25.5.2024 | Svátek má Viola


SPOLEČNOST: O jedné nevymáchané hubě

30.11.2021

„Odpůrci očkování, kteří neváhají použít těch nejidiočtějších argumentů, přinášejí smrt lidem, kteří jim naleti.“

Tak začalo zajímavé prohlášení na jedné slavné tzv. sociální síti.

A pokračovalo: „Proočkovanost populace je tím nejlepším (dosud lepší není) postupem v pandemii. Lidi, nejste blbí! Pošlete ty zhovadilce, kam patří, a chovejte se racionálně!“

Pod tímto vášnivým sdělením byl podpis jednoho předního českého psychiatra, ba dokonce i s jeho fotografií v póze myslitele.

Jeho jméno zůstane záměrně utajeno: v následující výměně elektrických dopisů jsem se nezmínil, že bych jich mohl využít veřejně.

Nicméně, to celé bylo tak hodně zajímavé, že jsem nevydržel a napsal jsem mu:

„Pane dokore,
Doufám, že jsem si Vaši adresu vydedukoval správně, takže Vás můj dotaz dostihne.
Na tzv. sociálních sítích koluje výrok s Vašim podpisem (a fotografií), podle něhož jsou všichni, kteří se odmítají dát očkovat proti tzv. koronaviru Covid-19 (následuje řada popisů nikoliv pochvalných, spíše až urážlivých).
Jelikož jsem v posledních několika letech zaznamenal řadu tzv. rozporuplných výroků připisovaných lidem, jejichž jméno je veřejnosti známo, a po zkoumání jsem v převážné většině případů zjistil, že údajní autoři nemají s výrokem vůbec nic společného, rád bych věděl, zda je skutečně Váš onen výrok, v němž jsou ti, kteří nesouhlasí s očkováním, osočováni, označovaní za lidi myšlenkově méněcenné, a vůbec nepřátele lidstva.
Jako člověk, který se celý svůj aktivní život živí novinařením co řemeslem a který si uvykl ověřovat si všechno, co čte, vidí, či slyší, rád bych věděl odpověď přímo od Vás.
Děkuji.“

Pan doktor mi odpověděl: „Děkuju za upozornění. Nic takového ode mne nepochází, na názory mám svůj blog a fotky tím méně s podpisem nerozesílám.“

Pro jistotu jsem si stáhl dotyčný obrázek, a s poznámkou, že mi šlo o toto, jsem mu jej poslal.

Vzápětí jsem dostal tuto odpověď: „Pozor! Text je opravdu můj vybraný z jednoho mého příspěvku, ale na facebook jsem to nedával, protože to ani nemám, ani neumím.“

Ponechávám pravopis i interpunkci tak, jak jsem je obdržel.

Ale nemohu se ubránit plíživému dojmu, že lékař by si měl dávat větší pozor na to, jak se vyjadřuje, zvláště pak veřejně, nemluvě už ani o tom, že lékař by snad měl vědět o problému více než jen to, co mu podávají sdělovací prostředky hlavního proudu. Přinejmenším proto, že o celé věci koluje spousta informací tak rozporuplných, že se navzájem někdy až vylučují.

Neříkaje ani tak, ale ani naopak, to, co se děje kolem nás, rozhodně vyžaduje více hlubšího zamyšlení než hlasitě urážlivých výkřiků. Zvláště pak, pokud vykřikuje známá osobnost, která se ještě navíc honosí titulem MUDr.