. Nebylo to naopak.

Odpoledne jsem se dočetl, že pod tlakem novinářů a veřejnosti sociální a osobnostní výchovu dětí na českých základních školách přestala provozovat tabáková firma a začali to dělat odborní lékaři a učitelé.

Tabákové výrobky zmizely z prodejen potravin, videoték i benzínových stanic. Tabák se začal prodávat jen v trafikách, kde byl prodej kontrolován.

Toto opatření přivítali i kuřáci, protože si na prvním místě nepřejí, aby stejnou nemocí, závislostí, se kterou si nevědí rady, trpěly i jejich děti.

Lidé přestali mít za fanatiky lékaře a laiky, kteří se snaží na narůstající dětské kuřáctví, největší hrozbu současnosti, upozornit.

Společnost díky novinářům zjistila, že fanatikem není ten, kdo dokladuje největší popsaný zločin historie, ale tabákový a filmový průmysl, který ho pro své zisky z distribuce této nemoci provádí.

Před filmy, kde se kouření propaguje, jsem viděl atraktivní upoutávky, které upozorňovaly na to, že ve filmu herci kouří a jaké jsou možné důsledky napodobování této činnosti. Žádná cenzura, jen reflexe filmové reality.

Děti, ale i dospělí, se pak při filmech smáli, protože si začali kuřáckých scén všímat, toho jak jsou kašírované a nesmyslné, uměle zasazené do děje.

Reklama tabáku založená na podvědomí člověka, dítěte, přestala díky atraktivním varovným upoutávkám vloženým přímo před filmovou reklamu kouření, zabírat.

Hloučky dětí, kouřících cestou do školy, začaly řídnout a vzdělávané, chráněné děti začínaly kouřit jen ojediněle.

Otevřela se skutečně veřejná diskuse o dětském kuřáctví, o jeho příčinách i o příčinách státní a politické podpory této nemoci.

Filmové hvězdy napsaly omluvné dopisy, natáčely se také filmy, které nepředstavovaly tabák jako znamení úspěchu a atraktivity, ale ukázaly skutečnou tvář kouření. Utrpení, osiření dětí, neplodnost, porušení plodu, nemoce a smrt.

Viděl jsem první dokument o tabákových producentech, výrobě tabáku a jeho distribuci. Uvědomil jsem si, jak to bylo absurdní, že jsme o tomhle produktu a jeho prudukci prakticky nic nevěděli.

Nebo někdo z Vás viděl dokumentární film o pěstování, chemických úpravách a obchodování tabáku, který vdechujeme?

Mýtus a nekonečná cenzura informací o tabáku padly!

Tabák už nemusel uplácet politiky a platit jim kampaně s jediným úkolem - zadržet ta jednoduchá opatření, která by stačila na zastavení té hrozné epidemie, která se jako mor šíří mezi dětmi.

Četl jsem novinový titulek: "Jak se může politik, jehož sponzoruje tabák, dobře starat o své obyvatele, když mu umírají právě na následky kouření?"

A najednou všichni politici zjistili, že je to vlastně pravda a že to dál takhle nejde a hledali si své přilepšení jinde, než z nemoci a smrti dětí a dospělých národa, o který se mají starat.

Odborníci zjistili, že 16 miliard cigaret, denně vykouřených ve světě, mělo velký vliv nejenom na člověka ale také na přírodu a ovzduší.

Místo příprav na neexistující nemoci a trénování modelových situací pro případ pádu komety či přípravy stěhování na Mars, se začala řešit skutečnost, zničující vláda tabákových baronů nad politickým a kulturním systémem.

Ve školách se začalo vyučovat o důsledcích kouření a nových dětských kuřáků už nepřibývalo.

Řetěz se přetrhl.

Děti začaly dýchat vzduch místo tabákového kouře a po pár letech se nenávistná atmosféra, kterou tento halucinogen generuje, stejně jako změnu mysli, agresivitu a deprese, změnila. Lidé prohlédli z tabákové clony. Děti dostaly naději na zdravý život a vývoj.

Média už nestrašila kde čím, ale konečně otevřela to nejhroznější, společnost zdrcující téma.

Dospělí začali hromadně bojovat s touto závislostí, protože také je zasáhla kampaň na ochranu dětí od tabáku.

Filmové ukázky, ale i další informace k pomoci dětem od epidemie kuřáctví najdete na projektu www.retezlasky.cz

Svoje reakce můžete posílat na adresu TomasHanak@retezlasky.cz, dotazy budou zopovězeny v závěrečném, čtvrtém dílu (případně ve zvláštním, pátém, bude-li jich více).