Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Sine ira et studio?

diskuse (19)

V diskusi nad knihou "Náměstí Krasnoarmějců 2"(LN 1.12., recenze na NP zde) tvrdil jeden z autorů Matěj Spurný, že tzv. normalizace byla moderním společenským uspořádáním, které fungovalo částečně podobně jako moc dnešní. Opravdu totalitní stát funguje podobně jako stát demokratický?

Martin Malia v knize Sovětská tragedie napsal, že slovo totalitarismus bylo postupně v období detente revizionistickou západní sovětologií téměř úplně vytěsněno a sovětský komunismus začal být vykládán jako jedna z variant moderní společnosti. Diskuse o totalitarismu pak podle Martina Malii zmizela z odborných debat a na počátku perestrojky toto téma zcela zahalil mrak politické korektnosti. Malia na rozdíl od revizionistů tvrdí, že ruský komunismus byl vším možným, jen ne modernizující se společností. To lze říci i o českém komunistickém režimu. To, že je režim totalitní, neznamená, že ovládá každé sebemenší hnutí ve společnosti, ale že takové ambice má. Totalitní není společnost, ale režim. Snahy zkoumat komunistické režimy s vyloučením všech hodnotových soudů představují podle Martina Malii jakousi kvadraturu kruhu.

Komunismus u nás nezačal až v roce 1968, ale už v únoru roku 1948 .Mnozí z učitelů, kteří byli z Filosofické fakulty na počátku normalizace vyhozeni, zahájili svoji kariéru již v roce 1948 jako skalní komunisté. Někteří byli také členy prověrkových komisí, které po roce 1948 vylučovaly ze studií tisíce studentů. Některé obory byly již v době jejich působení na fakultě v létech 1948-68 zcela zdevastovány.

Marxistický filosof Milan Sobotka, v autorském hesle pro Slovník českých filosofů (1998) napsal, že existuje jen několik málo prácí z období komunismu, které mají alespoň nějakou přidanou hodnotu, ale i ty se vedle mnohem hodnotnější západní produkce z té doby jeví jako druhořadé. Absolvent FF z doby normalizace, který okamžitě po skončení studií emigroval, to zdůvodnil tím, že aby mohl ve svém oboru působit, musel by aktivně kolaborovat s komunistickým režimem. Také mezera ve vydávání zahraniční odborné literatury z doby komunismu je podle něj tak velká, že bude trvat až desítky let, než se ji podaří zcela zaplnit.

Podle autorů není cílem knihy "Náměstí krasnoarmějců 2" hodnotit, jak se kdo na fakultě choval, ale jaké byly možnosti jednání v dané době. Možnosti tehdy byly pro každého omezené tím, co mu dovolil totalitní režim a podobné jako v jiných oblastech režimem ovládané společnosti.

Na rozdíl od disidentů ve východním bloku značné množství západních sovětologů věřilo v reformovatelnost komunismu. Podle Malii se za pozitivistickou fasádou tohoto sovětologického zkoumání většinou skrývala tajná obava o čest celosvětového socialismu. Také mladí autoři knihy o poměrech na FF se snaží o neutrální přístup k účastníkům frašky zvané normalizace na FF. Když Martin Spurný tvrdí, že komunismus byl moderním společenským uspořádáním, které fungovalo podobně jako současný demokratický systém, tak pouze opakuje tvrzení západních sovětologů z období studené války. Toto svoje ničím nepodložené hodnocení fungování totalitního režimu se ani nepokouší řádně zdůvodnit. Nedozvíme se od něho vůbec nic o tom, v čem byla tehdejší vláda KSČ v zemi obehnané ostnatým drátem, bez svobodného tisku, ale s politickou policií, bez možnosti svobodně podnikat a cestovat podobná dnešní demokracii. Nebo snad neví , že to byli nejen komunističtí funkcionáři, politická policie , placení fízlové, důstojníci pohraniční stráže, ale také velká část naší humanitní inteligence, kdo zajišťoval hladké fungovaní represivních a manipulativních složek totalitní moci?

Martin Spurný také nemá žádný důvod bát se říkat pravdu o generaci svých rodičů a prarodičů, ke které patřím. Poválečná generace ve své většině selhala tváří tvář nastupujícímu totalitnímu režimu a velmi aktivně jej pomáhala v zavádět. V Česku se jako v jediné zemi na světě komunisté dostali k moci ve svobodných volbách a dones mají podporu nezanedbatelné části obyvatelstva. Nacistická a komunistická totalita - to nejsou jen miliony mrtvých, ale i duchovní spoušť.

Není neutrální přístup k bádání o naší komunistické minulosti ovlivněn podvědomou či dokonce vědomou snahou vylepšit nepříliš lichotivý obrázek o tom, jak jsme se my Češi chovali v období komunismu? Nemalá část české společnosti nejen jako by byla postižena ztrátou historické paměti, ale i kolektivní poruchou sebehodnocení, což se projevuje tím, že na naši komunistickou minulost nahlížíme růžovými brýlemi.

Vězni koncentračních táborů by o tom, jak se po roce 1948 chovali čeští vyšetřovatelé a dozorci, mohli vyprávět hodiny. V té době pěl velký sbor českých komunistických humanitních intelektuálů ódy na Stalina a rodnou stranu.

Neviditelný pes
18. 7. 2024

Dalibor Matušinský
18. 7. 2024

Příčin je, jak to už tak bývá, několik. První ránu dal tištěným médiím internet a tu už před...

Stanislav Křeček
18. 7. 2024

Jako nečlenský stát OSN uznala Palestinu více než stovka států . Jako stát bez státní suverenity,...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

jaz Jan Ziegler
18. 7. 2024

Vyvlastnění Hohenbergů respektive potomků arcivévody Františka Ferdinanda d´Esté a jeho ženy Marie...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

V Nice na jihu Francie při požáru v sedmém patře bytového domu zemřelo sedm lidí, včetně nejméně...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Téměř kompletní kostra stegosaura stará až 161 milionů let se ve středu v newyorské aukci prodala...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Americký senátor J.D. Vance, kterého si republikánský exprezident Donald Trump vybral jako...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

svm Matěj Svěrák
18. 7. 2024

Druhá polovina týdne podle meteorologů přinese příjemné slunečné počasí bez srážek. V neděli se ale...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz