21.5.2024 | Svátek má Monika


SPOLEČNOST: Samé dobré zprávy

10.11.2012

Nevím, jestli lidem vlastně dochází, jak pozitivní zprávy se na nás v posledních týdnech ze sdělovacích prostředků hrnou, proto považuji za vhodné okomentovat tři z mediálně nejviditelnějších a zároveň co do charakteru nejdůležitějších dobrých zpráv - "atentát" na prezidenta Klause, počet mrtvých a postižených v rámci metanolové aféry a úspěch komunistů v krajských volbách.

Chápu, na první pohled může být nepochopitelné, co může být pozitivního na tom, že nějaké megahovado provede něco tak tupého jako byl "atentát" na prezidenta. Opravdu ještě někdo věří, že stát je schopen ho ochránit před tupými činy nějakého pablba (tak jak jej stát ujišťuje, když mu mimo jiné s tímto odůvodněním leze do peněženky a loupí jak Babinský)? Snad jedině občan s IQ=4 (reaguje na světlo) a menším se může domnívat, že ho stát ochrání před hovady a kriminálníky lépe, než prezidenta, kolem kterého se motají státní zaměstnanci, kteří v popisu práce nemají nic jiného než jej chránit. Málokdo z nás je prezident a když je, tak má zjevně smůlu.

U metanolového průšvihu nelze než politovat všechny ty, kteří doplatili na pocit jistoty, že nemůžou sníst či vypít něco špatného. Tak nás aspoň stát přesvědčuje, když za daňovým poplatníkům uloupené peníze organizuje více a více kontrolních orgánů, inspekcí, celníků, předpisů, kolků apod.. Kolikpak asi postižení či jejich pozůstalí dostanou z rozpočtů všech těch orgánů, které selhaly? Co je to za "garance", které stát jakoby dává, když vám v případě selhání nikdo neřekne "promiňte, jsme lemplové, tady máte aspoň část z peněz, které jsme dostali a odvedli za ně mizernou práci"? A že právě spotřební daň byla (a vždycky bude!) tím lákadlem, které stojí za vytvořením distribučních kanálů na černém trhu, který vyšperkoval nějaký dement ještě tím, že vysloveně kvůli pár korunám zabil desítky lidí, takového přiznání se nikdo nikdy nedočká.

Pozitivní je však na celé věci to, že snad už ani člověk po lobotomii nemůže nevědět, že kvalitu toho, co sní či vypije, mu nikdo negarantuje a že následky si ponese sám. Stát si pouze bere peníze, aniž by nesl jakoukoliv odpovědnost za svá selháni. A "rodné listy" lahví s alkoholem? Nenasytný stát je příčinou problému, který se on sám snaží vyřešit ještě větší regulací... Jak dlouho to asi ještě bude daňový poplatník snášet, než dojde k tomu, že nejlepší úředník je žádný úředník, nejlepší vyhláška je žádná vyhláška a že pijavice z ministerstev a jiných orgánů, které určují, jak má občan žít, je potřeba bez náhrady vyházet na ulici?

Poslední dobrou zprávou je volební úspěch komunistů. Ne, nejedná se o moji mentální indispozici, pokud mám z jejich úspěchu radost. Mám totiž radost z toho, že i oni selžou. Selžou, protože nastavený systém "konání dobra bez odpovědnosti" nespasí sebegeniálnější ideologie, nespasí ho jakkoliv poctivý, pracovitý a inteligentní jeho vykonavatel. A že o poctivosti, pracovitosti a inteligenci těch, kteří chtějí dokopat občana ke štěstí, i kdyby jej při tom měli zabít, by se dalo s úspěchem pochybovat.

A tak se ptám - opravdu se ještě najde někdo, kdo má pocit, že stát mu zajistí bezpečí? Kvalitu zboží a služeb? Opravdu se ještě najde někdo, kdo stále pátrá, jak vybrat lepší "honáky dobytka", aby se necítil jako dobytek? Místo toho, aby prostě trval na zrušení funkce "honáka" jako takové? Opravdu si ještě někdo myslí, že pomůže něco jiného, než drtivou většinu služeb státu odmítnout, zrušit úřady, nedávat na ně peníze?

Pokud ještě někdo takový existuje, pak mu mohu pouze citovat doporučení, které jsem nedávno kdesi zahlédl: "Born stupid? Try again!"

www.liho.cz