23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

VYTÁPĚNÍ: Když se ochladí o 30 stupňů

Když na Silvestra 1978 zamrzla celá republika, ten tehdejší malér také nespad jen tak z nebe, zrovna jako problémy dnešní nevznikly 24. února. Už od roku 1972 začaly být problémy s dodávkami uhlí a stupňovaly se až do podzimu 1978. Naše dnešní problémy s energií, plynem a ropou nezačaly, jak se snaží dnešní vláda a EU tvrdit, s útokem Ruska na Ukrajinu, to byl jen poslední katalyzátor, tedy urychlovač dějů, jak nás učili v hodinách chemie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 14.9.2022 19:53

Za komunistů byly ceny stanovovány administrativně, protože cenotvorba vůbec nefungovala. Například zrovna cena elektřiny, vody, tepla a nájmů byla administrativně úředníky od stolu někde na ministerstvu stanovena tak, že i člověk nebo rodiny s tehdejší obdobou dnešní minimální mzdy, to bylo třeba kolem roku 1987 tak 1300 nebo 1600 hrubého měsíčně si z toho mohl dovolit platit průměrný byt v paneláku a ještě mu mělo zbýt na chudé levné jídlo a ošacení. Žádné výrobní náklady určené pro stanovení ceny se nekalkulovaly. Pokud se výrobní náklady na výrobek kalkulovaly, tak jen jako interní informativní údaj podniku.

U ceny elektřiny nevím, ale například cena mléka byla v obchodech napevno určena na 2 korun za litr, ale jeho výrobní cena v zemědělských družstvech byla tehdy nějak mezi 5 - 8 korunami za litr. Bochník obyčejného chleba stál tehdy tuší m 6 nebo 7 korun, ale jeho výrobní cena byla nějak 1,5 násobná.

P. Rada 14.9.2022 19:21

Ony "nátlakové skupiny" by jste měl umět jmenovat. Fakt je ten, že se podle poznání vědy se otepluje globálně a už prakticky století s rostoucím gradientem a stim bychom se neměli smiřovat. Něco se dělat dá:

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3519914-narust-teplot-zrejme-nezvratime-globalni-oteplovani-ale-muzeme-zpomalit-rika

Lokálně - sice jen na několik desetiletí - to ale může znamenat odklon Golfského proudu a s ním zejména zimní ochlazení ponejvíce v západní Evropě. Dodnes je totiž u konkrétně nás průměrná ziní teplota zhruba o +5C vyšší než by odpovídalo zeměpisné šířce.

Takto by zanedlouho mohla i u nás, navíc ke glob posunu, narůst dynamika podnebí i počasí.

P. Rada 14.9.2022 19:08

Zatím jsme pokračováním v přebujelé míře spotřeby karbonizací (o více jak 40%) jaksi "poručili" k odvratu od životadárného optima které se pro neznalé dost nenápadně nalézalo ve víceméně vratké/ metastabilní / klimatické situaci planety s celoročními polárními čepičkami. Viz jejich tenčení výše a růst změn v chování jetů které zde připoměl Šálek.

Pomyslného uhlíkového džina ale nikdo nedokáže zas zahnat pod zem a jiného silnějšího povolat k nápravě.

Překračováním už několika typů planetárních limitů to tuplovaně začíná navozovat ztrátu ekosystémových služeb, které v úhrnu násobně převyšují celosvětové HDP a takto se stále více obracet proti civilizaci která problém inicializovala.

Věcně je to už min 3 desetletí jednoznačné (zprávy IPCC). Bilance se průběžně horší dokonce naplnováním dříve nejalarmističtějších scénářů... Dotyční přesto dohody neplní a dokonce haraší zbraněmi čímž problém ještě více eskaluje.

Toto vše mi k pošklebkům až smíchu od jinak snad zdravých moc nepřijde.

D. Laurencikova 14.9.2022 18:41

Vy teto vete rozumite?

P. Pepax 14.9.2022 18:23

Rv Nejspíš jste se zbláznil.

L. Novák 14.9.2022 17:52

No přece "Poručíme větru, dešti!" Jak jinak! ;-D

L. Novák 14.9.2022 17:50

S těmi údajnými "plastovými ostrovy" v moři je to prý tak, že poskytují úkryt a prostor k životu mnoha mořským živočichům i nižším organizmům, jako už ostatně každé hmotné těleso, které člověk ponechá v moři, a po čase se z takového útvaru stane od přírody těžko rozeznatelný biotop. Nakonec i ty plasty mají své žrouty, živí se jimi bakterie, takže uhelné sloje z nich jednou určitě nebudou. :-P

P. Rada 14.9.2022 17:50

Bez urážení prosím. Čekám na ten nápad / podnět jak s problému G. W. ven bez dekarbonizace ekonomik.

P. Rada 14.9.2022 17:48

O historii spotřeby energie asi moc nevíte. Její růst končící u nás zhruba v roce 2000 a od té doby spíše stanaci na úrovni kolem 85 TWh nejspíš zaměnujete s "hranou" jak narkoman, pro kterého je konec růstu dávek nebo dokonce přechod na nenávykové (OZE) právě "hranou" za kterou se obává jít.

