24.4.2024 | Svátek má Jiří


VOLBY: Zrudlý Anděl

25.10.2013

Po letošní předvolební kampani konečně přesně chápu přívlastek "kontaktní", neboť kromě klasických zírajících hlav se letošní předvolební slibování a nahánění projevovalo i nadkritickým množstvím politiků v ulicích (aniž by se kamsi řítili černou limuzínou s modrým majákem).

Cestou přes Palmovku jsem onehdá prchal před panem Babišem chtějícím mi vnutit koblížek a letáček. Minulý týden jsem se na Andělu málem srazil s panem Šťastným (zda tam měl v rámci podpory paní Bobošíkové vystoupení o tom, že Hlavu vzhůru jakožto liberální a pravostředá strana musí prosadit zákaz kouření v soukromých podnicích, jak mu to neprošlo u ODS, jsem radši nezjišťoval).

Ve středu pro změnu okupovali Anděl Zelení a v rámci své předvolební kampaně vozili čumily v jakési šlapohybné a jistě velmi ekologické rikše (že se s ní proplétali davem spěchajících lidí, neboť byla odpolední špička, jim evidentně nevadilo - aspoň si jich každýv všiml).

Dorazil mě včerejšek. Cestou přes Anděl se mi pokoušela vnutit letáček usměvavá... Marta Semelová; druhdy poslankyně Parlamentu České republiky a pražská zastupitelka. Kousek od ní byla dvě pódia v rudé barvě a na nich kdosi řečnil o tom, jak se máme strašně špatně.

Tato reformátorka českého školství (podle ní by se o období komunismu mělo hovořit více "vyváženě") a tklivá řečnice nad hrobem Klementa Gottwalda, jinak spoluautora politických procesů a de fakco masového vraha, si jen tak postává na ulici a nic se neděje. Kde jsou naši chrabří policisté, když má na Andělu vystoupení hnutí směřující k potlačení práv a svobod občana? Normálně je policistů, městských i republikových, plná křižovatka ulic Plzeňské a Stroupežnického, a přísně pokutují cizince, kteří vjedou do místního zákazu vjezdu.

Takhle kdyby se na Andělu sešlo pět holých lebek a navzájem by si pod levostrannou svastikou (záměrně píšu levostrannou, protože je původně symbolem života a slunce a pouze byla Hitlerem "otočena") ukazovalo, jak vysoko jim skáče pes, přijedou černokukelníci až z Ostravy, Antifa by se chtěla prát a EU by vyjádřila "hluboké znepokojení" nad stavem demokracie u nás. Ale když jsou někde bolševici, tak je ticho.

Je jedno, že se tato strana nikdy nerozešla s KSČ, ani se neomluvila jejím obětem. Je jedno, že tato strana stále vychází z Marxe a jeho představy o nutnosti třídního boje (tedy dělení obyvatelstva na "hodné" a "špatné"). Je jedno, že její představitelé kondolují Severní Koreji, se kterou se jinak baví už jenom Čína, a ještě nerada. Jaksi nebyl důvod k zásahu, pane policejní prezidente, že? Přijít tam Vandas se svou DSSS, to by bylo jiné, přestože pouze chtějí, aby nepracující lidé nebrali dávky. Ale když má KSČ(M) šanci získat až pětinu hlasů, tak si to přece s potenciální vrchností nerozházíme...

P. S. Před poměrně krátkou chvílí prohlásil předseda KSČ(M) Filip v televizní debatě lídrů, že socialismus je cílem jeho strany, ale že je to běh na dlouhou trať. Nevím, jak vás, ale mně z tohoto výroku skutečně mrazí.