21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Strach jako nástroj tvorby názoru

Kdysi kdesi jsem četl vážně myšlenou studii, která tvrdila, že lidé ve středověku byli inteligentnější, než jsme my. Na první pomyšlení jsem to bral za nesmysl, urážku naší vyspělé společnosti. Jenže časem jsem si tyhle úvahy připomněl, opakovaly se mi a já si musel připustit, že na tom něco je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 28.1.2022 16:16

Někdo se víc bojí viru. Někdo se víc bojí vakcíny resp. jejich možných dloudobých negativních účinků na sebe nebo populaci.

Risk vs Zisk. Ta rovnice by měla být každého věc. U viru se smrtností hluboko pod tím, co předvádějí viry, na které se dosud běžně očkovalo, je to rohodování složitější.

Zvlátě pokud to ani nebrání infekci a šíření nákazy, resp. ty čísla jsou dost na vodě.

Jina lidé se obecně bojí. V minulosti to snad bylo trošku kompenzováno větší spiritualitou obyvatelstva. Dneska se většina spoléhá na stát a to je poněkud chabá náhrada za Vesmírnou Spravedlnost.

P. Diviš 28.1.2022 15:56

1. Ano, Zeman je většinou člověk samostatně myslící.

2. A to, co vymyslí, je v převážné většině holá ostuda.

Š. Hašek 28.1.2022 18:13

???

K. A. 28.1.2022 12:07

S pasivním kouřením souhlasím. To jsem nikdy nechápal, kolik lidí věří tezi, že pasivní kouření je škodlivější, protože ti lidé na to nejsou zvyklí. Úplná blbost, než si kuřák zvykl, tak už si ty plíce prokouřil, že se o tom nekuřákům může jen zdát.

Dodal bych, ale že argument se používá i naopak. Když něco chcete shodit tak řeknete, že to je uměle vyvolaný strach.

Kdysi jsem četl na NP článek K. Hvížďaly, který vypadal jako parodie na sebe sama. Sděloval totiž toto: Při volbách se nenechte ovládat strachem. Nebojte se migrantů a Bruselu. Je třeba se bát Ruska a Číny.

J. Jurax 28.1.2022 12:29

S tím pasivním kouřením - ono bylo potřeba zpracovat sprostný lid vyděšením z pasivní inhalace, aby prošel plošný zákaz kuřby v putykách, hospodách, pivnicích, vinárnách, kavárnách, barech i restaurantech.

Aspoň jsou večer hospody prázdné a lidi míň chlastají, protože kouří venku na mraze a nekonzumují ... dokud se neoteplí a neotevřou zahrádky ... :-)

L. Písařík 28.1.2022 12:38

KA, vás někdo nutí věřit Hvížďalovi? A mít z něj strach? Co takhle agenti zlých imperiálistů? Taky se jicch bojíte?;-€

J. Jurax 28.1.2022 13:08

Ono záleží jakých imperialistů - dnes je módní a žádané bát se Putina a rusáků vůbec. Taky chtějí impérium!

Velká dojivost to jistí - porazíme imperialisti!

J. Prikner 28.1.2022 11:39

V nastávajícím Orwelově světě bude strach základním činitelem lidského pohybu. Každý se před nějakou myšlenkou bude muset ptát : je to povoleno? Když usoudí, že ano bude se ptát: c a jak mám udělat? Když náhodou nebude potrestán , bude se ptát: bude to ta platit vždycky? .... atd. Tak svět dospěje rychle a přesně do činorodé zblblosti.

Ś. Svobodová 28.1.2022 13:51

Mám za to, že to už se děje dlouho. Některé právní normy si odporují, jiné se dají vysvětlovat několika způsoby. Opravdu každý se dostává do situací kdy by mohl být potrestán.

J. Brunner 28.1.2022 16:00

R^

Š. Hašek 28.1.2022 18:14

R^

V. Chrastina 28.1.2022 11:17

Co se týče toho údajně nebezpečného vyhořelého paliva z jaderné elektrárny, mají zájem o jeho odkoupení Rusové. Našli totiž způsob jako ho znovu využít v jejich nových jaderných teplárnách. Tak vida! Ještě na tom náš stát pohodlně vydělá. Zkrátka a dobře, jaderná energetika má budoucnost.;-)[>-]

T. Kočí 28.1.2022 11:21

Ano, v "rychlých" reaktorech. Superfenix ve Francii.

J. Prikner 28.1.2022 11:47

Vyhořené jaderné palivo se již dnes dá používat v již stavěných LFTR - liquid fluoride thorium reaktorech spolu s thoriem, kde vzniká daleko menší objem odpadu s podstatně kratší dobou vyhoření.

V. Iii 28.1.2022 11:00

Předpokládám, že "tvrzení" o inteligenci ve středověku, a dnes, je pouze polemikou, respektive volnou úvahou; nemáme tvrdá data.

Snad jsem pochopil smysl článku v harmonii se záměrem autorovým. Lidé se děsně rádi bojí, obzvláště, jsou-li přesvědčeni, že právě oni budou "ti vyvolení", kteří budou mesiášem spaseni.