P. Sura 14.9.2022 17:37

Tak zaprvé není důvod očekávat, že se zopakuje teplotní genocida z 1978/9, mimochodem předloni byly -18° ale jinak se furt otepluje, čím nás nátlakové skupinky neustále krmí. A za druhé i kdyby se jednu sezónu topilo kdejakým svinstvem, nebude to zas tak velká tragedie proti bolševikovi, kdy se tak topilo 43 let a furt.

L. Novák 14.9.2022 17:33

A žvaní, a žvaní, a žvaní, dement zelený...

P. Rada 14.9.2022 17:28

Pane Šálku dávám Vám zapravdu, že riziko vlnění jetů fyzikálně nutně roste a růst bude s ústupem pokrývky severního ledového oceánu. Právě tyto dny se tam pokrývka blíží minimu které se s dlouhodobého hlediska v důsedku G.W. prohlubuje.

https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

Demagogií ale už může být, že jednorázovému jevu "zabráníme" zákazem uhlí. Mohlo se to totiž dít dříve a bude se dít dále. Rozdíl vzhledem ke klima vývoji ale rozhodně bude v narostlé četnosti a dynamice extrémních jevů. Snad víte, že podstatu toho lze fyzikálně vysvětlit a posléze doložit statisticky na dopadech.

Bagatelizovat rizika až se pošlebovat politikům, kteří se snaží taková rizika obecně a třeba i neuměle sniživat, sice můžete, ale stáváte se tím i větším spoluviníkem za negativní dopady růstu dynamiky podnebí.

Nebo snad máte nějaký lepší nápad než dekarbonizaci ekonomik, jak míru neobvyklých rizik a jejich dopadů snižovat?

M. Šálek 14.9.2022 17:03

Kdyby taková teplotní změna přišla dnes, tak druhý den Timmermans, von der Leyen a zelení aktivisté a politici ječí, že je za to jednoznačně může klimatická změna, která narušila stabilní tryskové proudění a polární vortex. A že tomu údajně zabráníme tím, že zakážeme uhlí.

P. Rada 14.9.2022 16:42

"Zase" přicházá ale nejspíš skrze přebujelé závislosti na vzdálenějším okolí.

P. Rada 14.9.2022 16:40

Ano ale tu energii si na střeše, fasádě, poli... lze lokálně vyrábět, akumuovat, redistribuovat... V Česku takto na 1m2 dopadá ročně 1MWh energie. Kolik procent s toho je kdo schopen/ochoten využívat, může být dokonce osobní věcí.

Jinak řečeno míra soběstačnosti je cestou ke svobodě. To sice obtížnou ale technologicko- ekonomicky možnou. Právě v dnešní době u nás moderní technologický potenciál pohříchu málo využíváme.

D. Laurencikova 14.9.2022 16:36

Totalita v politickem smyslu, statni kontrola, cenzura, omezeni svobody projevu, trestani jineho nazoru.... to mam na mysli, ne to, jestli je bohatsi Putin nebo Rotschildove, Bill Gates nebo Soros, nebo nekdo z ukrajinskych oligarchu. A ne to, odkud kdysi prisla, ale odkud prichazi zase.

P. Rada 14.9.2022 16:28

Totalita ve smyslu chtivosti růstu kapitálu hnaného reklamou pro růst kapitálu... opravdu přišla spíše ze západu a s ní globalizace včetně potíží s uzavřenosti systému.

To ale ještě neznamená, že dnes lokální extrémě rychlé zbohatnutí některých na východě, skrze drancování nezvykle vysokého přírodního bohatství + dlouho pěstovaná víra v národní nadřazenost, nezatemnily mozky i východně. Konkrétně Putin je přeci považován nejen za nejmocnějšího ale i za majetkově nejbohatšího.

D. Laurencikova 14.9.2022 16:26

Tak jeste jednou: Bez bananu se v te vasi panelakove "energeticky pozitivní a ekonomicky efektivní" jeskyni obejdete. Bez elektriny nikoliv.

J. Prečuch 14.9.2022 16:20

Myslím, že beton je docela schopen akumulovat teplo.

J. Prečuch 14.9.2022 16:20

Víš, vím, víme, že výš se větrat dá.

P. Rada 14.9.2022 16:19

Omyl! V jeskyních s umělého kamene - betonu... dnes převážně žijeme. Tragicky energeticky by dnes lidstvo naopak dopadlo při přebývání u otevřených ohništ.

