22.4.2024 | Svátek má Evženie


SPOLEČNOST: Strach jako nástroj tvorby názoru

28.1.2022

Kdysi kdesi jsem četl vážně myšlenou studii, která tvrdila, že lidé ve středověku byli inteligentnější, než jsme my. Na první pomyšlení jsem to bral za nesmysl, urážku naší vyspělé společnosti. Jenže časem jsem si tyhle úvahy připomněl, opakovaly se mi a já si musel připustit, že na tom něco je.

Argument je v tom, že moderní člověk není dostatečně nucen přijít na všechno sám. Člověk je od přírody líný, tělesně i duševně. Pokud jde o tělesnou aktivitu, někteří lidé už pochopili, jak je prospěšná. Že nejde jen o svaly a krásu, ale především o tělesné zdraví. Ovšem pokud jde o duševní zdraví, tam jsme teprve na začátku či na konci, chcete-li. Pozoruhodné, šachy se vytratily z veřejného povědomí, ačkoli se dalo předpokládat, že je to hra posilující úsudek. Potíž je v tom, že dnes nemusíme skoro nic řešit, nemusíme svůj mozek namáhat. Jednak tu máme spoustu zákonů a nařízení, směrnic, pokynů, které nás informují, co musíme dělat, jednak tu máme všude spoustu informací, které nám pomáhají, co si o tom všem máme myslet.

Samozřejmě ta většina lidí, co necvičí tělo, nepřemýšlí ani nad zprávami s dodávkou do domu. Od toho máme přece média, abychom nemuseli nad každou hloupostí přemýšlet. Jenže mezi hloupostmi se důležité věci ztrácejí. A lidé jsou ochotni věřit i důležitým věcem podle toho, jak jim je informační prostor poskytuje. Jako příklad: někdy na přelomu tisíciletí to byla přímo hysterie okolo škodlivosti pasivního kouření. Pasivní kouření bylo bezmála škodlivější než obyčejné kouření. Samostatně myslící člověk usoudí sám, že škodlivost pasivního kouření musí být jen zlomkem kouření aktivního. Kam se ztratili střízlivě myslící lidé? Těch ostatních byla většina. Naštěstí pokud jde o škodlivost očkování, je to zatím nerozhodně. Ale stejně: kde se berou ti odpírači? Kde se bere jejich přesvědčení, když samostatně myslícího člověka nic tak logicky nedostatečného ani nenapadne?

Oba příklady mají společného jmenovatele: strach. Vnukněte člověku, že ho něco ohrožuje, máte ho v hrsti. Málokterý se bude pídit o příčinách a následcích, většina se rovnou začne pídit po tom, jak by se měli zachránit.

Evergreen ve strašení je nebezpečnost vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Ti, co se bojí JE, schválně přehánějí a poukazují na to, jak vyhořelé palivo může zabíjet i po tisících let. Takže bychom neměli stavět další JE, abychom toho zabijáka nezvětšovali. Ano, ve vyhořelém palivu jsou i složky, byť nepatrné, které i po tisících let mohou v sebenepatrnějším množství způsobit smrt. Ovšem to by se musely dostat do lidského těla polknutím, nebo vdechnutím. Jak se tyto složky z pancéřových hermetických kontejnerů dostanou do lidského organismu, o tom strašák nemluví. Je to nebezpečné a dost. Žádná JE se stavět nebude. Ani nejsou ještě úložiště na ten tak nebezpečný odpad.

Věčná škoda, že nevlastním pozemky vhodné ke zbudování toho úložiště. Samozřejmě bych dal pozemky za přiměřenou kompenzaci. To by byla bonanza! Jednou bych byl bohatší než Babiš. Mimochodem, ten člověk způsobil našemu národnímu hospodářství katastrofální škody tím, že zrušil dostavbu temelínských bloků. Inu, on popřál sluchu odmítačům, to byli vždycky větší křiklouni. Ostatně jako politik byl vždycky kam vítr, tam plášť. Dneska by se měl stydět v koutku, co že to provedl. Místo toho se dovídám, že hodlá kandidovat na prezidenta, chucpe! Divil bych se, kdyby ho stávající prezident podporoval. On Miloš Zeman přes všechny ty chyby a nectnosti je člověk samostatně myslící.