Pro ilustraci, např, ze zpravodajství ČT24, obvyklé schéma: Vyskytnul se nám tady takový nešvar - je to děsně, lépe, životu nebezpečno - v podstatě se s tím nedá nic dělat, lépe, situace je beznadějná - sic, jistá, byť mizivá, naděje by tu byla - chcete-li býti spaseni, musíte tomu něco (nejlépe část vaší svobody) obětovat - je zde mesiáš (spasitel), který Vám v tom (nejlépe financován z grantu, dotace, atd) ochotně pomůže.

J. Prikner 28.1.2022 11:52

Sledování ČT24 prospívá k stále se zvětšující debilitě. Zvýšení poplatků na její sledování prospívá ke zvýšení debility obyvatelstva, což je cíl ke kterému směřuje naše 5tikolka.

Š. Hašek 28.1.2022 18:15

R^

K. A. 28.1.2022 12:10

Ve středověku ne. Ale výzkumy v Německu a v Norsku poukazují na pokles průměrné inteligence od 70. let.

Š. Hašek 28.1.2022 18:15

Přesně!

Š. Hašek 28.1.2022 10:56

Nic moc.

A "hodit Temelín" Babišovi na krk je pavlačovitost.

J. Prikner 28.1.2022 11:56

Na Babiše zadupali naši přátelé z EU a USA a to stačilo. Stornovalo se to. Při druhém pokusu byl nucen lhát o Vrběticích a tím se zcela znemožnil a stal se nepoužitelným. Na všecko.

Š. Hašek 28.1.2022 18:13

Myslím, že Babišův účet je/bude v plusu. Fialův v těžkém minusu.

Neměl hledat kompromis, měl do toho všeho jít (což ale nejde stihnout!). Předpokládám, že si to již uvědomil a podruhé to neudělá.

Zkráceno.

F. Zrcek 28.1.2022 10:53

Západní civilizace se od průmyslové revoluce tvářila, že na rozdíl od předchozích "náboženských tmářů" sází místo na strach raději na svobodnou vůli jedince.

Tak to už opravdu neplatí, ve stadiu rodící se nové společnosti je opět hnací silou strach. Ne už z Boha, ale spíš z iracionality díry, která po něm zbyla. Opravdoví vědci nám předkládají poznatky prakticky nepředstavitelné. Jenom ve fyzice: zatímco teorii relativity si průměrný člověk v hrubých obrysech ještě jakžtakž představí, tak pokročilá kvantová fyzika a kosmologie je mimo rámec chápání. Pojmy, jako kvantová provázanost (strašidelné okamžité působení na dálku), zabudovaná neurčitost měření a závislost výsledku na subjektivním pozorovateli, zrychlující se expanze vesmíru, černá hmota s černou energií, ty všechny úspěšně přemáhají lidskou představivost. To je jeden ze zdrojů strachu, horror incogniti.

Upřímně řečeno, současné školství na úrovni Marie Terezie, na pokroky současné fyziky, biologie a umělé inteligence neumí reagovat.

Takže si vypomáhá pseudovědou, která je sice falešná, ale široce pochopitelná. Rozvoj informatiky rozmazal hranici mezi pravdivým tvrzením a hoaxem. A tak se masivně rozšířili falešní proroci na univerzitách věštící "vědecky" konec světa. Do toho se ještě jako deus ex machina objevuje covid, odhalující šílenou neschopnost současné moderní vědy při řešení praktických problémů.

A tak jsme se octli obloukem zase v rukách šamanů a demagogů, kteří se nás a naše děti snaží vodit na oprati z našeho strachu...

Jediná rada je, snažte se nepanikařit. Aspoň některým z nás dal Bůh dostatečně velkou porci imunity proti zblbnutí...

P. Princ 28.1.2022 13:03

Na kvantovém provázání, principu neurčitosti nebo zrychlující expanzi kosmu není nic strašidelného - naopak. Například expanze vesmíru je skvělou demonstrací druhého zákona termodynamiky, růstu entropie.

Imunitu proti zblbnutí (kritické myšlení) nemáme od žádného boha, ale získali jsme ji evolucí, v procesu antropogeneze.

F. Zrcek 28.1.2022 19:24

Strašidelným (spooky) to nazval Einstein. Spojit expanzi s růstem entropie je nejspíš správné, rozhodně mainstreamové, ale co si počnete s tím zrychlováním expanze? Pokud vím, fyzici z toho sice nebyli odvázaní, nicméně je to zřejmě potvrzený fakt.

Co se antropogeneze týče, je to náramné slovo. A co si pod ním představit? A jak dlouho nám bude garantovat nezblbnutí, nebo jak říkáte, kritické myšlení?

J. Nevrkla 28.1.2022 10:47

Ano, lidí ve velké míře ztrácejí zdravý rozum. Ale Babiš v tom není takový přeborník, nová vláda ho hravě překonává. Zřejmě musíme hodně narazit, abychom začali normálně přemýšlet o rozumném přežití.

Š. Hašek 28.1.2022 18:18

I Babiš je jenom člověk. Významný podnikatel v ČR.

Čím je v ČR významný Fiala???

J. Nevrkla 28.1.2022 18:31

Ničím.

R. Langer 29.1.2022 5:51

Ničím. Ale mohl by být významnou nulou. ;-D

A. Ová 28.1.2022 9:58

Prý >odmítači, to byli vždycky větší křiklouni<...ale ještě nikdy nic nevykřičeli, asi proto, že tu většinu nepřekřičeli...