Praktická otázka je tedy spíše v tom, zdali jsou naše dnešní "jeskynky" konstrukčně vyřešené už tak, aby měly malou spotřebu či dokonce byly energeticky pozitivní a ekonomicky efektivní. Příklady ukazují, že to běžně konstrukčně už lze:

https://www.eon.cz/radce/usporne-bydleni/pasivni-a-nizkoenergeticke-domy/kolik-penez-a-energie-usetri-pasivni-domy/

D. Laurencikova 14.9.2022 16:19

Jenom dodam perlicku: Hambursky soud odsoudil pred par dny jisteho Michaela Stürzenbergera, vynikajiciho protiislamskeho aktivistu, novinare a bloggera,(byvaleho clena CDU), za "sireni nenavisti" k pul roku vezeni n e p o d m i n e n e !

Tento "zlocin" spachal Stürzenberger tim, ze varuje pred politickym islamem a CITACEMI S KORANU! Pritom dusledne rozlisuje mezi mirumilovnymi muslimi a tzv. "islamisty" pachajicimi teroristicke utoky. Stürzenberger cituje z Koranu a muslimove a nemecti "Gutmenschen" mu za to spilaji fasistu! Nekolikrat jsem to v Mnichove zazila na vlastni kuzi.

Ted byl tento odvazny clovek, ktery by si zaslouzil post ministra, odsouzen na 6 mesicu do vezeni - za pravdu!! Pro vsechny, kdo jeste neprocitli: Takovy je dnes ten "svobodny a demokraticky" Zapad! A bude hur!

Skandalurteil: Michael Stürzenberger zu 6 Monaten Haft ohne Bewährung (!) verurteilt | UNSER MITTELEUROPA (unser-mitteleuropa.com)

D. Laurencikova 14.9.2022 15:55

Proc by mel Putin vnimat EU jako "velmi skodlivy prvek?" Okud to mate, kdo si to vymyslel?

V jidle by mohla byt vetsina zemi Cesku prikladem, to ano. Ale jinak - zivotni uroven v Cesku se te ve vetsine zemi EU naprosto vyrovna, pane Rado.

D. Laurencikova 14.9.2022 15:30

Ale vzdyt to tak je! Nebojete se nazyvat veci pravymi jmeny. Zatimco Rusko kasiruje rekordni sumy za nekolikanasobne navysene ceny, v EU brzy zhasnou svetla.

D. Laurencikova 14.9.2022 15:26

R^ R^ R^

D. Laurencikova 14.9.2022 15:15

Chcete tim rict, ze bychom meli vsichni zalezt do zeme, kde je tepleji a navic, to mnozstvi lidi hreje?

D. Laurencikova 14.9.2022 15:12

Banan neni nezbytny k zivotu, elektricka energie bohuzel ano. Ledaze byste chtel zpatky do jeskyne.

D. Laurencikova 14.9.2022 15:10

Jisteze za komunistu bylo vsechno sede az na nejaky ten rudy flek, byl nedostatek kde ceho diky nepruznemu, planovanemu hospodarstvi, clovek musel drzet hubu a krok a ideologie vladla nad realitou. Jestlize ale stale jeste delite svet na: Zapad = lidska prava, demokracie a svoboda a Vychod = totalita, tak vam budiz recno, ze dnes je to Brusel, odkud se k nam vali "zvracenosti doby", svym zpusobem jeste horsi. Je to Zapad, odkud prichazi nova totalita, nikoliv Moskva.

D. Laurencikova 14.9.2022 15:00

Sleduju nemecke ARD a ZDF, to je totez v modrem. Prekrucovani, manipulace, vychova. Jak rikate Vy, "psychohygiena". A za to plati kazda nemecka domacnost ca. 450 kc mesicne, at chce ci nechce a at ma ci nema televizor. Vsichni maji nehorazne platy, auta se soferama, intendanti maji vyssi plat nez kancler a duchodove naroky, o jakych se slechte nesnilo. To vsechno za tech otrepanych par opakovanych serialu porad dokola, nejaky ten zbytecny televizni film, (aby herci nebyli nezamestnani), tu a tam trochu Volksmusik... a pak - ta propaganda!

D. Laurencikova 14.9.2022 14:50

Jak NAM mohl Putin vyhlasit hospodarskou valku tim, ze napadl Ukrajinu? Zkuste se nad tim zamyslet, nez napisete takovy nesmysl. Vy muzete nanejvys napsat: "Mohl pocitat s dusledky, t. j. se sankcemi". Ackoliv USA napadaji soustavne nejake zeme na svete a obejde se to zcela bez sankci.:-/

Nemecko se nepridalo "vlazne". Ale mate pravdu, socialisti v cele s kanclerem Scholzem se pridali dost neradi. Ale zato nase zelena ministryne zahranici dokonce tvrdi, ze budeme financovat a vyzbrojovat Ukrajinu i kdyby v Nemecku na chleba nebylo a ze ji nazor volicu vubec nezajima. To si musi clovek nejdriv nechat rozplynout na jazyku. A tak nejak to take dopadne, s temi sankcemi. Nejenze nebude na chleba, nebude ani ten chleba, pane Sura protoze beh naseho prumyslu zajistoval cisty, levny, rusky plyn! Putin nam jenom vyhovel, my ten plyn prece vubec nechceme. ;-)