14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

ÚVAHA: Historia magistra vitae

Historie, učitelka života. To mi napadlo při čtení článku pana Aleše Uhlíře o pohledech historiků na bitvu na Bílé hoře a o všem , co poté následovalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Han 24.11.2020 23:21

"Autor je průvodce Sdružení sv. Ludmily a zastupitel obce Tetín za ČSSD."

Bůh ochraňuj obyvatele Tetína i "muflony" ((c) Evžen Boček).

P. Brich 24.11.2020 16:00

Spíš než historií, v níž Vám to moc nejde, byste se autore měl zabývat současností. Kdože nám to odhlasoval zelený nesmysl a legislativní loupež v podobě povinného výkupu elektřiny ze solárních a větrných zdrojů za povinně násobné ceny? To není historie tak dávná, takže byste si mohl vzpomenout, že to byla především ČSSD!!;-€EU;-O

M. Steiner 24.11.2020 16:50

Co jste na Vámi požadované téma napsal vy? Kde a kdy jste to uveřejnil? Případně nikdo vám nebrání, abyste na toto téma napsal článek vy.

P. Brich 24.11.2020 17:25

To není téma na článek, ale na žalobu loupeže ve spolčení:-P

J. Babička 24.11.2020 2:24

Za císaře Karla IV bylo České království velmoc. Dokonce i anglický král si považoval, že pro svého syna zjískal ruku české príncezny. Universita, kterou Karel založil, měla velehlas po celé Evropě. Jenže stačili Husité a ti Karlovo dílo obrátili v trosky. Protože husitští bojovníci bojovali za podíl z kořisti, když nebylo v Čechách co brát museli se uchýlit k nájezdům do zahraničí. I Universita upadla a stala se jen učilištěm místního významu.To nemohl tolerovat syn Karla, Zikmund, český král a císař Římské Říše. Jenže musél vést neustálou válku s muslimy, kteří ukusovali jedno území za druhým a tak nemohl použít velké síly,proti Husitům,protože každý odvolaný pluk z fronty proti Turkům, byl zatraceně znát. Zikmundovy návrhy, aby Husité místo vraždění bratrů křestanů šli bojovat proti muslimům, nebyly vyslyšeny, alespon ne do bitvy u Lipan, kdy některé poražené oddíly tu nabídku přijali

J. Babička 24.11.2020 2:30

Můžeme jistě oceňovat Žižkovo válečnické umění. Můžeme se také domýšlet, jaké to bylo osobní charisma, jež vedlo za vojevůdcem tisíce bojovníků. Dokonce můžeme jako Češi pociťovat třeba i hrdost, že husitská vojska byla ve střetu s intervenčními armádami v 15. století pod Žižkovým vedením prakticky neporazitelná. Ale proč bychom se měli radovat z toho, že Žižka pozabíjel a nechal rozčtvrtit posádku na hradě českého katolického pána? Nebo proč bychom měli oceňovat, že nechal upálit stovky obránců Prachatic, a proč bychom měli považovat za projev milosrdenství, když ženy a děti „jenom“ vyhnal do krajiny?

Proč bychom dnes měli oceňovat, že vraždil mnichy a kněze, kteří nepřistoupili na jeho radikální chápání víry v tak pro nás odtažité záležitosti, jako je přijímání proměněného vína z kalicha? Žižkovo působení proti českému obyvatelstvu v zuřivé občanské válce je přece zcela neomluvitelné i ve smyslu tehdejších norem. Hodně lidí v něm vidělo fantom hrůzy. Kupříkladu Petr Chelčický.Zakladatel Českých Bratří

Svým ničením kulturních památek a spalováním knihoven, se husité podobali dnešní IS.Další otázkou může být například husitský požadavek trestání smrtelnýchch hříchů "na hrdle". To vlastně znamelalo smrt za porušení desatera, tedy hříchů jako je krádež, cizoložství nebo křivé svědectví.

J. Hrdlička 24.11.2020 7:03

A jakpak se tehdy chovali katolíci k symbolům odlišné viry? Někdo si patrně myslí, že tolerantně a smířlivě:-/.

Tehdy platilo, že když se obránci nevzdali včas, nemohli počítat s milosrdenstvím. Ani civilní obyvatelé. Odporné, ale tehdy nic neobvyklého. To jen ted se účelově předstírá, že se tak chovali jenom husité.

Mimochodem, kdypak měl Zikmuntd dojímavě prosit, aby zlí husité táhli raději proti turkům?

J. Kohout 24.11.2020 7:32

Agresivní armáda v době Husitů byli KATOLÍCI. První bitva byla na Vítkově čistě obranná proti papežské křížové výpravě.

Takže lžete, naopak katolíci místo proti muslimům posílali vojska proti křesťanům.

J. Pokoutný 24.11.2020 17:09

Zapomínáte na vše, co se stalo od vyhnání prvních husitů z Plzně, na první defenestraci, dobytí Vyšehradu, vypálení Sezimova Ústí atd., atd. Žádné disputace nebyly - stejně jako IS, kdo není naší víry, nechť skončí v plamenech.

V. Mokrý 24.11.2020 10:33

No jó, za všechno tenkrát mohli Husité, Žižka, katolíci pomalu z celé Evropy byli míliové/beránci.

Stejně jako dnes, může za všechno Babiš, Zeman, Putin, co ? A ten zpovykovenej pojízdnej cirkus v Bruseli, jsou spasitelé euroatlantického regionu/civilizace, že !

J. Jurax 24.11.2020 14:20

Váš výklad historie je osobitý, leč po mém soudu vesměs mylný.

J. Babička 24.11.2020 1:51

Historie nebyly autorova silná stránka, ale pobavil mě.

Samozřejmě, že se čeští páni (tenkráte se za české pány považovali i ti, co česky neuměli) pokusili zjískat Tureckou pomoc. Do Prahy dokonce přijela turecká delegace, se kterou jednal pan Budovec z Budova, který turecky uměl. Čeští páni nabázeli za pomoc , Turecku Ferdinandovo rodné Štýrsko, což českého krále a císaře Ferdinanda rozuřilo. Nějaká delegace z dary byla vyslána k sultánovi, ale dorazila až po Bílé Hoře a to již na tom neměl zájem.

J. Babička 24.11.2020 2:00

Jak je známo z dějin, turci se nakonec do Střední Evropy pokusili prorazit, ale to již češi bojovali na straně císaře. Obraně Vídně velel český pán Kaplíř a což je zajímavé pro čechy, před Vídní v čele své útočící eskadrony, padl rytmistr Michael Žižka z Trocnova.

V. Sember 24.11.2020 0:54

Děsivej blábol8-o

J. Urban 24.11.2020 1:12

ale no tak, vy asi nemate moc smysl pro humor - a ten nahled na jiste dejinne souvislosti byl prinejmensim pro mne i poucny

P. Hatina 24.11.2020 0:48

Když už jsme v těch historických reminiscencích, tak si taky připomeňme, že tu v úvodu zmíněnou píseň o "..Čechii, jak vyorává naše stará práva", zpívali u nás Traxleři počátkem 70.let, a všem bylo tehdy naprosto jasný, kdo že nám ta práva zakopal ;-D

Škoda že na to dnes zapomíná ve vládě právě autorova ČSSD..:-(