28.2.2024 | Svátek má Lumír


ÚVAHA: Názorů, stojících za babku, je v této zemi plno

17.11.2017

Jestli se vám, vážení přátelé, zdá, že tato země je plná praštěných názorů, které v podstatě stojí za babku, máte naprostou pravdu. Zejména když se nám tak pěkně rozprostřela budoucí dvouměsíční prezidentská kampaň. Leč pojďme k meritu věci.

Někdy jsou zarputilé pře mezi lidmi k něčemu docela dobré. Vyslechl jsem nedávno ve vlaku spor tří cestujících. Jeden z nich prohlásil o jednom bývalém politikovi, že „to se mu to podnikalo, když všechno koupil za babku“. A bušil do něj i do celé jeho strany a kupodivu neměl na mysli Knižní velkoobchod.

Jednomu z jeho spolucestujících to bylo zřejmě nepříjemné, tak se snažil odvést pozornost jinam. A položil svým kolegům otázku, jestli jim je známo, jak to slovo „nakoupit za babku“, vzniklo.

Nevěděli. Tak jim to vysvětlil. Že snad byl kdysi v Ostravě obchodní dům Brouk a Babka. A tam byly prý tak nízké ceny, že se podle názvu tohoto obchodního domu začalo říkat, nakoupit za babku. Chvilku bylo ticho, avšak za chvíli jeden z oněch tří prohlásil, že to je důkaz o správnosti kapitalismu, protože podnikatelé Brouk a Babka byli soukromníci. A ti druzí dva mu to zase vyvraceli.

Nevím, jak to dopadlo, protože jsem vystupoval. Ani bych se mezi ně nepletl, protože měli všechno popletené. I s tou babkou se mýlili dokonale. Existuje totiž brouk, který má latinský název Amphimallon soistitiale, jinak tak zvaný chroustek letní, jemuž se lidově říká babka.

A tento brouček dal název mincím, které se začaly razit v Kutné Hoře již v roce 1485. Byly to tzv. černé peníze - malinké mince s minimálním obsahem stříbra. A protože neměly žádnou velkou cenu a muselo jich být hodně, říkalo se jim babky. On totiž chroustek letní se nadměrně rozmnožuje. A také těch méně hodnotných mincí se muselo razit hodně. Tím pádem bylo možné mít peněz jako babek nebo nakoupit mnohé za babku.

Ono se ale také používalo a používá rčení, že něco nestojí ani za babku. Ony vůbec některé politické názory a nejrůznější vyjádření našich politiků nestojí ani za babku. Bohužel je jich většina. A navíc se tito politikové kupodivu nadměrně rozmnožují. Avšak sex v tom zdaleka nehledejte. V téhle zemi je jich plno. Nedivte se, vždyť babky nás provázejí již 532 let. Ale chroustkovi letnímu to prosím nevyčítejte.