Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Protest za tisícovku

Při dnešním poklesu zakázek přistoupili v řadě podniků na nouzové řešení a omezili pracovní dobu na čtyři dny v týdnu. Ne vždy se podařilo dojednat kompenzaci mzdy od Úřadu práce, a zaměstnanci tak přicházejí o dost velké peníze. Je to však mnohem lepší, než kdyby jich část přišla o práci, a děje se to ve většině případů po dohodě vedení podniku a odborové organizace.

Ne vždy je však vedení odborů natolik zodpovědné a prozíravé, jsou totiž odbory různé a vůbec se nebudeme zabývat nebožkou ROH, tou převodovou pákou strany. V tržní ekonomice nejsou odbory na rekreace nebo kolekce, ale na vyjednání optimální ceny práce a solidních pracovních podmínek.Tak zvané “žluťácké odbory„ byly v minulosti spřaženy s vedením podniku a tlumily požadavky zaměstnanců. Pokud podnik prosperoval, mohli se zaměstnanci cítit docela dobře, přišla-li však krize, bylo zpravidla zle. Z minula známe také tzv.„rudé odbory“, které v době konjunktury prosazovaly oprávněné požadavky, ale běda, když nastaly komplikace s odbytem. To potom jejich nároky mohly ohrozit samu existenci podniku, když nebyly ochotny přistoupit na rozumný kompromis.

Teď chystají protest státní zaměstnanci proti snížení mzdy o čtyři procenta, tedy asi o tisícovku v průměru měsíčně. Mám takové tušení, že to ani nejsou ti zaměstnanci, ale spíš jejich odboroví předáci, kteří se potřebují z nějakých důvodů zviditelnit. Nechce se věřit, že když dnes přišlo dalších tři sta tisíc lidí o práci (to mluvím o těch, co chtějí pracovat, ne o zbývajících z půl milionu evidovaných), když statisíce přicházejí o větší peníze jak uvedeno výše, že ta tisícovka je to hlavní a že kvůli ní je třeba protestovat právě teď.

Státní zaměstnanci mají výhodu proti ostatním v jistotě pracovního místa, to dokáže ocenit jen ten, kdo žije v neustálé obavě z výpovědi, jen ten ví, co je to za stres. Stát se dostal do rozpočtových obtíží nejen vlivem minulých chyb, které každý z nás vidí jinde, ale hlavně příchodem světové krize, kterou šlo u nás těžko ovlivnit. Neudělá-li úsporná opatření, budeme na nejlepší cestě k mnohem bolestivějším zásahům a nebudou to jen čtyři procenta! Zase je třeba připomenout Maďarsko, tam to postihlo všechny vrstvy, i důchodce, a kupodivu žádná revoluce se tam nekoná, hrozba státního bankrotu je neúprosná.

Platy státním zaměstnancům i zaměstnancům státních podniků rostly v posledních letech rychleji než v podnikatelské sféře a jen v málo ostatních podnicích dosahuje průměrný plat jejich výše. Do mezd manažerů v podnikatelském sektoru nám nic není, ale ve vyšších platových třídách státních organizací si vyplácejí nezasloužené mzdy bez ohledu na prosperitu podniku! Tato mzdová nákaza štve veřejnost a tím nahrává populistům. Je to opačný extrém, do kterého padáme po letech rovnostářství. Případ aerolinií silně připomíná řízený proces k privatizaci za hubičku při podezřelém přihlížení odborové organizace. Stát to neumí ohlídat jako spoustu jiných věcí, ale to není důvod, abychom jej přivedli na buben.

Projevuje se tu známý efekt: proti státu se odborům zpravidla daří vydupat to, co by se proti manažerům soukromých firem nepodařilo. Ti by pohrozili propouštěním nebo dokonce zavřením provozu, kdežto státní úředníci většinou ustoupí, aby nedošlo ke stávce, na které si smlsnou media. Ta stát většinou programově kritizují hlava nehlava, nezastanou se jej ani tehdy, když je v právu, jako by nebyl naším společným dílem, ale Vídně nebo Moskvy! (Ti hloupí budou tvrdit, že Washingtonu.) Tohoto si jsou moc dobře vědomi odboroví předáci svazů státních zaměstnanců (někteří asi dost narudlí) a snad tak chtějí dokazovat svou potřebnost. Příležitost vyjednávat o dorovnání dnešní ztráty budou mít, až pomine krize!. Státních zaměstnanců je okolo tři čtvrtě milionu, s rizikem zdraví a života pracuje sotva desetina z nich a ty by snad bylo možné z úspor vyjmout. Ostatní nejsou ti nejpotřebnější a media by se neměla stydět jim to dát najevo, státu se tentokrát zastat a vysvětlit jim, že jejich požadavky budou ještě zvyšovat už beztak hrozivý dluh státního rozpočtu. Žití na dluh se ještě nikdy nikomu nevyplatilo, ať už jej zavinil kdokoliv.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Stanislav Kučera
24. 7. 2024

Před třemi roky v Tokiu se této pocty ujali basketbalista Tomáš Satoranský a tenistka Petra...

jhr Jan Hron
24. 7. 2024

Ruské regiony v poslední době výrazně více investují do výstavby hřbitovů. Za dva roky války na...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Dva lidé byli zraněni při explozi auta v Moskvě. Panují však rozpory v informacích o koho jde....

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková budou startovat na olympijských hrách v Paříži také ve...

aha Adam Hájek
24. 7. 2024

V Francii zadrželi 40letého ruského kuchaře. Policie provedla v jeho bytě razii, v úterý ho začala...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz